11 adımda bunama riskinizi nasıl azaltabilirsiniz?..haberi oku

Amerikalı araştırmacılar tarafından ortaya koyulan bir çalışma, temel yaşam tarzı değişikliklerinin Alzheimer geliştirme olasılığını yarı yarıya azaltabileceğini gösterdi.

01 Haziran 2022 Çarşamba, 06:00

Amerika’daki Mississippi Üniversitesi tarafından yürütülen tek araştırma, 11 sağlıklı alışkanlığı benimseyerek Alzheimer rizikonunu derhal hemen yarı yarıya azaltabileceğinizi açıkladı.

Times’ın haberine göre, Neurology dergisinde yayımlanan araştırmada, takriben 12.000 kişiyle yapılan 30 senelik çalışma, genlere olduğu civarindan hayat tarzına da baktı ve kişinin genetik olarak Alzheimer geliştirmeye yatkın olsa bile, belli alışkanlıkların beyin hastalığı rizikonunu yüzde 43’e varan oranlarda azaltabileceği neticenine vardı.

İşte beyninizi mükemmel derecede savunmaya muavin olacak 11 alışkanlık…

1. KAN BASINCINIZI YÖNETİN

Imperial College London’da moleküler sinirbilim başkanı ve İngiltere Demans Araştırma Enstitüsü üyesi Profesör William Wisden, “Beyin hücreleri, çok tansiyon benzeri kronik fiziki sorunlara karşı çok hassastır. Beyin bütün vücuda bağlıdır. sıhhatli kan temini benzeri destekleyici hatlara ihtiyacı var çünkü nöronlarımız metabolik olarak savunmasız. Hassaslar ve onları kaybederseniz, o kadar, giderler” diyor.

2. KAN ŞEKERİNİ AZALTIN

Araştırmalar, şeker hastalığında görülen çok ve düşük şekerlerin beyin hücreleri amaciyla toksik olduğunu ve bunama rizikonunu mühim ölçüde artırabileceğini gösteriyor. çok kilolu olmak, diyabetik mevzuların gelişmesi amaciyla hatri sayilir büyüklükte risktir ve ilerleyen ıslak da tek başka mühim faktördür.

3. İŞİTME DUYUNUZU denetim EDİN

Lancet Komisyonu, ortada yaştakilerin, sonraki senelerde bunama rizikonunu ikiye katlayan muayenehane işitme kaybı açısından itinali olarak denetim edilmesini öneriyor. Komisyon, işitme cihazı takmanın bu yükselen tehlikeyi mühim ölçüde azalttığını söylüyor.

4. EGZERSİZ YAPIN

The Lancet Public Health’deki çalışma, ortada yaşa formsuz giren ama dahada ardindan zindelik galip gelen bay ve kadınların dahada sonraki bunama risklerinde aynı mühim azalmayı gösterdiğini buldu.

5. BAŞINIZI YARALANMALARDAN KORUYUN

Glasgow Üniversitesi’nin 2019’daki araştırması, Daha önceki şuurlu futbolcuların nörodejeneratif hastalıktan ölme olasılığının normalden üç buçuk kat dahada çok olduğunu gösteriyor.

6. SAĞLIKLI BESLENİN

Lancet Komisyonu, çok seviyede yeşil yapraklı gıdalar tüketen kişilerin, asgari yiyenlere göre mühim ölçüde dahada az bilişsel gerileme yaşadığını gösteren araştırmalardan alıntı yaparak, sebzelerin gücünü destekliyor. Komisyon, “Daha sonraki hayatlarında sebze yiyenlerin beyinleri mukayese ettiğinde 11 ıslak dahada toy olabilir” açıklamasında bulundu.

7. BEYNİNİZİ ZİNDE TUTUN

Uzmanlar, “Tembel tek beyne sahip olmaktan kaçınmaya çalışın. sıhhatli beyin bağlantısını, sosyalleşmeyi ve belki de grup egzersizini teşvik eden zihin vergilendirme görevlerinde keskin kalmak önemlidir. bunun için karşılık, çöküntü ve yasamsal izolasyon, demansta kuvvetli riziko faktörleri olarak gösterilmiştir” diyorlar.

8. KİLO VERİN

Şanghay’daki Fudan Üniversitesi’nde nöroloji profesörü var olan ve Alzheimer rizikosu üstüne 395 üst düzey çalışmanın neticelerini değerlendiren Jin-Tai Yu, ortada ıslak obezitesinin ileriki yaşlar amaciyla riskli olduğunu savunuyor.

9. STRESTEN KAÇININ

JNNP’deki rapora göre beyinlerimize de sıhhatli tek mola verilmesi gerekiyor. Araştırmacılar, çok strese sahip ortada ihtiyar insanların dahada ardindan çok demans insidansına sahip olduğunu gösteren İspatları inceliyor.

10. KOLESTEROLÜ denetim EDİN

Geçen sene Alzheimer Derneği tarafından finanse edilen ve The Lancet sıhhatli uzunca Ömür’de yayınlanan tek araştırma, 1.8 milyon İngiliz tıbbi kayıtlarından elde edilen kanıtların, “orta yaşta ölçülen LDL kolesterolün, on seneden çok tek vakit ardindan demans rizikosu ile mütevazı tek şekilde ilişkili olduğunu” gösterdiği neticenine vardı.

11. SİGARA İÇMEYİN

2020’de Toksikolojik Araştırma dergisindeki tek ova benzeri çalışmalar, e-sigara buharından kaynaklanan zehirlerin, sigara dumanının yaptığı civarindan beyin hücrelerinde ve hafıza işlevinde inflamatuar hasara neden olabileceği ile alakalı ikazda bulunuyor.

Bilimsel araştırma: Alzheimer hastalığı genlerle bağlantılı İlginizi Çekebilir Bilimsel araştırma: Alzheimer hastalığı genlerle bağlantılı Müzik ruhun gıdasıdır: 60 ıslak üzerindeki kişilerde piyano çalmak Alzheimer rizikonunu düşürdü İlginizi Çekebilir Müzik ruhun gıdasıdır: 60 ıslak üzerindeki kişilerde piyano çalmak Alzheimer rizikonunu düşürdü

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz