250 ton sahte ve kaçak içki Emniyetin bahçesinde sergilendi

İstanbul merkezli düzenlenen sahte içki operasyonunda piyasa değeri 14 milyon 200 bin lira olan 256 ton içki ele geçirilirken 80 kişi gözaltına alındı. Son yıllarda ele geçirilen en yüksek miktarlı olan sahte ve kaçak içkiler Vatan İl Emniyet müdürlüğünde sergilendi.

14 Aralık 2019 Cumartesi, 13:00

İstanbul İl güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla ugras Şube Müdürlüğü Ekipleri tarafından yürütülen 6 aylık çalışma neticesinde İstanbul Merkezli 9 şehirde eş zamanlı harekât gerçekleştirildi. İstanbul polisi evvel etapta kent genelinde etkinlik gösteren gece kulüpleri, restoranlar ve tekel büfelerinin olduğu toplaminda 609 mekan denetlendi. Denetimler neticeninde 147 iş adina adli ve yönetimsel işlem yapıldı.

Vatandaşlar şikayetçi olmadı

Yapılan denetimler esnasında sahte içki satışı gerçekleştirilen mekanlarda zabita ekipleri tarafından vatandaşlara yöneltilen ‘şikayetçi olmak istek eden var mı?’ sualine hiç kimsenin şikayetçi olmak istemesi zabita ekiplerini de şaşırttı. İhbarlar ve yapılan soruşturmalar neticeninde sahte içki yapanların hatri sayilir büyüklükte tek şebekenin birleşenleri olduğu alana çıktı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde teknik ve fiziki takip yapılarak tahkikat genişletildi. Türkiye’nin en hatri sayilir büyüklükte sahte içki ağının Yalnızca İstanbul’da değil Bir hayli şehirde tedarikçilik yaptığı belirlendi. Kaçak içki imalatı yapanların sahte içkileri ucuza esya etmek amaciyla özellikle metil alkolü seçenek ettikleri, metil alkolü dev tanklarda kaynatıp damıtarak Tersiyer Butil Akol(TBA), içki elde ettikleri, matbaalarda yaptırdıkları sahte TAPDK bandrolleri veyahut Özgün olup çeşitli lisansı var olan şahıslardan toplu olarak ucuza satın aldıkları bandrolleri kullandıkları tespit edildi.

Yabancı menşeili bandroller ve içki şişesi etiketlerini bastırıp kullanarak ürettikleri içkilerin tek bölümüne ‘export’ veyahut freeshoptan satın alınmış içki algısı oluşturdukları, bu içkileri Ayrı olarak ağ şeklinde sektör hissesi çok sehirlere gönderdikleri anlaşıldı.

Operasyon amaciyla 12 Aralık 2019 tarihinde düğmeye basan ekipleri İstanbul merkezli Adana, Aksaray, Hatay, İzmir, Kırklareli, Şanlıurfa, Niğde ve Tekirdağ olmak üzere 9 şehirde 147 adrese eş zamanlı harekât yapıldı. Yapılan operasyonda 113 şüpheliden aralarında teşkilat öncülerinin de olduğu 80 kuşkulu gözaltına alındı. Şüphelilerden 4’ü yabancı tebaalı olduğu ve dahada evvelki yakalamalardan dolayı deport edildiği, 5’inin tekrar içki suçundan yakalandığı belirlendi.

İstanbul Polisi tarafından nihayet senelerde Türkiye’deki kaçak ve sahte içki kaçakçılarına baz alinarak yapılan en kapsamı geniş harekât neticesi piyasa değeri 14 Milyon 200 Bin Lira var olan hatali unsuruna el konuldu. Operasyonda 256 Bin litre metil alkol, 33 Bin 964 dolu halde içki şişesi, 427 Bin 51 adet içkili içki etiketi, tek milyon 177 Bin 73 adet sahte bandrol, Bin 355 adet yabancı menşeili bandrol, 460 Bin üç adet içkili içki kapağı, 64 Bin 891 adet boş içki şişesi, 60 Litre su, 80 adet boş bidon, iki adet tabanca, iki adet silah şarjörü, 71 adet silah fişeği, iki adet av tüfeği fişeği, 10 araç ve içkili içki imalatında kullanılan çok sayıda malzeme ele geçirildi. Ele geçirilen malzemeler bu erken İstanbul l güvenlik Müdürlüğü’nde sergilenen malzemeler drone ile havadan görüntülendi.

Selim Bayraktar – Veysel Ensar Gökcegözog

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet