ABD’nin çekilmesinin ardından Taliban’dan ilk açıklama: Dünya ile iyi ilişkilere sahip olmak istiyoruz..haberi oku

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, dün akşam ABD askerlerini taşıyan son uçağın da kalkmasıyla apronda bir basın açıklaması yaptı. “ABD ve dünya ile iyi ilişkilere sahip olmak istiyoruz.” diyen Mücahid, Kabil Havalimanının işletmesi konusunda Türkiye ve Katar’la görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

31 Ağustos 2021 Salı, 10:30

Bir süre evvel Afganistan‘dan çekilme kararı alan ABD, Taliban‘ın ülkede idaresi ele geçirmesi sonrasında tahliye operasyonlarına başlamıştı. Ülkedeki vatandaşlarını alan ABD, nihayet olarak Bir gün evvel akşam da var olan askerlerini alarak Afganistan’daki 20 senelik varlığını sonlandırdı.

TAMAMEN ÇEKİLDİLER

Çekilme operasyonun bitirmesi sonrası İzah yapan AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ortada Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, “Amerikan vatandaşlarını ve savunmasız Afganları tahliye etmeye baz alinarak askeri misyonun sonunda, Afganistan’dan çekilmemizin tamamlandığını duyurmak amaciyla buradayım. nihayet C-17 uçağı 30 Ağustos’ta AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ doğu Yakası saatiyle 15.29’da Kabil Hamid Karzai beynelmilel Havalimanı’ndan havalandı ve ülkede var olan nihayet insanlı uçaklar şu anda Afganistan’ın üzerindeki sema sahasından çekiliyor.” ifadesini kullandı.

“ABD VE DÜNYA İLE İYİ İLİŞKİLER İSTİYORUZ”

20 senelik askeri müdahalenin derhal peşinden nihayet AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ birliklerinin ülkeyi terk etmesinden saatler ardindan Taliban’dan İzah geldi. nihayet AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ uçağının havalandığı apronda konuşan Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, “Afganistan’ı kutlama ederim, bu yengi hepimizin. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve hayat ile iyi ilişkilere sahip olmak istiyoruz. Hepsiyle iyi diplomatik ilişkiler kurulmasını memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi.

“HAVALİMANI İÇİN TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR”

Mücahit Ayrı olarak dahada evvel Türkiye’nin işletmesini istek ettikleri Kabil Hava meydanı amaciyla de “Kabil havalimanının işletmesi konusundaTürkiye ve Katar’la müzakereler sürüyor.” ifadelerini kullandı.

HAVA ATEŞ AÇARAK KUTLADILAR

Taliban’ın liderleri AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ askerlerinin gitmesinin derhal peşinden Kabil havalimanına gittikçe kutlama yaptı. Buradaki kutlamaya Taliban’ın hususi “Bedri 313 Tugayı” da katıldı. Kutlamalarda bol bol havaya ateş açıldığı görüldü.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet