Afgan halkının “Efsane kahraman” olarak nitelendirdiği Hikmetyar’ın sağ kolu Haberler.com’a konuştu: Türkiye bize el uzatsın..haberi oku

Afganistan halkının “Efsane kahraman” olarak nitelendirdiği Gulbeddin Hikmetyar’ın damadı ve sağ kolu Dr. Ghairat Baheer, Haberler.com’dan Esra Öztürk’e özel röportaj verdi. Dr. Baheer, Erdoğan Türkiye’sinin ekonomi ve kalkınmada ciddi bir yol kat ettiğini söyleyerek, “Türklerin birikimlerini ve tecrübelerini aktarabilecekleri her şeyi Afganlara aktarmasını isteriz. Türkiye, Afganistan’la mümkün mertebe paylaşımda bulunmalı. İlişkilerimizin iyi gitmesini umuyoruz” dedi.

29 Ağustos 2021 Pazar, 23:48

Afganistan’ın en köklü siyasi hareketlerinden Afganistan Hizbi İslami (Afganistan İslam Partisi) öncüsü Gulbeddin Hikmetyar’ın güveyi Dr. Ghairat Baheer, Haberler.com’dan Esra Öztürk’e Taliban ve Afganistan’ın geleceğiyle alakalı hususi röportaj verdi. Erdoğan Türkiye’siyle alakalı çok mühim açıklamalarda bulunan Dr. Baheer, Türkiye-Afganistan ilişkilerinin iyi olmasını umduğunu söyledi.

“İŞKENCEYLE DOLU BİR HAYATIM OLDU”

Esra Öztürk: Dr. Ghairat Baheer, lütfen Türkiye’deki okuyucularımıza kendinizi tanıtın. Kaç senedir Hizbi İslami amaciyla çalışıyorsunuz? Siyasi tutukluluğunuz ve hür bırakılma sürecinizden de laf eder misiniz?

Dr. Ghairat Baheer: Kardeş ülkemiz halkını saygıyla selamlıyorum. Hizbi İslami çatısı altında takriben 45 sene hizmet ettim. Cihat hareketi esnasında Afganistan’da tutuklandım ve tek buçuk sene hapsedildim. Sonrasında Pakistan’a gittim ve Mücahitler hareketine katıldım. Avustralya’da Hizbi İslami hareketini beş sene temsil ettim. Müteakiben Suudi Arabistan’da siyasi hareketin temsilciliğini yaptım. Cihat süresince partide siyasi ugras verdim. ABD’nin Afganistan’ı işgali esnasında işgale karşı durdum ve İslamabat’ta yakalandım. değişik yerlere, nihayet olarak da Bagram’a götürülerek Amerika tarafından altı buçuk sene hapsedildim. Çok güç ve eziyetle dolu anımsamak dahi istemediğim tek hayatım oldu. tek vakit Afganistan’ın Pakistan Büyükelçisi olarak görev yaptım. Sonrasında Gani hükümetinde senato üyesi oldum. Karzai ve Gani hükümetlerinde Hizbi İslami’nin Başmüzakerecisi olarak çalıştım. Şu anda Afganistan Hizbi İslami’sinin siyasi sorumlusuyum.

TALİBAN’A KAYITSIZ ŞARTSIZ DESTEK

E.Ö.: Taliban’a karşı duruşunuz nedir? Desteklediğiniz biliniyor ama aranızda rastgele tek müzakere veyahut müzakere var mı? Taliban’ın kurduğu hükümette yer alacak mısınız? Hikmetyar’ın da sürece dahil olmasıyla alakalı müzakereler veyahut Taliban tarafından öneri var mı?

Baheer: Hizbi İslami olarak Taliban’ı kayıtsız koşulsuz destekliyoruz. Sürece katkıda bulunmamız istenirse memnuniyetle karşılarız. ama bu Taliban rejimine vereceğimiz destek amaciyla tek ön koşul değil.

“TALİBAN HÜKÜMETİ KURARSA DÜNYANIN BAHANESİ KALMAYACAK”

E.Ö.: Doha Konferansı’nda müzakerelere katıldınız. barış görüşmelerinin başarısız olmasının esas sebepleri neydi?

Baheer: barış görüşmelerinin başarısız olmasının esas nedeni Eşref Gani’nin gücü elinde tutmada ısrarcı olmasıydı. sulha karşı engeller çıkarıyordu. Allah’a şükür Taliban Afganistan’a girdi ve kan dökmeden ülkeyi Tamamiyle denetim altına aldı. Bu gelişmeye çok müspet bakıyoruz ve Taliban’a hükümet kurması amaciyla tek şans verileceğini ve bu hükümetin de hemide Afganlar ayni vakitte da beynelmilel cemiyet amaciyla onay edilebilir ve kapsayıcı olacağını umuyoruz. O vakit beynelmilel toplumun Taliban hükümetini onay etmemek ve tek şans vermemek amaciyla bahanesi kalmayacak.

“NET var olan tek ŞEY VAR Kİ TALİBAN, ŞERİAT UYGULAYACAK”

E.Ö.: tek Taliban yetkilisi, Afganistan’da Katiyen demokrasi olmayacağını çünkü demokrasinin Afganistan’da tabanı olmadığını söyledi. Siz de Taliban da İslami geleneği savunduğunuzu argüman ediyorsunuz. İslam’da halifeler evvel tek konsey tarafından seçiliyordu ardindan da insanların halifeye biat etmesi Başka bir deyişle halifeyi onay edip onaylaması gerekiyordu. Sizce bu demokrasiyi yansıtmıyor mu? Demokrasiye neden müspet bakmıyorsunuz? Sizce Afgan halkı ve siyasetçiler amaciyla demokrasi öğrenilebilir tek şey değil mi?

Baheer: Maalesef nihayet yirmi senede yurttaslar demokrasinin esas konseptiyle oynadı. bu sebeple demokrasi artık popüler değil. Demokrasi yanlış kullanıldı ve yanlış yorumlandı ve bu sebeple insanların demokrasiye ait perişan tek hafızaları var. Bu suali Taliban’a yöneltmeniz dahada iyi olur. tekrar de benim düsünceme göre Taliban benim düsünceme göre bu sistemi beynelmilel topluma onay ettirmek amaciyla ellerinden geleni yapacak. Dolayısıyla tertemiz meseleler yaratmak adina barışçıl tek ortamda tasarılarını ve hedeflerini uygulamak amaciyla gerekeni yapacak.

Tek tek İslam vardır. modern İslam, ananesel İslam diye tek şey yoktur. Bu mevzunun muhatabı Sahiden Taliban. Taliban’ın demokrasi ve seçimlere değin kendisinin değerlendirmeleri var. Net var olan tek şey var ki şeriat uygulanacak. Bunun üstüne konuşacak çok tek şey yok. Taliban şeriatı uygulayacak, çok doğru yorumluyorlar ve değerlendiriyorlar. İslami şeriat bize ne diyorsa öyle yönetileceğiz. İslam’ın azınlıklara, kadınlara ve toplumun her kesimine dikkat kesildiğine inanıyoruz. İslam tek hayat biçimidir. Ve biz de hayat biçimi diyorsak bütün insanlara bunun için göre yaklaşacağız.

TALİBAN’DAN KAÇAN anne adayi SİYASETÇİLER

E.Ö.: Afgan siyasilerin, özellikle de kadınların iddialarına yanıtınız nedir? Örneğin Afganistan’ın evvel kadın belediye başkanı, Maidan Shahr belediye başkanı Sayın Zarifa Ghafari ile röportaj yaptım ve bana Taliban’dan vefat tehditleri aldığını, kendisinin ve akrabalarının evinin basıldığını, korumalarının silahlarının ele geçirildiği söyledi. Bunun benzeri Bir hayli misal var. Bu somut tek örnek. Binlerce Afganlı ülkesinden kaçmaya çalışıyor. Bu elle tutulur, gözle görülür gerçeğe ne diyeceksiniz?

Baheer: Öncelikle ortada somut tek misal yok. bunun için katılmıyorum. İnsanlar Taliban’dan korkmuyorlar. Batılılar binlerce insanı Afganistan’dan çıkarıyor ve bu propagandayı Amerikalılar ve Avrupalılar yapıyor. Afganistan’ı biliyorsunuz, fakir tek ülke. nihayet 20 senede özellikle Amerika lehine propaganda yapıldı. İnsanlar da kendisinin yorumlamalarına göre emniyetli buldukları yere gidiyorlar. vakit geçtikçe her şey türk mali adina oturacak. bütün Afganlara naçizane tavsiyem, Taliban’a tek fırsat verilmesi. Taliban şu anda bütün sualleri ve endişeleri dikkate alıyor.

“ANLAŞMA OLMASA AMERİKA’YA CİHAT İLAN EDECEKTİK”

E.Ö.: Hizbi İslami, geçmişte evvel Sovyet ardindan da Amerikan işgaline karşı durdu. Bir hayli siyasi lider de bu süreçte Gözaltına alındı ve mapusa atıldı. Bu sürecin art planından da laf eder misiniz?

Baheer: Belirttiğiniz benzeri Hizbi İslami, işgallerle ugras etti. O dönemin Sovyetlerine ve ardindan da Amerikan işgaline karşı cihat ettik. ani çok sene evvel Hizbi İslami ve Sayın Hikmetyar, Afganistan hükümetiyle anlaşma imzaladı.  ters halde Amerika’ya karşı tekrar cihada geçecektik. Her iki problemin de anne unsurları artık yok oldu; hemide Sovyetler ayni vakitte da onların doğurduğu rejim.

“TALİBAN’A GÜVENİN”

E.Ö.: Afganistan’da çok fazla insan Taliban rejiminden korkuyor. Değerlendirmeniz nedir? Taliban’a güvenmelerini mi söylüyorsunuz?

Baheer: Hiç kimse ağır ağır denetimi sağlayan Taliban’dan korkmamalı. Artık Afganistan’ın güvenlik koşulları nihayet yirmi seneden çok dahada iyi. her biri güvende hissediyor. Ayrı olarak Kabil Havalimanı’ndaki kargaşa, temelde Ne yazık ki yabancılar tarafından yaratılmıştı.

“DEAŞ SALDIRISINI KINIYORUZ”

E.Ö.: Peki DEAŞ tarafından üstlenilen bombalı saldırılara ne diyeceksiniz? uzunca vakittir Afganistan’dan bu stil haberler gelmiyordu. ama Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesi ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ varlığının nihayet bulmasıyla bu olay yaşandı. Sizin ve Taliban’ın DEAŞ’a karşı duruşunuz nedir?

Baheer: DEAŞ saldırısını en keskin dille kınıyoruz. Bombalı saldırılar çok üzücüydü ve Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesinden sonraki evvel vakaydı. Tekraren, Taliban’ın ülkeyi savunmaya değin tek geçmişi, birikimi var ve tek şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum. 1990’larda Taliban idaresinde ülkeyi savunmada çok başarılıydılar ve barışçıl tek ortam oluşturmuşlardı.

“TALİBAN YÖNETİCİLERİNİN ÇOĞU KATAR’DA”

E.Ö.: Taliban’ın yönetim kurgusundan laf eder misiniz? bütün Afgan siyasi hareketleri idareye dahil olacaklar mı? başka istikametten bundan ardindan ahenk gösteren ücret kalkınma benzeri Afganistan’ın en esas problemleri amaciyla neler yapacaklar?

Baheer: Bu mevzu Taliban sözcüleri tarafından defaatle dile getirildi. hükümet kapsayıcı olacak Başka bir deyişle her biri kendini yansıtan tek yüzü kabinede görecek. elbet bu vakit alacak. Taliban Giderek ulusal ve beynelmilel toplumun desteğini kazanacak. ahenk gösteren ücret kalkınma ile alakalı konuşmak amaciyla Daha çok erken. Taliban’ın evvel idareyi kurması gerekiyor. yönetim kadrosu hali hazırda Kabil’e gelmedi. Çoğu Taliban yöneticisi hali hazırda Katar’da. Taliban’dan tek anda mucizeler beklememeliyiz.

“TÜRK ASKERİ HAVALİMANINDA KALSAYDI BU İŞGAL SAYILIRDI”

E.Ö.: Taliban yetkililerinin havalimanının işletilmesiyle alakalı Katar’dan, El Cezire’nin iddiasına göre Türkiye’den de destek istediği söyleniyor. mevzu ile alakalı bilginiz var mı?

Baheer: Havalimanında Türk ve Katarlı varlığıyla alakalı şunu dile getirmek isterim. Taliban bütün ülkeyi savunuyor ve güvenliği sağlıyorken neden havalimanının güvenliğini sağlayamayacakmış? Bu durum hemide Taliban amaciyla ayni vakitte da Afganlar amaciyla memnuniyetsizliğe neden olurdu. Başka türlü tek müdahale olarak görülürdü. Mübalağalı dile getirmek gerekirse yabancı güçler tarafından kısmî tek işgal sayılabilirdi.

Türk kardeşlerimizin Afganistan’da çok iyi tek namı var. Halk, Türkleri kardeşleri olarak görüyor. Biz Türkiye’nin Afganistan’da NATO şemsiyesi altında olmalarını istemezdik. Zira yurttaslar NATO’ya bakıyorlar. benim düsünceme göre Kabil Havalimanı’nı da Taliban kontrolünde tutmalı. Bu işleri dahada da kolaylaştıracak.

“TÜRK HÜKÜMETİ AFGANLARA TECRÜBELERİNİ AKTARMALI”

E.Ö.: nihayet olarak Türk halkına ve Türk hükümetine tek mesajınız var mı?

Baheer: Kardeş Türk halkına dile getirmek isterim ki tertemiz yönetimle iş birliğine ve Afganistan’ın tekrar inşa sürecinde ellerini uzatmalılar. Türkiye, Sayın Recep Tayyip Erdoğan döneminde ağırbaşlı tek ahenk gösteren ücret kalkınma elde etti. Türklerin birikimlerini, tecrübelerini ve aktarabilecekleri her şeyi Afganlara aktarmasını isteriz. Türkiye, Afganistan’la mümkün mertebe paylaşımda bulunmalı. Tarihten bu yana Türk halkıyla kuvvetli tek ilişkimiz var. değişik dönemlerde Türklerin Bir hayli başarılarına şahit olduk ve bundan ardindan da ilişkilerimizin iyi gitmesini umuyoruz.

Röportajın nihayetinde altını çizmek isterim ki Daha Taliban hükümetinde yer almıyorum ve Taliban üyesi değilim. bütün açıklamalarımı partim Hizbi İslami ve şahsım yerine yaptığımı tekrar ediyorum.

GULBEDDİN HİKMETYAR KİMDİR?

Gulbeddin Hikmetyar, Daha önceki Afganistan başbakanı. 1977 seneninde Hizb-i İslami’yi kurdu ve önderliğini üstlendi. SSCB işgaline karşı ugras ederek, SSCB’nin Afganistan’dan çıkarılması neticesi kurulan Afganistan hükûmetinde Başbakanlık yaptı. dahada ardindan ise ABD’nin Sovyetler’e karşı desteklediği Afgan mücahitlerinin liderliğini üstlendi.

DR. GHAİRAT BAHEER KİMDİR?

Ghairat Baheer, Daha önceki Afganistan başbakanı Gulbeddin Hikmetyar’ın kızıyla evli. Afganistan Yaşlılar Meclisi’nde Senatör olarak görev yaptı. Ghairat Baheer, altı seneden çok tek vakit Amerikan güçleri tarafından yargısız şekilde gözaltında tutuldu. Mayıs 2008’de hür bırakıldı. 2012 seneninde Amerika Birleşik Devletleri ile HiG(Hizbi İslami Siyasi)’nin anne müzakerecisi olarak görev yaptı.

Baheer 14 Haziran 2018’de liderlik ettiği barış görüşmelerinin derhal peşinden cezaevinden tertemiz hür bırakılan Hizbi İslami Partisi’nin 180 üyesine hitap etti. Adamları parti yerine barışçıl, yasalara saygılı vatandaşlar olmaya çağırdı.

Ghairat Baheer, 16 Eylül 2018’de Senatör ve Yaşlılar Meclisi üyesi olarak yemin etti. Başkanın atamaya görevli olduğu üçte tek üyenin tek parçası olarak senatoya seçildi. hali hazırda Afganistan’daki Hizbi İslami Siyasi Komitesi Başkanı olarak görev yapıyor.

AFGANİSTAN’IN YENİ LİDERİ OLMASI BEKLENEN ABDÜLGANİ BİRADER KİMDİR?

AFGANİSTAN’IN İLK anne adayi BELEDİYE BAŞKANI GHAFARİ, TALİBAN LİDERİNE SESLENDİ! İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet