AGED’den sokak toplayıcılarına destek

Koronavirüs salgını nedeniyle günlük yevmiyelerini kağıt toplayarak kazanan sokak toplayıcıların yaşadığı mağduriyeti gidermek için Atık Kağıt Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (AGED), gıda desteği kampanyası başlattı.

28 Mart 2020 Cumartesi, 13:01

Koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı yeryüzünde her sektör ve toplumun her kesimi benzeri art dönüşüm sistemi de güç günler geçiriyor. Bu zorlukta en hatri sayilir büyüklükte mağduriyetlerden tek tanesi de hergün yevmiyelerini kağıt toplayarak galip gelen yol toplayıcıları yaşıyor. Atık Kağıt art Dönüşüm Sanayicileri Derneği (AGED), salgın hasebiyle çoğu yerin kapanmasıyla birlikte karton bulamayan yol toplayıcılarına yardım eli uzattı. Dernek,

toplayıcıların mağduriyetini tek nebze giderebilmek yerine besin desteği kampanyası başlattı.

“Dernek olarak güç vaziyette var olan yol toplayıcılarına yardım etmeyi kendimize görev edindik”
Ülke içinde art kazanılan 3.2 milyon ton kağıt olduğunu ve bunu takriben yüzde 20’sinin (600-700 bin ton) yol toplayıcıları sayesinde ekonomiye kazandırıldığını belirten AGED genel Müdürü Osman Kaytan; “Biz her vakit yol toplayıcılarının sektörün mühim tek paydaşı olduğunu ve yol toplayıcılarının tek iş grubu olarak tanınması gerektiğini savunduk. Sokakta etkinlik göstermeleri hasebiyle her biçimde rizikoya açık var olan bu guruba özellikle sağlık güvencesi sağlanması gerekiyor. Toplama yaptıklarında kazanç kazanabilen ve çeşitli nedenlerle toplama yapamadıklarında ise hiçbir geliri olmayan bu insanların bu erken cemiyet yararına yapılan çağrılara uyarak hanede kalmaları ayrı tek mesele olarak karşımıza çıkıyor. Biz kağıt sanayini temsil eden tek dernek olarak güç vaziyette var olan yol toplayıcılarına yardım etmeyi kendimize görev edindik. tek yasamsal mesuliyet bilinciyle devinim ederek her defasinda göz ardı edilen dezavantajlı tek gruba yardım eli uzatmış olacağız, aynı zamanda da ülkemizin seferber edildiği ‘Evde kal Türkiyem’ kampanyasına da katkı sunmuş olacağız. Bu kapsamda gücümüz yettiğince yardımlarımızı sürdüreceğiz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet