AK Parti Araştırma Yaptı! Esenyurt, Küçükçekmece ve Pendik’e Yoğunlaşılacak

31 Mart’ta 100 bin seçmenin sandığa gitmediği Esenyurt, geçersiz oy kullanımında da ilk sırada yer aldı. Esenyurt’u Küçükçekmece ve Pendik takip etti. AK Parti, bu ilçelerde küskün seçmeni sandığa taşımak için stratejiler geliştirecek.

16 Mayıs 2019 Perşembe, 22:21

AK Parti, 31 Mart seçimlerinde en çok geçersiz oy kullanan ilçeleri tespit etti. 19 bin geçersiz oyla evvel sırada bulunan Esenyurt’u, 2. sırada 87 bin ile Küçükçekmece, üçüncü sırada ise 78 bin ile Pendik takip etti. AK Parti, Kürt seçmenin de ağırlıklı olduğu bu kazada dargın seçmeni sandığa taşımak amaciyla stratejiler geliştirecek.

ülkemiz gazetesinde bulunan habere göre; İstanbul’un 39 kazasi arasında oy kullanmayan ve geçersiz oy kullanan seçmenin ağırlıkta olduğu yerler üzerinden çalışma yapan AK Parti, bu kapsamda ilçelerin 2014 ve 2019 seçimlerindeki oy oranlarının karşılaştırmalı olarak haritasını çıkardı.

ESENYURT oy KULLANMAMADA 1. SIRADA

Yapılan çalışmada oy kullanan ve kullanmayan seçmenin sayısının yanı sıra, olabilitesi çok ve geçersiz oy miktarları ve galip gelen partinin verileri belirlendi. bunun için göre, 2014 seneninde en çok Küçükçekmece seçmeni oy kullanmazken; 31 Mart seçimlerinde ise evvel sırada Esenyurt yer aldı. Esenyurt’ta 100 bin seçilecek kisi sandığa gitmezken; 2. sırada 87 bin ile Küçükçekmece, üçüncü sırada ise 78 bin ile Pendik geliyor.

ESENYURT GEÇERSİZ OYDA DA 1. SIRADA

tekrar 2014’te en çok geçersiz oy Ümraniye’de çıkarken, 31 Mart’ta Esenyurt’ta 19 bin geçersiz oy kullanıldı. Esenyurt’tan ardindan en çok geçersiz oy kullanılan ilçeler Küçükçekmece ve Pendik oldu. Geçersiz oy kullanımın asgari olduğu ilçeler ise nüfus yoğunluğu dikkate alındığında Adalar ve Şile.

BU BÖLGELERE YOĞUNLAŞACAK

AK Parti, Kürt seçmenin de ağırlıklı olduğu bu ilçelerde dargın seçmeni sandığa taşımak amaciyla stratejiler geliştirecek. AK Parti idaresi ve milletvekilleri hemşehrilerinin yoğun olduğu yerlerde seçenek çalışması yapacak. dargın seçmenin gönlünü almak amaciyla milletvekilleri İstanbul’daki hemşehri dernekleri ve STK’larla sık sık tek araya gelecek.

AVUSTURYA SEÇİMLERİ ÖRNEK GÖSTERİLECEK

Öte istikametten vekiller ve parti idaresi kaza ilçe ziyaretlerde seçmene seçimlerin neden yenilendiğini anlatırken hususi broşürler de hazırlayacak. Bu broşürlerde 2016 seneninde Avusturya’da iptal edilen Cumhurbaşkanlığı seçimleri misal gösterilerek seçmene dağıtılacak. AK Parti kurmayları misal olarak gösterilecek Avusturya seçimi ile alakalı şunları söyledi:

2016’da yapılan seçimde aradaki ayrım 31 bindi. Avusturya çok Mahkemesi, görevli olmayan kişiler tarafından oy sayımı yapıldığı gerekçesiyle seçimleri iptal ederek yenilenmesine karar verdi. Burada dikkat çekilen husus görevli olmayan kişiler tarafından oy sayımı yapılması. Bu vaziyete ağırbaşlı tek yolsuzluk, usulsüzlüktür deniliyor. Bizimki de aynı şekilde seçenek kanununda halk görevlisi sıfatı taşımayan, görevlendirilmemesi koşul olan kişiler görevlendiriliyor. Bizim tespit ettiğimiz ve YSK’ya sunduğumuz yolsuzluklara ve usulsüzlüklere neden veriyorlar.

İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARI

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet