AK Parti, İdam Kararı Verilen Türk Şoför İçin Harekete Geçti

Suudi Arabistan’da kullandığı TIR’da uyuşturucu madde bulunduğu için hakkında idam kararı çıkarılan Türk şoförün ailesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yardım istedi. Aile, “Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ile görüştük. Gerekli girişimleri derhal yapacağız dedi.” ifadelerini kullandı.

03 Şubat 2019 Pazar, 00:52

Hatay’dan Suudi Arabistan’a gittiği TIR’da bulunan uyuşturucu hasebiyle takriben dört sene evvel tutuklanan şoför Remzi Çelik ile alakalı idam kararı çıkartıldı. vaziyeti öğrenen Remzi Çelik’in ailesi ve yakınları hükümet yetkilileri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istedi. Çelik’in ailesi, “TIR’ın içinde de kanun dışı hap bulunuyor. Babamın bunda hiçbir suçu yok. bakanimiz Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ile görüştük. Kıran, ‘Devlet olarak vatandaşımızın haklarını netlikle savunacağız, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın, İhtiyaç duyulan girişimleri derhal yapacağız bu konuyla alakali aileyi de bilgilendireceğiz’ dedi.” diye konuştu.

“BABAMIN BERAATİNİ BEKLERKEN İDAM KARARI ALINMIŞ”

Remzi Çelik’in kızı Seren Bahçeci, babasının gemi ile gelen besin maddesi yüklü TIR’ı teslim alarak Riyad kentine TIR’ı boşaltmakla görevli olduğunu ve babasının uyuşturucuyla tek ilgisinin olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yardım elini uzatmasını istek eden Bahçeci, suçsuz tek Türk vatandaşının idamının doğru olmadığını ifade etti. Bahçeci, “Babamı vatan dışına gönderdiler. derhal peşinden üç vakit ardindan aracı deniz yoluyla gemiyle gönderiyorlar. Babamın görevi Yalnızca TIR’ı teslim almak, Riyad’da tek yerde işte o yükü boşaltmak. Benim babam aracı teslim alıyor, belli tek vakit ardindan ihbar geliyor yakalanıyor. TIR’ın içinde de kanun dışı hap bulunuyor. Babamın bunda hiçbir suçu yok, hiçbir alakası yok, hiç haberi yok. Babam suçsuzdur. Babam dört seneye yakın cezaevinde yatıyor. Biz babamın beraatını bekliyoruz. Bunu beklerken de şuan idam kararı alınmış. bendeniz yetkililere sesleniyorum. Cumhurbaşkanımızdan yardım etmesini bekliyoruz. Lütfen bize yardım etsin, biz aile olarak çok mağduruz, çok perişanız. Lütfen, lütfen bize muavin olsun” dedi.

“BABAMIN tek SUÇU ŞOFÖR OLMASI”

Remzi Çiçek’in başka kızı Sezen Çiçek ise şuana civarindan kimsenin kendilerine muavin olmadığını söyledi. Seslerini duyurmak amaciyla ellerinden geleni yapacaklarını belirten Çiçek, “Her kapıyı çaldık. Başka bir deyişle bu Yalnızca benim babamın mevzusu değil, bu Türk yurttaşı olduğu amaciyla Türkiye’nin meselesidir. Biz yürekli var olan herkese sesleniyoruz, büyüklerimize sesleniyoruz. Başka bir deyişle biz babamızı art istiyoruz. Biz kendimizden eminiz Başka bir deyişle babamın tek suçu şoför olması. Biz babamızı art talep ediyoruz ve sesimizi duyurabildiğimiz civarindan duyuracağız. suçsuz tek Türk insanının idam edilmesi doğru değil. tek günahsızın idam edilmesi göz göre göre öldürülmesi kimsenin Yüreğine sığacak tek şey değildir” dedi.

“YARGILANACAKSA TÜRKİYE için YARGILANMASI GEREKİR”

Remzi Çiçek’in yeğenlerinden Sinan Aydınlı, suça değin tahkikat ve Türkiye’ye erişmiş tek resmi evrakın olmadığını söyledi. Remzi Çiçek’in yargılanması gerekiyorsa ülkemiz tarafından yargılanması gerektiğini belirten Sinan Aydınlı, idam hükmünün iptali amaciyla yöneticilerin devreye girmesini istedi. Aydın, “Burada herkesin reaksiyon koymasını bekliyoruz. Sesimizin duyurulmasını bekliyoruz. görevliler bizi duysun. Çağ dışı tek olaydır bu. Başka bir deyişle idam aslında dünyanın tek meselesidir. Tıpkı tek Avrupalı veyahut tek Amerikalının rastgele tek gözaltına alınma veyahut idam kararında bütün hayat nasıl ayaklanıyorsa bizde ülkemiz yurttaşı olarak Başka bir deyişle bu bizim akrabamız bizim tanıdığımız veyahut bizim babamız olmayabilir bizim sesimizi duyurmamız lazım. tek ülkemiz yurttaşı olduğunu düşünerek bizim babamızı sahiplenmemiz gerekiyor. Yetkililerimizin de vatandaşını sahiplenmesini bekliyoruz. Onlardan ricada bulunuyoruz, lütfen sesimizi duyun muavin olun. Burada kurtaracağımız tek can veyahut Bir hayli can var. gereksiz yere suçlamalar var asılsız suçlamalar var” dedi.

CHP HATAY MİLLETVEKİLİ TOPAL: BİRÇOK GİRİŞİMDE BULUNUYORUZ

yasamsal medya hesaplarından mevzu hakkinda yazılı açıklamalarda bulunan cumhuriyet milletçe partisi Hatay mebus Serkan Topal’da “Hemşehrimiz Remzi Çiçek ile alakalı olarak, tutuklandığı 2016 yılından beri Bir hayli kez Suudi Arabistan nezdinde girişimlerde bulunduk, ama idam cezası verilebileceğini Katiyen ön görmedik. Geldiğimiz nihayet nokta ne yazık ki, bizleri çok üzmüştür. bu konuyla alakali devletlerarası hukuku da göz önüne alarak Bir hayli teşebbüste bulunuyoruz.” diye konuştu.

AK PARTİLİ VEKİL ÖZEL: NELER YAPILABİLECEĞİ ile alakalı İSTİŞAREDE BULUNDUK

AK Parti Hatay mebus Sayın Abdülkadir Özel ile bu idam kararını ortadan kaldırmak yerine neler yapılabileceği ile alakalı istişarede bulunduk. Remzi Çiçek’in ailesi ile birlikte, Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu vatan dışında olması nedeniyle, bakanimiz Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ile görüştük. Kıran’da hükümet olarak vatandaşımızın haklarını netlikle savunacağız, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın, İhtiyaç duyulan girişimleri derhal yapacağız bu konuyla alakali aileyi de bilgilendireceğiz dedi. Bizlerde bakanimiz Yardımcımız Kıran’a ve mebus arkadaşımız Abdülkadir Özel’e gösterdikleri hassaslik amaciyla çok teşekkür ediyoruz. Konuyu yakından takip etmeye ayni ritimde devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: İHA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet