AKP’li belediyede işçiler grev kararı aldı..haberi oku

AKP’li Bingöl Belediyesi’nin verdiği zam oranını kabul etmeyen Hizmet-İş Sendikası üyesi işçiler greve gitme kararı aldı. Hizmet-İş Sendikası Bingöl Şube Başkanı Abdülmecit Akdemir, “Bizim talebimiz ülkede enflasyona göre işçilerin maaşlarında düzenleme yapılmasıydı. Belediye yönetimiyle yapmış olduğumuz görüşmede anlaşamadık” dedi.

22 Haziran 2022 Çarşamba, 07:15

AKP’li Bingöl Belediyesi hizmet kollarında çalışan işçiler, belediye idaresi tarafından önerilen yüzde 22’lik zammı onay etmedi.

İŞÇİLER GREV KARARI ALDI

Görüşmelerde anlaşma sağlanamaması sonrasında Hizmet-İş Sendikalı belediye işçileri aralarında yapmış oldukları oylama neticeninde belediyenin istek ettikleri ücretleri vermemesi vaziyetinde greve gitme kararı aldı. 10 vakit içinde belediye ile işçiler arasında uzlaşma sağlanmaması seklinde grev kararı uygulanacak. Grev kararı oylamasında 377 evet oyuna karşı üç hayır oyuyla işçiler, greve gitmeye karar verdi. Oylamada 6 oy ise geçersiz sayıldı. Toplu iş sözleşmesini, Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası yürütüyor.

“TALEBİMİZ ENFLASYONA GÖRE MAAŞLARDA DÜZENLEME YAPILMASI”

Belediye işçilerinin almış olduğu grev kararıyla alakalı SÖZCÜ’ye konuşan Hizmet İş Sendikası Bingöl Şube Başkanı Abdulmecit Akdemir, şunları söyledi:

* “Toplu iş sözleşmesi bakanlıktan çıktıktan ardindan belli tek süresi var. O süre zarfında anlaşma sağlanamazsa işçiler arasında greve gidilmesi ile alakalı tek oylama yapılması kanunen zorunludur. Dolayısıyla bizim süremizde dolduğu amaciyla o oylamayı Bir gün evvel yaptık.

* Oylamada işçi arkadaşlarımız maaşlarında tek iyileştirme yapılmaması vaziyetinde greve gitme istikametinde tek karar aldılar. elbet bunun kanuni tek süresi var o süreye civarindan anlaşma sağlanırsa bu grev kararı ortadan kalkar. Ama sağlanamazsa grevle alakalı fiili durum devreye girer.

* Bir gün evvel alınan karar neticesinde hemide sendika idaremiz ve belediye idaresi tek araya gelip anlaşabilirsek grev kararı ortadan kalkar. Ama anlaşma sağlanamazsa işçilerde ona göre devinim eder. minimum ücrete zam gelmesi sonrasında belediyede çalışan işçinin yevmiyesine yansıdı.

* Ama belediye çalışanlarının maaşları ile alakalı belediye yönetimiyle yapmış olduğumuz görüşmede anlaşamadık. Bizim talebimiz ülkede enflasyona göre işçilerin maaşlarında düzen etme yapılmasıydı.

* Mart ayında masaya oturduğumuzda enflasyona göre tek zam istemiştik. O vakit enflasyon yüzde 50’ye yakındı. Sonradan enflasyon peyderpey yükseldi tabi. Bingöl Belediyesi’ne bağlı var olan şirkette 555 adet çalışanımız var. Hizmet-İş aza var olan işçi sayısı ise 515 kişidir.”

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz