Amnezi nedir

Fizyolojik veya psikolojik nedenler sonucunda ortaya çıkan hafıza kaybıdır.

25 Mart 2020 Çarşamba, 18:00

Her insan belli tek süre unutkandır. belli tek süre unutkan olmak ise hafıza kaybı yaşamaktan Tamamiyle değişik tek olaydır…
Amnezik hastalar, tertemiz verileri kaydedemez veyahut unutulmaması koşul olan hatri sayilir büyüklükte hatıraları dahi hatırlayamazlar.
Amnezi çoklukla kimlik bilgisinin yitirilmesine neden olmaz.

YENİ BİLGİ EDİNMEKTE ZORLANABİLİRLER
Amnezi veyahut başka isimiyle amnestik sendrom hastasının çoğunlukla bilinci yerindedir ve kim olduğunu biliyordur, ama tertemiz bilgi edinmekte veyahut tertemiz hatıralar oluşturmakta zorluk çekebilir.

BAZILARI devamlı OLABİLİR
Amnezi, beynin hafıza işlevine sahip bölümlerinde oluşan tek hasarı işaret eder. Bir takım hafıza kaybı türleri geçiciyken bazıları kalıcı ve ilerleyici özellikte olabilir.
Amneziye yollar açan Bir takım sebepleri sıralayalım…
YAŞLANMA
Hafızayı etkileyen mühim vaziyetlerden biri, beynin fiziki yaşıdır. Yaşlanma ile birlikte beyin dokusunda Bir takım bozulmalar alana gelebilir ve bu durum neticeninde hafıza kaybı oluşabilir.
Alzheimer hastalığı veyahut başka demans türleri de amneziye yollar açabilir. Yaşlanma ile alana çıkan hafıza kaybında evvela yakın dönem, dahada ardindan uzunca asama anılar kaybedilir.

KAFA TRAVMALARI
Amnezi oluşumuna yollar açan etkenler arasında baş travmaları oldukça mühim tek nedendir. baş travması hasebiyle kalıcı beyin dokusu hasarı gelişirse, oluşacak amnezinin art dönüşlü olması Bir hayli mümkün değildir.
Beyin sarsıntısı geçiren kişilerde yaralanmadan evvelki ve sonraki saatler, evvelki günler veyahut haftalar hatırlanmayabilir.

YOĞUN içki KULLANIMI
Kısa müddette hatri sayilir büyüklükte miktarda içki alınması blackout fenomenine yollar açar. Bu kişilerde bellekte boşluklar vardır. Arada yaşanan vaziyetler hatırlanamaz.
Uzun süreli yoğun içki kullanımı hasebiyle Wernicke-Korsakoff sendromu oluşabilir. Bu kişilerde hafıza problemleri ve koordinasyon bozukluğu vardır.

DİĞER NEDENLER
Amnezi sebepleri elbette Yalnızca bunlarla sınırlı değildir…
Onlarca değişik neden neticeninde hafıza kaybı oluşabilir…
Tıbbi nedenlerden bazıları şunlardır:
İnme, menenjit veyahut ensefalit çölyak hastalığı, kalp krizi, karbonmonoksit zehirlenmesi, Bir takım ilaçalar (uyku ilaçları vs), beyin kanamaları (subaraknoid kanama vs), çeşitli beyin tümörleri, epilepsi ve Bir takım nöbet türleri.
Psikolojik amnezi sebepleri ise şunlardır;
Şiddet bulunan tek hatali işlemek, şiddet bulunan tek suça maruz kalmak, cinsel istismar, başka istismar türleri; Savaşlar, doğal afetler, pkk terör saldırıları, ağırbaşlı psikolojik vaziyetler ve dayanılmaz hayat koşulları, strese ve içsel çatışmalara yollar açabilir.
Bu vaziyetler neticeninde amnezinin oluştuğu görülebilir.

İKİ anne BELİRTİSİ
Amnezinin başlangıcından ardindan tertemiz verileri öğrenme güçlüğü (anterograd hafıza kaybı)
Geçmiş olayları ve evvelce Bilinen verileri hatırlamakta zorluk (retrograd hafıza kaybı)

AMNEZİ ne türlü ÖNLENEBİLİR?
Bazı hayat tarzı değişiklikleri, amnezinin oluşma olasiligini azaltabilir. hafıza kaybına yollar açacak mümkün sebepleri engellemek amaciyla şu önerileri dikkate alabilirsiniz:
Alkol alımını sınırlandırın, uyuşturucu maddeleri kullanmayın, spor yaparken baş travmalarından korunun.
Zihinsel olarak devamlı olarak etkin kalın, tertemiz şeyler öğrenin, tertemiz yerler keşfedin, tertemiz kitaplar okuyun, zihninizi etkin tutacak oyunlar oynayın.

SPOR YAPIN VE netlikle SAĞLIKLI BESLENİN
Fiziksel olarak etkin kalın, spor ve egzersizler yapın, işiniz dışında hobiler edinin ve hobilerinizde uzmanlaşmaya çalışın.
Sağlıklı beslenin, meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve proteinli gıdalar ile beslenin.
Ve elbette bol bol su için…

HATIRLATICILAR sayesinde DA HAFIZA KAYBI GERİLETİLEBİLİR
Amnezi tedavisinde aile desteği oldukça önemlidir. Hatırlatıcılar ile hafıza kaybını geriletmek Bir takım vaziyetlerde mümkündür.
Bu amaçla şunlar kullanılabilir:
Fotoğraflar, videolar, müzik Anıların anlatılması, kokular, sık sık kendini ve etrafını tanıtma…

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet