Aramco’yu vuran Husiler Birleşik Arap Emirlikleri’ni tehdit etti: Hedef alanımız içindesiniz

Suudi Arabistan’daki petrol tesislerini vuran Husiler bu sefer Birleşik Arap Emirlikleri’ni hedef aldı. Husilerin sözcüsü Yahya Sarya, “BAE içinde birçok noktayı hedef olarak belirledik” dedi.

20 Eylül 2019 Cuma, 04:57

Yemen’deki savaşın taraflarından, İran destekli Husi milislerin sözcüsü Yahya Sarya, Suudi Arabistan‘daki yakit tesislerinin vurulmasının derhal peşinden Birleşik Arap Emirlikleri‘ni (BAE) amaç alan tek konuşma yaptı.

Sarya, “Emirlik rejimi, size söylüyoruz, tek bir operasyonumuz size çok pahalıya esya olur. Pişman olursunuz. Evet, komutanımız tek sonraki günlerde veyahut haftalarda silahlı güçlerimize bu istikamette tek buyruk verirse pişman olursunuz. bu erken evvel kez açıklıyoruz: BAE sınırlarında, kapsama alanımız içinde var olan yüzlerce hedefimiz var. Bazıları Abu Dabi’de ve her vakit saldırılabilir konumda.” ifadelerini kullandı.

ARABİSTAN VE AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ İRAN’I SUÇLUYOR

Cumartesi bugünü Suudi Arabistan’ın en hatri sayilir büyüklükte yakit tesislerinden ikisine baz alinarak düzen eden ve hayat yakit arzını da etkileyen saldırıları Husi milisler üstlenmişti. ama Suudi Arabistan ve ABD, saldırının Husiler tarafından değil, direk İran tarafından yapıldığını savunuyor. İran ise iddiaları reddediyor.

Suudi Arabistan müdafaa Bakanlığı Sözcüsü Turki el Malki, Çarşamba bugünü düzen ettiği medya toplantısında saldırının Yemen’den gelmesinin mümkün olmadığını, Husilerin İran’ın yaptıklarının üzerini örttüğünü söylemişti.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Bir takım Avrupa ülkelerinin Suudi Arabistan’a destek verdiği gerilim sürerken, Husiler bu sefer BAE’yi tehdit etti. Yemen’deki dahil savaşta Husilere karşı savaşan BAE’de Bir hayli bölgeyi belirlediklerini ve “hedef olarak belirlediklerini” söyleyen Sarya “Bugün silahlı güçlerimiz rekor müddette insansız sema aracı üretebilir. Silahlı kuvvetler, her vakit tek insansız sema aracı yapabilme kapasitesine eriştiğini kanıtladı.” dedi.

BAE YEMEN’DEKİ SAVAŞTA AKTİF oyun OYNUYOR

Yemen’de 2015’in Mart ayından bu yana süre gelen ve dahil savaşa dönen çatışmalarda, Husi hareketi ülkenin en hatri sayilir büyüklükte şehirlerinin olduğu tek bölümünü denetimi altına aldı.

İsyancıları İran’ın “taşeronu” olarak gören, İran’ın bölgedeki en hatri sayilir büyüklükte rakipleri Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’ın başını çektiği 9 Arap ülkesi, Husilere karşı savaşan gruplara destek vermeye başladı.

BAE’nin desteği ise genişledi ve emirlik, kendisinin silahlı güçlerini de Yemen’de konuşlandırdı.

Ülkedeki savaşı sonlandırmak amaciyla yapılan müzakere girişimleri şu anne civarindan çözümsüz kaldı.

BBC
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet