Arefe günü ne zaman? Arefe ne demek? 2020 Arefe hangi güne denk geliyor?..haberi oku

Arefe günü için geri sayım başladı. İslam alemi Ramazan Bayramı’nı karşılamaya hazırlanıyor. Müslümanların iki büyük bayramından biri olan Ramazan Bayramı kısaca bayramın müjdecisi olarak tanımlanabilir. Peki bu sene Arefe günü ne zaman? İşte 2020 Diyanet Arefe günü tarihi…

22 Mayıs 2020 Cuma, 00:45

Arefe bugünü yaklaşıyor. Müslümanlar amaciyla hatri sayilir büyüklükte ehemmiyete sahip var olan Ramazan Bayramı amaciyla artık az tek vakit kaldı. Bayramın müjdeleyicisi var olan Arefe bugünü tarihi de Diyanet takviminde yer alıyor. Vatandaşlar bu sene Arefe gününün hangi vakit algı edileceğini internette araştırmaya başladı. İşte 2020 Arefe bugünü tarihi ve ayrıntılı açıklamalar…

AREFE NEDİR, NE manaya GELİYOR?

Asıl olarak; Kurban Bayramından tek vakit öncesine mahsus var olan Arefe tabiri, Türkçe’de Ramazan Bayramı’ndan tek vakit öncesi amaciyla de kullanılmaktadır. Arefe, Bayramın müjdecisidir. Peygamberimiz, “ En hayırlı, kabulü şayan var olan dua, Arefe bugünü yapılan duadır.” (Tirmizî, Dua, 8; Malik, Dua, 500) buyurmuşlardır. Arife sözcüğü en geç 1400’lü senelerde Arapça “arafat” (irfan, bilme) sözcüğünden Türkçeye geçmiştir. büyük olasılık “geleceği havadis verme” anlamındaki irafat sözcüğünden gelir. Arapça orijinalinin tesiriyle Türkçede arefe şeklinde kullanımına da rastlanır. kelime “Arefe” haliyle Türkçede kadın ismi olarak da kullanılır. Arife sözcüğünün Türkçede “herhangi tek şeyden evvelki gün” mananında kullanımına ise evvel kez 1945 seneninde rastlanır.

AREFE GÜNÜ NE ZAMAN?

Bu sene Ramazan Bayramı, 24 Mayıs sektör bugünü başlayacak. Ramazan Bayramı Arefe bugünü ise 23 Mayıs Cumartesi olacak. Üç vakit sürecek Ramazan Bayramı ise 26 Mayıs Salı bugünü itibariyle nihayet bulacak.

AREFE GÜNÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Vatandaşların heyecan ettiği konulardan biri de arefe bugünü sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı. Geçtiğimiz günlerde yapılan bakanlar heyeti toplantısı sonrası 23-24-25 e 26 Mayıs tarihlerinde, bütün Türkiye’de sokağa çıkma yasağı uygulanacağı açıklandı. bütün Türkiye’de 22 Mayıs Cuma gecesi saat 00.00 ile başlayacak sokağa çıkma yasağı uygulamasıyla hasebiyle arefe gününde sokağa çıkmak hususi müsaadeye doğal olacak.

Arapça Cuma Cumartesi Diyanet havadis İslam Kadın kurban sektör Ramazan salı TÜRKÇE ülkemiz
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet