Askerlik için toplanan harçlıkla solucan gübresi üretmeye başladı

Adıyaman’ın Besni ilçesinde arkadaşlarının askere giderken harçlık olarak verdiği parayla tesis kuran Reşit Solguncu, ayda 2 ton solucan gübresi üretiyor. İşe girerken köylüler tarafından dalga geçilen Solguncu, şimdi herkes tarafından takdir ediliyor.

26 Kasım 2019 Salı, 19:45

Adıyaman’ın Besni kazasina bağlı Kızılin köyünde yaşayan Reşit Solguncu (29), inşaat işçisi olarak gittiği Trabzon‘da 5 sene çalışarak askerlik amaciyla memleketine döndü. Trabzon’da birlikte çalıştığı arkadaşlarının asker harçlığı olarak toplayarak verdiği iki bin liraya dokunmayan Solguncu vatani görevini yaparak döndüğü köyünde solucan gübresi tesisi kurdu. Evinin bodrum katına kurduğu tesis hasebiyle evvel başlarda köylüler tarafından dalga konusu var olan Solguncu serisinin de desteğiyle iki milyon solucanla aylık iki ton gübre üretiyor.

20 BİN SOLUCANLA BAŞLADI

İnternetten araştırdığı solucan işine iki bin Lira karşılığı aldığı 20 bin solucan ile başladığını belirten Reşit Solguncu, “Durumumuzun iyi olmamasından dolayı sağda solda çalışarak tek randiman elde edemedik. Biz kendisinin işimizi nasıl kurarız diye düşünürken internette araştırma yaptığımda bu düşünce aklımıza yattıktan ardindan baktık ki kapital yok. Sağ olsunlar Trabzon’da kaldığım arkadaşlar askere gideceğim amaciyla kazanç toplamışlardı. tek araya toplanan iki bin Lira ile bu işe girdim, ailemin de vaziyeti olmadığı amaciyla askere gideceğim paramı hanede bıraktım ve askerliğim bittiğinde bu işi uygulamak istedim. elbet bu işi yapacağımı ailem duyduğunda bana karşı çıktılar. iki bin Lira ile Karaman’dan aldığım 20 bin solucanı getirerek, iki katlı hanemizin bodrumunda yapmaya başladım. Şu anda iki milyona yakın solucanlarım var üretime ayni ritimde devam ediyorum. Aylık iki tona yakın solucan gübresi imalatı yapıyorum. İhtiyaç duyulan evraklarımı bitirdikten ardindan hayalimdeki tesisi kurup işletmemi büyütmek istiyorum” dedi.

‘KÖY HAKLIDAN ALAY EDENLER OLDU’

Köylülerin dalga geçtiğini bu vaziyete aldırış etmeden solucan işine girdiğini belirten Solguncu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ben bu işe evvel başladığımda köy halkından alay edenler oldu ama bendeniz bunların hiçbirine aldırış etmedim. elbet bendeniz bunun ne getireceğini ve kazandıracağını bildiğim amaciyla bu işin arkasına düştük. Şu vakit bana gülenler kutlama ve onay etme vaziyetine geldiler. Belki ilerleyen vakitlerde bunlarda bu işe girebilirler. Zira bu işin ne civarindan kazandırdığını onlarda görecekler hemide topraklara ve hemide insanlara ülkeye ve ekonomiye nasıl yarar verdiğini yurttaslar görecek. 20 bin solucanla başladım bu işe şu anda iki milyon solucanım var. Hedefim hükümet desteği ile bu işi burada büyütüp hemide ilimizin kalkınmasına destek sağlamak ayni vakitte da insanlara iş istihdamı sağlamak.”

“GÜN GEÇTİKTE SOLUCAN ÇOĞALMAYA BAŞLADI”

İlk başta karşı çıktıklarını ama başarılı olacağını anladıkları amaciyla dahada ardindan destek çıktıklarını aktaran annesi Elif Solguncu, “5 sene Erkek çocuğum Trabzon’da kaldı orada üniversiteyi açıkta okuyordu. 5 sene ardindan Haneye geldiğinde solucan işine gireceğini söyledi. Çok tartışmamız oldu ‘Askere gideceksin bendeniz bu solucanlara bakamam’ dedim oda bana ‘Yok ille bakacaksın’ dedi. Erkek çocuğum askere gittikten ardindan solucanlara bendeniz bakmaya başladım. Askerden geldikten ardindan hanemizin altında tek yeri kendisine ayırdı ve vakit geçtikte solucan çoğalmaya başladı. Baktık ki; Sahiden bu işte başarılı olacak bizde ailece bu işe destek vermeye başladık” diye konuştu.

Kaynak: DHA

Haber Videosu: Köy halkının alay ettiği girişimci toy kendisinin işinin patronu oldu!

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet