Astronotların eğitimi için geliştirilen “uzay kokusu” parfüm oldu..haberi oku

NASA’da görev yapan bir kimyager tarafından üretilen “uzay kokusu”nun piyasaya sürülmesi için kampanya başlatıldı. Eau de Space adındaki parfümün kokusunun barut, biftek, ahududu ve rom kokularının karışımına benzediği belirtiliyor.

29 Haziran 2020 Pazartesi, 19:00
Astronotların eğitimi için geliştirilen “uzay kokusu” parfüm oldu..haberi oku

Amerikan Havacılık ve feza Dairesi NASA‘da çalışan tek kimyagerin geliştirdiği ‘uzay kokusu’nun parfüm olarak piyasaya çıkarılması amaciyla kitle fonlaması platformu Kickstarter üzerinden tek proje başlatıldı.

Eau de Space isimli parfümün barut kokusunu andırdığı belirtiliyor.

4 YILLIK BİR ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ

Omega Ingredients isimli şirketin mahsul yöneticisi Matt Richmond’a göre “Eau de Space”, 2008’de NASA tarafından görevlendirilen Steve Pearson isimli kimyager tarafından dört senelik tek çalışmayla geliştirildi.

NASA’nın eğitim projesi, astronotların “uzayda tek sürprizle karşılaşmamasını” amaçlıyordu.

Daha evvel beynelmilel feza İstasyonu’nda görevli var olan Peggy Whitson isimli tek astronot 2002’de CNN’deki tek söyleşisinde feza boşluğunun kokusunun “silah ateşlendikten derhal ardindan çıkan barut kokusuna” benzediğini söylemişti.

“BARUT, BİFTEK, AHUDUDU VE ROM KARIŞIMI”

Matt Richmond kokuyu tanım etmekte zorlandığını belirterek “Astronotlar kokuyu barut, çok ateşte pişirilen biftek, ahududu ve rom kokularının karışımına benzetiyor” dedi.

Richmond, bu kokuyla amaçlarının deneysel eğitim yoluyla çocukların STEM eğitimine (Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) alakasını artırmayı hedeflediklerini ve şimdi “Ay kokusu” üzerinde çalıştıklarını söyledi.

BBC
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet