Azerbaycan ordusu, tam 27 yıl sonra Fuzuli kentini işgalden kurtardı..haberi oku

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ulusa sesleniş konuşmasında Fuzuli kentinin ve 7 köyün tam 27 yıl sonra işgalden kurtarıldığını duyurdu.

17 Ekim 2020 Cumartesi, 14:30
Azerbaycan ordusu, tam 27 yıl sonra Fuzuli kentini işgalden kurtardı..haberi oku

Ermenistan’ın Gence şehrini kana bulayıp 13 sivilin öldürmesi sonrası halka seslenen Aliyev, Fuzuli kent merkezi ile Koçahmetli, Çimen, Cuvarlı, Pirahmetli, Musabeyli, Işıklı ve Dedeli köylerinin Ermenistan’ın işgalinden kurtarıldığını açıkladı. Azerbaycan ordusu topraklarını kurtarmak amaciyla başlattığı operasyonda dahada evvel de Fuzuli’nin Bir takım köylerini Ermenistan güçlerinden temizlemişti.

BİNDEN çok ŞEHİT VERİLMİŞTİ

Fuzuli sehrinin kent merkezi ve köylerinin çoğu, 1993’te Ermenistan ordusunca işgal edilmişti. Arazisi 1386 kilometre kare var olan Fuzuli’de işgalden evvel 144 bin Azerbaycanlı yaşıyordu. Fuzuli sehrinin Ermenistan güçlerine karşı 1990’lı senelerde 1100’den çok şehit verdiği biliniyor. Ermenistan güçlerinin saldırılarında takriben 1500 Fuzulili yaralanmış, 155 bebek anne adayi ve babasını kaybetmişti. kent merkezi, tek kasaba ve 75 köyden oluşan Fuzuli sehrinin Yalnızca 20 köyü işgal edilmemişti.

Aliyev’in açıklamalarından satır başları:

“Ermenistan yönetiminin faşist emelini gösterdi. Ermenistan her vakit şehirlerimize ateş açıyor. Vatandaşlarımızı öldürülüyor. iki binden çok ev zarar gördü. Ermenistan idaresi harp suçu işliyor. Balistik roket sistemleriyle sivilleri vurmak harp suçudur.

“ERMENİSTAN BU civarindan SİLAHI NEREDEN TEMİN ETTİ?”

Ermenistan’a harp alanında cevap vereceğiz. İntikamımızı harp meydanında alacağız. bütün Azerbaycan halkı Vatanperverlik gösteriyor. Ermenistan topraklarımızdan çıkarılacak. kendisinin istekleriyle topraklarımızdan çıkmazlarsa biz onları köpek kovar benzeri kovalarız. dahada hatri sayilir büyüklükte hacimde düşmanın askeri teçhizatı imha edildi. harp alanında tam üstünlüğü elde ettik. Ermenistan bu civarindan silahı nereden saglamak etti? Ermenistan’ı kim silahlandırıyor, bunu heyecan ediyoruz. Ermenistan’a kaçak yollardan silah ve teçhizat yollanıyor.

“FÜZULİ KENTİ İŞGALDEN KURTARILDI”

Füzuli kentiyle birlikte Goçehmedli, Çimen Cuvarlı, Musabeyli, İşıklı ve Dedeli köyleri de 27 sene ardindan Ermenistan işgalcilerinden kurtarıldı. Biz bütün şehirleri tekrar kuracağız. O kentlere hayat vereceğiz. bu erken artık Füzulililerin şehirleri kurtarıldı ve onlar orada yaşayacaklar, oraya hayat vereceğiz. Bazıları hesap ediyorlardı ki Fuzuli şehrini işgalden azad etmek mümkün değil. Aylar lazım olacak denilirdi. ama muzaffer Azerbaycan ordusu, bunun üstesinden gelebildi.

“İNTİKAMIMIZI SİVİLLERDEN DEĞİL SAVAŞ kapsaminda ALACAĞIZ”

Füzuli operasyonu harp kitaplarına girecek. Azerbaycan ordusu hatri sayilir büyüklükte harp yeteneği ve teknik imkana sahip tek ülkededir. bu erken tarihi tek gündür. bütün Azerbaycan halkı tarihimizin en parlak sayfasını birlikte yazıyor. Birlik olarak bu tarihi yazıyoruz. Bu anları sabırsızlıkla beklerken hayattan göç eden mültecilerimizin eminim ki ruhu şad olmuştur. Namert, hain, alçak düşman harp suçu işliyor. Gece saatlerindeki hücum insanlığa karşı cinayettir. bu erken çocuklar da öldü. Biz intikamımızı sivillerden değil, harp alanında alacağız. Ölenlerin kanı yerde kalmadı ve kalmayacak. Biz, dövüş et meydanında gücümüzü hemide düşmana hemide bütün dünyaya gösterdik.

“KORKUYORSUN, KORKACAKSIN”

Şuşa’da yemin merasimi yaptıkları binayı darmadağın ettik. Paşinyan, gel Füzuli’ye, gel Hadrut’a, gel Cebrail’e şimdi oralarda “Karabağ Ermenistan’dır” de. Artık demiyorsun, korkuyorsun ve korkacaksın. Şuşa’ya başka ülkelerden Ermenileri getirmek Cenevre sözleşmesine aykırıdır. Biz dogruluk ve hak yolundayız. kendisinin topraklarımızda savaşıyoruz. Bizim savaşımız mukaddes savaştır. harp alanında hemide düşmana ayni vakitte da bütün dünyaya gücümüzü gösterdik”

Kaynak: Anadolu ajansı / Ruslan Rehimov

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet