Bakan Pekcan: ‘Müteahhitlik sektörümüz, 418,7 milyar dolar değerinde 10 bin 525 proje üstlenmiş bulunmaktadır’..haberi oku

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,” Müteahhitlik sektörümüz, dünyanın 128 farklı ülkesinde 418,7 milyar dolar değerinde 10 bin 525 proje üstlenmiş bulunmaktadır“ dedi.

19 Ocak 2021 Salı, 14:31

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ‘Türkiye Müteahhitler Birliği binasında yapılan 2020 senesi Yurtdışı Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Toplantıda bakanimiz Pekcan’ın yanı sıra ülkemiz Müteahhitler Birliği yönetim heyeti Başkanı Mithat Yenigün ve Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği yönetim heyeti Başkanı İrfan Aker de katıldı.

Bugüne civarindan değişik kıtalarda 128 değişik ülkede gerçekleştirilen projelerle, küresel ölçekte onay kazanmış müteahhitlik sektörümüz; Türkiye’nin surat ağartan, marka sektörlerinden biri olmaya ayni ritimde devam etmekte olduğunu belirten bakanimiz Pekcan, “Her vakit ifade ettiğimiz benzeri evvel kez 1972 seneninde Libya’da üstlenilen liman projesi ile başlayan yurtdışı müteahhitlik serüvenimiz, 48 senesi geçen süre içinde hatri sayilir büyüklükte ilerlemeler kaydetmiş ve hizmet sektörlerimiz arasında en yetkin ve rekabetçi sektörlerden birisi konumuna ulaşmıştır. İnşaat sektörümüzün girişimciliği ve hızlı devinim yeteneği sayesinde Türk müteahhitlik sektörü, dünyadaki siyasi ve ahenk gösteren ücret dalgalanmalar benzeri konjonktürel gelişmelere rağmen, kuvvetli performansını ayni ritimde devam ettirmektedir. bu erken itibariyle, müteahhitlik sektörümüz, dünyanın 128 değişik ülkesinde 418,7 milyar dolar değerinde 10 bin 525 proje üstlenmiş bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Son 18 senede üstlenilen proje bedeli; bugüne kadarki toplaminda proje bedelinin yüzde 88,1’ini oluşturmaktadır”

2002 yılından bu yana vatan dışında üstlenilen iş hacminin 369 milyar doları geçtiğini belirten bakanimiz Pekcan, “Türk müteahhitleri tarafından 1972 – 2002 dönemini kapsayan 30 senelik süre içerisinde, vatan dışında üstlenilen iş hacmi takriben 50 milyar dolar iken, 2002 yılından bu yana vatan dışında üstlenilen iş hacmi ise 369 milyar doları geçmiştir. nihayet 18 senede üstlenilen proje bedeli, bugüne kadarki toplaminda proje bedelinin yüzde 88,1’ini oluşturmaktadır. Sektörümüz, kümülatif olarak en çok Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Coğrafyası, Ortadoğu ve şimal Afrika’da iş üstlenmiştir. toplaminda proje büyüklüğümüzün yüzde 84,4’ünün üstlenildiği bu üç coğrafya bizim ananesel pazarlarımızdır. Bu kapsamda, kümülatif olarak 84 milyar dolarlık büyüklükle en çok Rusya Federasyonu’nda iş üstlenmiştir. Sektörümüz, bugüne civarindan en çok konut-rezidans, karayolu, ticaret merkezleri, enerji santralleri ve havalimanları projeleri üstlenmiş bulunmaktadır. Bu 5 asagi kategorideki toplaminda büyüklüğümüz takriben 200 milyar doları bulmaktadır” diye konuştu.

“2020 seneninde üstlendiği projelerin proje bedeli vakit itibariyle 14,4 milyar dolarlık tek büyüklüğe ulaşmıştır”

2020 seneninde gerçekleşen proje büyüklüğüne değinen bakanimiz Pekcan,”2019 seneninde yurtdışı müteahhitlik sektöründe 19,7 milyar doları aşan tek proje büyüklüğüne ulaşmıştık. Bu değer, süregelen ticaret savaşlarına ve beynelmilel arenadaki istikrarsızlıklara karşın mühim tek düzey idi. Esasen bize, 2020 seneye da, her şeye karşın iyi tek başlangıç yapmış ve sene evvel aylarında ağırbaşlı ve prestijli projeler üstlenmiştik. bütün küresel ahenk gösteren ücret sorunlara rağmen, 2020 seneninde 20 milyar dolarlık proje büyüklüğünü aşabileceğimizi hedefliyorduk ve planlıyorduk. Ancak, salgının küresel etkileri, tertemiz proje üstlenimi açısından oldukça güç tek sene yaşamamıza neden oldu. bunun için karşın memnuniyetle belirtmek isterim ki, firmalarımızın 2020 seneninde üstlendiği projelerin proje bedeli vakit itibariyle 14,4 milyar dolarlık tek büyüklüğe ulaşmıştır. Yılsonunda üstlenilmiş var olan tertemiz projelerin bilgilerinin de eklenmesi ile 2020 yılını da 15 milyar doları aşan tek büyüklükle kapatmış olacağımızı öngörüyoruz. Bu büyüklüğün, hayat ahenk gösteren ücret ve siyasi konjonktüründe yaşanan Bir hayli menfi gelişmenin yanı sıra, 2020 senesi Mart ayı itibariyle Covid-19 salgınının küresel ölçekte yaşattığı daraltıcı tesirlere bağlı olarak bütün ülkelerin kısa vadeli yatırım politikalarını ertelemesine karşın ele geçirilmiş mühim ve takdire şayan tek muvaffakiyet olduğunu düşünüyoruz. Bu rakam, ülkemiz müteahhitlerinin yurtdışında güç şartlarda dahi ağırbaşlı tek performans gösterebildiğinin ve bu bağlamda tek süreklilik sağladığının da kanıtıdır” dedi.
Bakan Pekcan, salgın sürecinde, güç şartlarda performansından ödün vermeyen bütün çalışanlara teşekkürlerini iletti. Pekcan, ”Bu başarıyı saglamak eden bütün müteahhitlerimize; projelerde çalışan/çalışacak işçisinden mimar ve mühendisine; emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. ülkemiz Müteahhitler Birliğimize, Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliğimize, Birliklerimizin Saygıdeğer Başkanları, Yöneticileri ve her tek üyesine şükranlarımı sunuyorum. Nasıl güç şartlara rağmen, ihracatçılarımız durmadı, hatri sayilir büyüklükte tek azim ve direnç göstererek, nihayet çeyrekte yakaladıkları 51,2 milyar dolarlık ihracatla mühim tek rekora imzasini attılarsa müteahhitlik sektörümüzün de bu eş başarıyı gösterdiğini görebiliyoruz. Bu da esasen ülkemiz ekonomisinin kuvvetli altyapısını ve firmalarımızın dinamizmini gösteriyor. Elbette, küresel şartların dahada uygun olmasıyla, dünyanın Bir hayli yerinde, çok dahada çok ve çok dahada hatri sayilir büyüklükte projeleri üstlenebileceğimizi biliyoruz. Bunun amaciyla çalışmalarımızı hep birlikte titizlikle sürdürüyor olacağız” şeklinde konuştu.

“Rusya Federasyonu’nda üstlenilen tertemiz proje meblağı 4,6 milyar dolara ulaşmıştır”

2021 senesi süresince toplaminda proje büyüklüğünün 15 milyar dolar seviyesini aşmak olduğunun altını çizen Pekcan, ”Firmalarımız, artık, ananesel pazarlarımızın yanı sıra, müteahhitlik sektöründe mühim tek sektör konumunda var olan batı Avrupa ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ pazarlarına girmeye baz alinarak çalışmalarını hızlandırmakta, özellikle AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve batı Avrupa’da firma satın alımı, mahalli firma kurulumları ve iştirakler benzeri tertemiz yöntemlerle bu pazarlarda tutunmaya çalışmaktadırlar. 2020 senesi amaciyla üstlenilen projelerin ülkesel ve bölgesel dağılımına baktığımızda, 2020 seneninde da firmalarımız tarafından en çok proje Rusya Federasyonu’nda üstlenilmiş olup, Rusya Federasyonu’nda üstlenilen tertemiz proje meblağı 4,6 milyar dolara ulaşmıştır. Rusya Federasyonu’nun ardından, 2020 senesi içinde en çok proje üstlenilen evvel 20 memleket arasında, BDT, Ortadoğu, şimal Afrika coğrafyasında bulunan ananesel pazarlarımızın yanı sıra, Romanya, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Hollanda, Senegal, ABD, Mozambik ve İngiltere benzeri Balkanlar, batı Avrupa, Amerika ve Sahra-altı Afrika ülkelerinin bulunduğunu görüyoruz. Ayrıca, 2020 senesi içinde sektör tarafından Hindistan ve Afganistan benzeri Asya ülkelerinde de projeler üstlenilmiştir” şeklinde konuştu.

“Ülkemizin hatri sayilir büyüklükte tecrübeye sahip olduğu sağlık sektörüne baz alinarak projelerin artacak olmasının, firmalarımız yerine tertemiz tek fırsat olduğunu düşünüyoruz”

Coivd ile küresel tedarik ve kıymet zincirlerinde görülebilecek dönüşümlerin hizmet sektörüne de kaçınılmaz yansımaları olduğunu belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,”Müteahhitlik sektörümüzün, ananesel pazarlardaki hissenini sürdürmesi ve tertemiz pazarlarda da ağırbaşlı tek büyüklüğe ulaşması, geleceğe baz alinarak beklentilerimizi güçlendirmektedir. 2020 seneninde en çok proje üstlendiğimiz sektörler ise, karayolu, konut-rezidans, enerji santralleri, petrokimya tesisleri, havalimanları ve demiryolu projeleri olarak görülmektedir. Sektörel dağılımın çeşitliliği ve kalite olarak katma değeri çok sektörlerden oluşması da ülkemiz firmalarının yurtdışında dahada nitelikli ve niş projeler üstlendiğinin mühim tek göstergesidir. Umarım tek sonraki dönemde, evvelce yaptığımız gibi, Bir hayli amaç ve potansiyel istek eden ülkeye hep birlikte heyetlerimizi yapıp tertemiz projeler üstlenmeye ayni ritimde devam ederiz. Bu süreç, zorlukların ve sınamaların yanı sıra, Bir hayli sektörümüz amaciyla tertemiz fırsatları barındırmaktadır. özellikle ülkemizin hatri sayilir büyüklükte tecrübeye sahip olduğu sağlık sektörüne baz alinarak projelerin artacak olmasının, firmalarımız yerine tertemiz tek fırsat olduğunu düşünüyoruz. Covid ile küresel tedarik ve kıymet zincirlerinde görülebilecek dönüşümlerin tabiki hizmet sektörlerine de yansımaları olacaktır. Oluşabilecek tertemiz fırsatları proaktif biçimde kovalayıp değerlendirmeliyiz” değerlendirmesini yaptı.

Mustafa Cenik – Erdinç Türkcan

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet