Bakan Varank: Avrupa semalarında da Türkiye’den satın alınan İHA’ları göreceğiz..haberi oku

21 Ocak 2021 Perşembe, 15:00

Bakan Varank, alan İstanbul ve İstanbul endüstri Odası iş birliğiyle çevrim içi düzen eden “Savunma Sanayiinde türk mali ve ulusal Üretim” temalı “3. müdafaa Sanayii Buluşmaları” etkinliğinde yaptığı konuşmada, terörün bu topraklardan Tamamiyle kazınması emeliyle gerçekleştirilen Eren Operasyonlarında görev alan güvenlik görevlilerine muvaffakiyet diledi.

Savunma sanayisinin ülkeler amaciyla bağımsızlığın teminatı olduğunu belirten Varank, bu sektörün aynı zamanda hatri sayilir büyüklükte ahenk gösteren ücret etkilerinin bulunduğunu, ilmi ve teknolojik gelişmelerde lokomotif görevi gördüğünü bildirdi.
Varank, 2019 itibarıyla global müdafaa sanayisi harcamalarının iki trilyon doları aştığı bilgisini vererek, “Ülkemizde müdafaa ve havacılık endüstri cirosu 12 milyar dolar seviyesine yükseldi. 2005’te 340 milyon dolar var olan ihracatımız bu erken üç milyar doları buldu. Yerlilik oranlarımız günden güne artıyor, 2023’te tertemiz yerlilik hedefimiz yüzde 75.” diye konuştu.

Savunma sanayisinin bugünkü noktaya geliş sürecini laf eden Varank, şu değerlendirmede bulundu:

“Kıbrıs barış Harekatı sonrası ülkemize tatbik edilen ambargo millileşme ile alakalı mühim tek başlangıç noktasıydı. bendeniz asıl dönüm noktası olarak 2004’teki müdafaa Sanayii İcra Komitesi toplantısına dikkati çekmek istiyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan o vakit dirayetli, yürekli ve kararlı tek duruş sergilemeseydi, bu erken marka haline gelmiş Türk müdafaa sanayisini konuşmamız mümkün değildi. Altay tankı, girişken helikopteri, Anka ve Bayraktar insansız sema araçları Hem de ulusal piyade tüfeği dahi o günkü kararların neticeninde alana çıkabildi. 2002’de 5,5 milyar dolar var olan müdafaa sanayisi proje hacmimiz bu erken 60 milyar dolar seviyelerini o kararlar sayesinde gördü.”

“SON 8 SENEDE, 8 MİLYAR LİRALIK müdafaa SANAYİ PROJESİNE TEŞVİK VERDİK”

Varank, Bakanlık olarak müdafaa sanayisi girişimci ekosistemine ait mühim adımlar attıklarına dikkati çekerek, girişimcilerin kazanç saglama ihtiyacına baz alinarak yasama geçirilen fonları anlattı. TÜBİTAK aracılığıyla yürütülen programlarla 813 müdafaa sanayisi projesine 5 milyar liraya yakın destek verdiklerini belirten Varank, destek programlarında firmaları iş birliğine özendirdiklerini dile getirdi.

Varank, çok ticarileşme potansiyeline sahip ve müşterisi hazır Ar-Ge projelerine eş kazanç saglama desteği sağlanan Siparişe Dayalı Ar-Ge Destek Programı’nın evvel çağrısında müdafaa sanayisinden 14 başvurunun değerlendirme sürecinin ayni ritimde devam ettiğini belirterek, proje başına 2,5 milyon liraya civarindan destek vereceklerini, KOSGEB aracılığıyla nihayet iki senede müdafaa sanayisi sektöründe etkinlik gösteren 131 işletmeye kaynak kullandırdıklarını aktardı.

Savunma sanayisi alanında nihayet 8 senede, yatırım meblağı 8 milyar lirayı bulan 346 projeye teşvik dokümanı düzen ettikleri bilgisini veren Varank, “Bu projeler sayesinde, 6 bin 700 tertemiz istihdamın önünü açtık. Ayrıca, proje bazlı yatırım teşvik belgesiyle yasama geçirilecek 5 hatri sayilir büyüklükte ölçekli stratejik projenin yatırım meblağı takriben 6 milyar Lira olacak. Bu yatırımlardan öngördüğümüz istihdam da 6 binin üzerinde.” ifadelerini kullandı.

“İŞLETMELER İŞ BİRLİĞİNİ TERCİH DEĞİL, ZORUNLULUK OLARAK GÖRMELİ”

Rekabet ortamında maliyetleri düşürmenin ve kaynak verimliliğini sağlayabilmenin önemine işaret eden Varank, işletmelerin iş birliğini seçenek olarak değil, zorunluluk olarak görmesi gerektiğini söyledi.

Varank, Bakanlık olarak iş birliği ortamını güçlendiren ihtisas örgütlü endüstri bölgeleri (OSB) ve tespit edecek teknolojilere baz alinarak endüstri bölgelerine hatri sayilir büyüklükte önem verdiklerine dikkati çekerek, bu alandaki Kırıkkale Silah endüstri İhtisas OSB ile Ankara feza ve Havacılık İhtisas OSB’nin kurulmasını misal gösterdi.

SAHA İstanbul’un da müdafaa ve havacılık şirketleri amaciyla tek ekosistem oluşturduğunu ve bu alandaki insan kaynağının yetkinliğinin geliştirilmesine baz alinarak mühim çalışmalar yaptığını belirten Varank, “SAHA İstanbul EXPO sanal fuarı yoğun alakayla ayni ritimde devam ediyor. Fuar ziyaretçi sayısı 70 bine dayanmış ve fuar kapsamında şu anne civarindan 23 bin B2B görüşmesi planlanmış. Firmalarımızın ve toy yeteneklerimizin bu alakası emin olun geleceğe değin ümitlerimizi dahada da perçinliyor.” dedi.

“115 DOKTORALI ARAŞTIRMACI müdafaa SANAYİ EKOSİSTEMİNE KATILACAK”

Varank, verdikleri desteklerin yanı sıra kendisinin altyapılarıyla da müdafaa sanayisine baz alinarak çalışmalar gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, TÜBİTAK enstitülerinde müdafaa sanayisine baz alinarak hatri sayilir büyüklükte gelişmeler kaydedildiğini ve gelişmiş altyapılarla sektöre hizmet verdiğini dile getirdi.

Ekonomik ve teknolojik gelişmede insan faktörünün önemine değinen Varank, “TÜBİTAK aracılığıyla insan kaynağını geliştirmeye baz alinarak adımlar atıyoruz. endüstri Doktora Programı kapsamında üniversite-sanayi iş birliğiyle müdafaa sanayisinde 27 projeyi destekledik. 115 doktoralı araştırmacı yakın vakitte müdafaa endüstri ekosistemine katılacak. beynelmilel lider Araştırmacılar Programı kapsamında dört üst düzey araştırmacı ülkemize art dönerek müdafaa sanayisi alanında çalışmalara başladı.” diye konuştu.

Varank, müdafaa sanayisinin maksimum seviyede türk mali ve ulusal olmak zorunda olduğuna dikkati çekerek, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Çünkü bu tek beka meselesi. Dış politika anne faktör, o ülkenin askeri gücü dahada doğrusu müdafaa sanayisi yetkinliğidir. Bu coğrafya Sanki tek ateş çemberinin ortasında yer alıyor. Köklü ve kadim tek hükümet var olan ülkemizin geçmişten gelen sorumlulukları hasebiyle kuvvetli olması seçenek değil, zarurettir. Sorumluluklarımız Türkiye‘nin güvenliğinin çok ötesinde. Bunun en nihayet örneğini Karabağ’da gördük.”

“BUGÜNKÜ BAŞARILAR GÜLE OYNAYA ELDE EDİLMEDİ”

Bugüne civarindan Türk müdafaa sanayisinin çok iyi işler muvaffak olduğunu belirten Varank, şunları kaydetti:

“İnanıyorum ki özellikle nihayet 5 senede yaptığımız yatırımlar çok dahada kısa süre içinde ülkemizi müdafaa sanayisinde devler ligine çıkaracak. Aslında bunun sinyallerini nihayet yaptığımız hatri sayilir büyüklükte çaplı vatan dışı satışlarla almaya başladık. Ukrayna’ya, Katar’a, Azerbaycan’a ve Tunus’a yaptığımız SİHA satışları. İnanıyorum ki çok yakın vakitte Avrupa semalarında da Türkiye’den satın alınan ‘Bayraktar’ların ve ‘Anka’ların uçtuğunu göreceğiz. Birleşik Krallık müdafaa Bakanı bendeniz Wallace’ın SİHA’larımız amaciyla kullandığı ifade ‘Game changer’ Başka bir deyişle oyunun kaidelerini değiştiren teknoloji. Bu açık tek şekilde bu alanda Türkiye’nin üstünlüğünün onay edilmesi, artık kaideleri Türkiye’nin belirlediğini olanlari dile getirmek demek.”

Varank, bu noktaya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öncülüğünde geldiklerine işaret ederek, “Kamunun, üniversitelerin ve en ehemmiyetlisi hususi sektörün iş birliği hatri sayilir büyüklükte tek sinerji oluşturdu. Bugünkü başarılar güllük gülistanlık tek ortamda, güle oynaya elde edilmedi. En stratejik kurumlarımızın içinde Katiyen bulunmaması koşul olan gayrimilli yapılarla, müessesesel taassupla, minik olsun ama yeter ki benim olsun anlayışıyla ugras ede ede bugünlere geldik.” ifadelerini kullandı.

Savunma Sanayii Başkanlığındaki ihalelerle alakalı casusluk ve rüşvet ağının iki hafta evvel başarılı tek şekilde çökertildiğini hatırladan Varank, müdafaa sanayisi benzeri yasamsal tek alanda rehavete kapılmadan, gayrimilli odaklara karşı her vakit tetikte olarak çalışmaya ayni ritimde devam etmek gerektiğini bildirdi.

“BÖLGE VE DÜYA DENGELERİNDE ÇOK dahada BELİRLEYİCİ BİR KONUMA GELECEĞİZ”

Varank, bu alanda dahada sıhhatli ve randımanlı tek yapı kurmanın rekabetçi tek ortamda dahada çok hususi sektör şirketinin müdafaa sanayisine girmesiyle mümkün olacağını söyleyerek, “Sadece asagi yüklenici değil, özellikle ağırbaşlı teknolojilerde çok dahada çok platform üreticisi şirket çıkarmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Türk firmalarının dünyanın en prestijli müdafaa sanayisi şirketleri listesinde üst sıralara tırmandığını belirten Varank, Türkiye’nin müdafaa sanayisi paydaşları sayesinde istikbal dönemde bölge ve hayat dengelerinde çok dahada belirleyici tek konuma geleceğini, “gündemi izleyen değil, gündem tespit eden ülke” olacağını kaydetti.

Kaynak: Anadolu ajansı / Sevgi Ceren Gökkoyun

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet