Bingür Sönmez: Genç din adamları kapı kapı dolaşabilir

Habertürk’e konuşan ünlü kalp ve damar cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Bingör Sönmez, “Genç din adamları kapı kapı dolaşarak sürveyans testi yapabilir, evde ateşli insan var mı, kaç kişi temas etti, içeri girmeden, sosyal mesafeyi muhafaza ederek bunu yapabilirler” diye konuştu

28 Mart 2020 Cumartesi, 11:15

Habertürk’te Hülya Hökenek’in sunduğu Enine Boyuna programına bağlanan Prof. Dr. Bingür Sönmez, Türkiye’nin koronavirüs salgını ile alacağı önlemlerin başında sürveyans testi geldiğini söyledi. Sönmez, bu takip testinin toy inanç adamları tarafından kapı kapı dolaşılarak yapılabileceğini kaydetti.

 

Koronavirüs’ün asagi hastalıklara karşı riskli boyutuna ait tek suale cevap veren Prof. Sönmez şunları söyledi:

Diyabet, astım, kalp hastalığı olanlar bu salgından dahada maglup çıkabiliyorlar. Ama öyle hastalıklar var ki, sade tek griple dahi hayatını yitiriyordu, korona tek yalan neden oluyordu.

Prof. Sönmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Tıp mensupları olarak koronaya teşekkür ediyoruz. sağlık hizmeti verenlerin birer kahraman olduklarını, mukaddes varlıklar olduğunu ayrım ettirdi. Yıllar evvel kasabalarımızdaki doktorlara gösterilen saygı art dönmesini bekliyoruz. Sağlıkta şiddet yasasının çıkmasını istiyoruz. Ne yazık ki cemiyet olarak deniz ortasında Allah’a yalvarıyoruz, kıyıya çıkınca isyan ediyoruz. Tıp öğrencileri olarak korktuğumuz iki dersimiz vardı, savunucu hekimlik, hijyen mikrobiyoloji. Dünyaca meşhur genetik uzmanı Fikrettin Şahin hocamız, ‘dünyanın geleceğini virüsler atama edecek’ derdi. Şimdi bu gerçekle surat yüzeyiz.

“İNGİLTERE’NİN YAPTIĞINDAN UTANÇ DUYDUM”

Tedbir almakta çok geç kaldık. Virüs üç ay evvel gümbür gümbür dünyaya yayılırken, ‘bize gelmez’ düşüncesiyle yola çıktık. İtalya, Fransa, Amerika, Almanya bütün batı ülkeleri aynı hatayı gösterdi. İngiltere’nin yaptığı davranıştan utanç duyuyorum. Biz çocukken kızamık olduğumuz zaman, annelerimiz bizi kızamıklı çocukların yanına götürürdü ki, doğal aşılanmamız olsun diye. Kızamık aşımız yoktu. İngiltere 60-70 evvel benim annemin uyguladığı tedaviyi uygulamaya kalktı. Hepsi cezasını buldu, Kraliyet Ailesi dahil korona oldular.

“RAHŞAN AFFI’NDAN dahada BÜYÜK BİR HATA”

İtalya hatri sayilir büyüklükte tek hatali yaptı, dahil göçü önleyemedi. Zenginlerin olduğu kuzeydeki bölgelerde çıkan hastalığı güneye koşa koşa gittikçe bütün İtalya’yı enfekte ettiler. Bizde Daha dahil göçü önleyemedik. Aynı şekilde cenaze merasimine gidenler oradaki insanları hastalandırdılar. Dağ köylerinde koronanın ne işi var? Hacılar oraya götürdüler! hatri sayilir büyüklükte tek felaket geliyor gerçekten. Şu anda devletin izolasyonunda var olan ve korona ile hiçbir sıkıntısı olmayan 300 bin mahkumu yıllar evvel verdikleri bağışlama sözünü adina getirebilmek amaciyla sokağa salmalarını Rahşan Affı’ndan dahada hatri sayilir büyüklükte tek hatali olarak değerlendiriyorum.

“CAMİ İMAMLARIMIZI GÖREVLENDİRSİNLER”

Ülkemizde bu işi çözebilmenin yolu Serdar Hocamızın söylediği sürveyans testi yapmaktır. Başka bir deyişle takip testleri yaptırmaktır. Biz bütün doktorlarımızı, tıp öğrencilerimizi sokağa salsak dahi bunu yapmamıza imkan ve olasılık yok. Bakın ülkemizde 86 bin cami, 144 bin inanç görevlisi var. 100 bin doktorumuzu sokağa salsak, 6300 sağlık ocağımızla hiçbir şey yapamayız. Her mahallede tek cami var, her 350 kişiye tek cami var. Diyanet İşleri Başkanı’ndan rica ediyorum. Camilerimizi, imamlarımızı görevlendirsinler. Her ezandan ardindan ‘Lütfen camiye gelmeyin, evlerinizde oturun’ desinler. Biz minarelerden yapılan o anonsların ne civarindan kuvvetli olduğunu 15 Temmuz’da gördük.

“GENÇ DİN ADAMLARI BU TESTİ YAPABİLİRLER”

Bugün utanç duydum, sayın Diyanet İşleri Başkanımız cuma namazı kıldırdı. tek dahada kıldırmamak kaydıyla. Gelen yurttaslar arasında 1,5-2 metre ara vardı. Ama çıkarken birbirlerine sürünerek çıktılar. bendeniz bu toy inanç adamlarının kapı kapı dolaşarak sürveyans testi yapacaklarını, hanede ateşli insan var mı, kaç kişi temas etti, içeri girmeden, yasamsal mesafeyi muhafaza ederek nasihatte bulunsunlar, insanlara maneviyat versinler. Ateşi olanları, hasta kisi olanları netlikle sağlık ocağına rapor etsinler.

“KORONER BAKIMIN ADI KORONA YOĞUN BAKIM OLDU”

Özel hastaneler, Kocaeli depreminden ardindan afet hastaneleri olarak sınırsız hizmet verdiler. Yaralı ve hasta kisi sayısı belliydi, iki ayin ardindan iyileşen hastalar hanelerine döndü. Şimdi durum çok farklı. hasta kisi sayısı gittikçe katlanarak artıyor. Biz hastalarımızı taburcu ettik. Korona hastalarına belirleme ettik. Koroner yoğun bakımın isimi korona yoğun bakım olarak değiştirildi. tek katımız Haneye gitmekten korkan doktor, hemşire ve personelimize belirleme edildi. çalisan sıkıntımız gittikçe büyüyor. özellikle 20-25 yaşında olan hemşerilerimiz nihayet derece demoralize ve depresyondalar.

“SAĞ ÇIKANLARA GAZİLİK ÜNVANI VERİLMELİ”

Genç tek hemşire kardeşimiz koruyucu, madde, galoş, maske giyerek korona hastasının yanına gidiyor. Yemeğini yediriyor, terini siliyor, hela ihtiyacı varsa onu görüyor. O odadan çıktıktan ardindan üzerindeki her şeyi atıyor. tek katta 10 hasta kisi var ve bu hemşire her vakit onları üç sefer ziyaret ediyor. Bu savaştan sağ sağlim çıkan toy savaşçılarımızın gazi madalyası ile ödüllendirilmeli, Allah savunsun hayatını kaybederse serisinin garanti verilerek emeklilik verilmesini öneriyorum.

“ÖZEL HASTANELER Tamamiyle TIKANMIŞ DURUMDA”

Doktorların demiyorum, hemşirelerin ve çalisan maaşı hükümet kadrosu şeklinde hükümet tarafından ödenmezse, elektrik, su borçları subvanse edilmezse, kredi borçları ertelenmezse, ilaç, savunma malzemeleri, test kitleri fiyatsız olarak sağlanmazsa, vergi muafiyeti getirilmezse bu ülkede sağlık diye tek şey kalmaz ve tek dahada da toparlanmaz. Bu ülkede hususi hastaneler Tamamiyle tıkanmış durumdadır. Kullandıkları malzemeyi tek dahada adina koyamayacak durumdadırlar.

“LÜTFEN yol HAYVANLARINI UNUTMAYALIM!”

Biz hususi sektör olarak sonuna civarindan hizmete hazırız. Ama dilerim sonumuz olmaz. Sokaklar bomboş kaldı. yol hayvanları çok perişan. Lütfen kapınızın önüne tek tas su ve aş koyun. Onların saklı kahramanı olun. Teşekkür ediyorum.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet