Bitlis’te şehit olan 11 askerimiz için Ankara’da devlet töreni düzenlendi..haberi oku

05 Mart 2021 Cuma, 21:47

Bitlis’in Tatvan ilçesinde, talihsiz kaza kırıma uğrayan helikopterde şehit var olan 11 asker amaciyla erken saatlerinde görev yaptıkları Elazığ’da tek merasim düzenlendi. Elazığ Havalimanı’nda düzen eden merasimin ardından, şehitlerimiz askeri uçakla hükümet merasimi amaciyla Ankara‘ya getirildi.

DEVLETİN ZİRVESİ TAM KADRO TÖRENDEYDİ

Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde gerçekleşen törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ulusalci devinim partisi öncüsü hükümet Bahçeli, cumhuriyet milletçe partisi genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Başkanı Mustafa Şentop, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ulusal müdafaa Bakanı Hulusi Akar, AK Parti İzmir mebus Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Bir hayli siyasi ad katıldı. hükümet merasiminin derhal peşinden şehitlerin naaşları, defnedilmek üzere memleketlerine uğurlandı.

HER BİRİ İÇİN CENAZE NAMAZI KILINDI

Ahmet Hamdi Akseki Camisi’nde yoğun katılımın olduğu merasimde evvel Kur’an-ı Kerim okundu. Şehitlerimizin naaşları namazın kılınacağı alana getirildi. İlk namaz Şehit Korgeneral Osman erbaş amaciyla kılındı. Devamında bütün şehitlerimiz amaciyla ayrı ayrı cenaze namazı kılındı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: MİLLETİMİZE SABIRLAR DİLİYORUM

Namaz sonrası tek konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öncelikle şehitlerimizin huzurunda şu musalladan Hakk’a uğurladığımız nihayet buluşmamızda temenni ediyorum ki Rabbim bizleri ismiyle müsemma sevgili habibinin sancağı altında da buluştursun. elbet şu anda Korgeneral Osman Erbaş komutanımız, komutanlığın ötesinde tevazu ile, duruşu ile çok değişik tek insandı. Ve yanındaki tekrar kardeşlerimle birlikte çıktıkları tek yolculuk esnasında yaşanan bu elim talihsiz kaza ile emaneti sahibine teslim ettiler. Biz tek şeye inanıyoruz. “Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz” ayeti. Şimdi biz canlı var olan bu şehitlerimizle allahın izniyle sevgili habibinin sancağı altında da tek oluruz. Temennimiz budur. elbet bütün ailelere, ordumuza, milletimize sabırlar diliyorum. her birimiz amaciyla mukadder var olan tek hakikat var. Şehadet bunların en yücesi. Rabbim bizlere de bu makamı allahın izniyle kismet eder. Bunu bizlere mükafat olarak bizlere lütfederse temenni ederim ki eder. bendeniz de bütün kardeşlerimden tek Fatiha okumalarını istiyorum.” dedi.

İLK TÖREN ELAZIĞ’DA DÜZENLENMİŞTİ

Askerlerimizin naaşları erken saatlerinde Elazığ’da bulunan 8. Kolordu Komutanlığı’na getirildi. 11 askerin naaşı Elazığ Havalimanı’ndan törenle Ankara’ya uğurlanırken, memleketlerine gönderilmeden evvel tek arada oldukları nihayet merasim var olan veda töreninde 11 şehidimiz amaciyla sırasıyla saygı duruşu, özgeçmişlerin okunması ve Kur’an tilaveti ile dua okunması programı gerçekleşti. Şehitlerimizin tek tek özgeçmişleri okunarak anmaları gerçekleştirildi.

ŞEHİTLERİMİZİN KİMLİKLERİ

– Korgeneral Osman Erbaş

– zaptiye İstihbarat Kurmay Albay Şentürk Aydınyer

– Kurmay kaptan Yüzbaşı Tayfun Kureş

– Yüzbaşı Salih Sarıoğlu

– Kurmay kaptan Yüzbaşı Gökhan Uysal

– Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir

– Astsubay Kıdemli Üst Çavuş Ömer Umulu

– Astsubay Kıdemli Üst Çavuş Nazmi Yılmaz

– Teknisyen Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek

– Piyade şuurlu Çavuş Hakan Gül

– Piyade şuurlu Çavuş Tolga Demirci

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet