Bu illerde yaşayanlar dikkat! Cumartesi günü öğlene kadar hava kirliliği riskli seviyede olacak..haberi oku

05 Mart 2021 Cuma, 04:17

Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, katıldığı tek programda sema kirliliğiyle alakalı mühim ikazlarda bulunarak riskli var olan sehirleri saydı.

RİSKLİ var olan İLLER

Önümüzdeki Cumartesi öğlene civarindan riskli var olan bölgelerin olduğunu belirten Şen, riskli sehirleri Sakarya, Eskişehir, Kütahya, Konya, Edirne, Balıkesir, İstanbul ve Ankara olarak sıralayarak şu sözlere yer verdi:

“Enverziyon şiddeti çok burada alana çıkan kirleticiler havada kalacak. Bu sebepten vatandaşların dikkat etmesi lazım. Marmara Bölgesi’nde Edirne, Kırklareli, Sakarya, Eskişehir bu bölgelerde çok basınç dahada tesirli olacak sema kararlı olacak. Bunun amaciyla de buradan çıkan kirleticilerde konsantrasyon artacak.”

İşte Prof. Dr. Şen’in açıklamasından satır başları:

“HAVA KİRLİLİĞİNİN NEDENİ KARARLI ATMOSFER”

“Hava kirliliğinde en mühim öğe meteorolojik durumdur. Bu nedenler meteorolojik vaziyeti iyi incelememiz lazım. Bunda da en mühim şey enverziyon tabakasıdır. Atmosferin kararlılığını bizim amaciyla alana koyar. Sıcaklığın yerden yükselirken azalır, azalmayıp da yerden yükseldiği bu yana artarsa bu enverziyon durumudur. Bu tabaka kararlı tek atmosferdir. Kararlı tek atmosferde kirleticiler dağılmaz, uzaklaşmaz ve dolaysıyla miktarı artar ve sema kirliliği alana gelir.

TÜRKİYE’DE YÜKSEK BASINÇ ETKİLİ OLACAK

Buradan baktığımız vakit bu olasılık de önemli. Meteorolji genel Müdürlüğü de bu tahminleri yapıyor. Enverziyon çok basıncın olduğu vakitlerde olur biz iki vakit çok basıncın tesirine giriyoruz. Türkiye’nin yaklasik olarak her yerinde çok basıncın tesirini göreceğiz.

“MASKELERİ ÇIKARMAYALIM”

Bu Kovid’ten dolayı maske takıyoruz. Aman bugünlerde maskeyi çıkarmayalım. Bu açıdan iyi, ama Kovid’i atlatırız. ardindan normal şartlara geliriz. İşte o vakit bu tahmini yaparsak eğer Bir takım günlerde o vakit halkta elbet ki maskeyle dışarı çıkacak. Çin’de, Hindistan’da maskesiz dışarı Kovid’in olmadığı günlerde dahi dışarı çıkmıyorlar. Biz de bundan ardindan bunun için belli tek süre dahada dikkat ederek bu tahminleri yapmaya çalışacağız.”

ENVERZİYON NEDİR?

Dikey var olan yükselen havanın sıcaklığı her 100 metrede 0,65 derece azalır(normal lapse-rate).Eğer sıcaklık yükseklikle azalmıyor artıyorsa bu vaziyete (negatif lapse rate) enverziyon denir. Enverziyon çoklukla kış mevsiminde, hatri sayilir büyüklükte şehirlerde çok bariz olarak görülür ve sema kirliliğine neden olur. özellikle kış mevsiminde, çok basıncın hakim olduğu sakin gecelerde yeryüzü ışınım kaybı hasebiyle havadan dahada acele soğur ve yere yakın seviyelerde soğuk, yerin belli tek süre üzerinde ise sıcak sema bulunur. Bu vaziyette yerdeki soğuk sema hapsolur ve yükselemez, ne vakit yer sıcaklığı ısınarak yukarıya seviyelerden çok vaziyete istikbal o vakit oluşan ışınım sisi ve enverziyon ortadan kalkar.”

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet