Bursa’nın ‘suskun adam’ı 35 yıldır konuşmuyor..haberi oku

04 Mart 2021 Perşembe, 23:02

Mustafakemalpaşa kazasi kırsal Koşuboğazı Mahallesi’nde yaşayan Suat Tek, 7 yaşından bu yana mektep ve askerlik dışında kimseyle konuşmadı. Bu iki asama dışında kimseye tek kelime etmeyen Tek, etrafında ‘suskun adam’ olarak anılmaya başlandı.

KONUŞMAMA NEDENİNİ ‘BİLİNÇALTI’ DİYE YANITLADI

Sorulan sualleri gsm telefonuna yazarak cevaplayan Tek, nikah töreninde de ‘evet’ Cevabını kağıda yazarak, verdi. Akraba ve arkadaşları, Tek’i çocukluğundan beri konuşturmaya çalışsa da başarılı olamadı. Babası Rıdvan tek erkek çocuğunu Bir hayli doktora götürdü ama netice bulamadı. Suat tek ise konuşmama nedenini yazarak ‘bilinçaltı’ diye yanıtlıyor.

“AİLEMLE İLETİŞİMİ YAZIYLA KURUYORUM”

Geçimini hayvancılık yaparak sağlayan Suat Tek, suallen sualler üstüne yazarak, “Yedi yaşından beri konuşmuyorum. Beynimle alakalı bilinçaltı tek olay. Ailemle iletişimi yazıyla kuruyorum. Arkadaşlarım normal karşılıyorlar. En nihayet askerde konuştum. izdivaç ederken yazıyla ‘evet’ dedim” Cevabını verdi.

“DOKTORLAR ÇÖZÜM BULAMADI”

Oğlunun 7 yaşında sustuğunu belirten baba Rıdvan Tek, “Kendi kendine bıraktık. Çözüm amaciyla doktorlara başvurduk. ama tek çözüm bulunamadı. Okulda konuşuyordu, dışarı çıkınca kimseyle konuşmadı” dedi.

“BU BİR EKSİKLİK DEĞİL, BÜYÜK BİR GÜZELLİKTİR”

Suat Tek’in mahallede çok sevildiğini söyleyen Koşuboğazı semt Muhtarı Hikmet Alpay, “Suat kardeşimiz köyümüzün gülü ve çiçeğidir. bunun benzeri tek sıkıntısı tezahür etti. Tıbben çözümünü araştırdık. Ama tek türlü çözemedik. Bunun bilinçaltıyla alakalı olduğunu söyledi. Bununla doğal olarak yaşamayı da öğrendi. Bu tek eksiklik değil bize göre hatri sayilir büyüklükte tek güzelliktir. Neticede çok eksikliği var olan yurttaslar da var. Suat bize bu hayatından mutluluk dolu olduğunu iletti ve biz de bu görüşüne saygı duyduk” diye konuştu.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet