Çanakkale ruhu canlanıyor!

Türkiye’nin tarihî ve kültürel değerlerine sahip çıkan Betek Boya, Şehitlikler ve Şehitler Abidesi, Dur Yolcu silüeti ve tarihî alanda bulunan sekiz ayrı köyde toplam 2.100 adet köy evi ve okulun bakımını yapacak.

20 Eylül 2019 Cuma, 11:04

Filli Boya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihî Alan Başkanlığı ile imzaladığı anlasma ile yasama geçirdiği “Zafere Selam” projesiyle tarihî alandaki kültürel kalıtı savunma altına aldı. Proje kapsamında Şehitlikler ve Şehitler Abidesi, Dur Yolcu silüeti ve tarihî alanda sekiz ayrı köyde toplaminda 2.100 adet köy hanesi ve köy okulları benzeri Bir hayli alanın, orijinal yapısı savunarak bakımları yapılacak. Bugüne civarindan tarihi ve kültürel değerlerimizi destekleyen Bir hayli projeye imzasini attıklarını ifade eden Betek Boya genel Müdürü Tayfun Küçükoğlu “Millî tek kıymet var olan Turkuaz rengi amaciyla zanaat tarihi profesörü Gül İrepoğlu ile Turkuaz Renk Koleksiyonu’nu hazırladık.Turkuaz rengini laf eden kitabımızı, vatan dışındaki üniversitelere, mimarlık ofislerine ve hatri sayilir büyüklükte kütüphanelere yollayarak millî değerlerimizin bütün yeryüzünde tanınmasını sağladık. tekrar tarihimize ziya tutan, kültürel zenginliğimizi yansıtan Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Küçüksu Kasrı, Ihlamur Kasrı başta olmak üzere 11 saray, köşk ve kasrın restorasyon, savunma çalışmaları gerçekleştirdik. 3.500 senelik Gölyazı’da 200’den çok hanesi boyadık, Hasankeyf çarşısını renklendirdik. Şimdi de ‘Zafere Selam’ olsun diyerek Çanakkale ruhunu istikbal nesillere taşıyoruz” dedi.

Gelibolu Tarihî Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ise Gelibolu Tarihî Alanı’nı açık sema müzesine dönüştürerek 2,5 milyon ziyaretçi sayısını dört milyona çıkarmak istediklerini söyledi.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet