Mavimtrak
29 Ekim 2019
0 YORUM
43 OKUNMA

Canlı mı heykel mi şaşırdılar: Canlı heykel 22 saati geride bıraktı

İzmirli performans ve mim sanatçısı Yunus İşçi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na özel Barış Pınar Harekatı’nda şehit düşen askerler için başlattığı canlı heykel performansında 22 saati geride bıraktı. Dünya rekoru kırmayı hedefleyen ve Gündoğdu Meydanı’nda 24 saat boyunca asker selamı vererek Türk bayrağı açan canlı heykel, İzmirlilerin de ilgi odağı oldu. Bazı vatandaşlar duygulanarak İşçi’ye sarılırken, bazıları da hatıra fotoğrafı çektirdi.

Mimus Performans Sanatları’nın kurucu üyesi 26 yaşında olan Yunus İşçi, barış Pınar Harekatı’nda şehit düşen askerler amaciyla canlı heykel performansı sergiliyor. Gündoğdu Meydanı’nda Bir gün evvel saat 19.00’da hazır bulunan İşçi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda saat 19.00’da performansını sonlandıracak. Belli aralıklarla asker selamı verip Türk bayrağı açan sanatçı, performansında 22. saati tamamladı. Bulunduğu yerden hiç ayrılmayacak var olan İşçi, performansını 24. saatte sonlandırarak hayat rekoru kırmayı hedefliyor.

Duygulandılar

İzmirliler de canlı heykel performansını alaka ile takip etti. özellikle çocuklar İşçi’nin hakikat mi yoksa heykel mi olduğunu anlamakta zorluk çekti. Bir takım vatandaşlar duygulanarak canlı heykele sarılırken, bazıları da anı resimi çektirdi. İzmirliler, bunun benzeri tek performansın 29 Ekim’de yapılmasından gurur duyduklarını belirtti.
İşçi’nin uzunca periyotlar nihayetinde tek veyahut iki dakikalık kısa gereksinim molaları verdiğini, Bir gün evvel geceden bu yana dönüşümlü olarak Mimus Performans Sanatları azaları olarak İşçi’yi takip ettiklerini belirten Sezen Gürgök, “Yunus 24 saatlik tek hayat rekoru kıracak. dahada evvel 18 saatlik tek performans sergiledi. bu erken hususi tek vakit olduğu amaciyla 24 saat performans sergileyecek. onla birlikte gurur duyuyorum. bunun benzeri tek vakit de Mustafa Kemal Atatürk’ü de saygıyla anıyoruz” dedi.

Ahmet Küçükdoğan ise “Dün akşam 19.00’dan beri burada. Biz de topluluk olarak nöbetleşe onun yanında oluyoruz. Yunus bu performansa çok iyi hazırlandı. Bu vatan uğruna kanını döken şehitlerimiz amaciyla bunun benzeri tek performans sergilemesi bizim amaciyla gurur verici. Yunus 24 saatin nihayetinde hayat rekoru amaciyla İhtiyaç duyulan girişimleri başlatacak. Yanına gidip ihtiyacı olup olmadığını sordum ama Tamamiyle konsantre olmuş. cevap dahi vermiyor. Büyüleyici tek şey” diye konuştu.

Ceren Atmaca – Sinan Yeniçeri

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz