Darbe girişimiyle karışan Ermenistan, Karabağ’da rövanş peşinde! Asker yığmaya başladılar..haberi oku

02 Mart 2021 Salı, 23:45

Ermenistan ordusunun, Başbakan Nikol Paşinyan ve hükümetin istifasını istemesiyle başlayan darbe girişiminin aksisedaları sürerken, Azerbaycan hükümeti tarafından yapılan “Ermenistan, Karabağ bölgesine saklıca tekrar asker yığmaya başladı” izahı gündeme bomba benzeri düştü.

ERMENİSTAN RÖVANŞ PEŞİNDE

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ermenistan’ın nihayet vakitlerde 10 Kasım 2020 tarihindeki anlaşmayı ihlal ederek Karabağ bölgesine hatri sayilir büyüklükte olasılıkla rövanş niyetiyle asker göndermeye başladığını duyurdu.

GİZLİCE KONUŞLANIYORLAR

Ermenistan askerlerinin Karabağ bölgesine tekrar konuşlanmaya başlandığı vurgulanan açıklamada, “Ermenistan Silahlı Kuvvetlerine aza askerler, 10 Kasım 2020 tarihindeki üçlü Rusya-Azerbaycan-Ermenistan anlaşması çiğnenerek Rus barış Gücü görev bölgesi Laçin koridoru üzerinden Azerbaycan toprağı Karabağ’a saklıca tekrar nakledilmeye başlanmıştır. Ermenistan’ın bu davranışı üçlü anlaşma yanı sıra beynelmilel haklar ve Azerbaycan egemenlik ve toprak bütünlüğüne baz alinarak tertemiz tehdit oluşturmaktadır. beynelmilel topluluğu yaşanan bu gelişmeyle alakalı uyarıyoruz” denildi.

KARABAĞ SAVAŞI ATEŞKES BİLDİRİSİYLE SONA ERMİŞTİ

29 sene süresince Ermenistan işgali altında var olan Azerbaycan topraklarının kurtarılmasıyla sonuçlanan İkinci Karabağ Savaşı, Rusya’nın girişimiyle mütareke bildirisi imzalanarak sona ermişti. Savaşın derhal peşinden Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan’ın yanı sıra, Rusya ile ülkemiz arasında imza adan ayrı tek uzlasma metniyle Karabağ kisminda askeri hareketliliği denetlemek üzere müsterek Rus-Türk rasat merkezi kurulmuştu.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet