Denize kıyısı olamayan Şanlıurfa’dan Türkiye’ye yıllık 20 bin ton alabalık..haberi oku

04 Mart 2021 Perşembe, 00:17

Türkiye’nin hububat ambarı olarak adlandırılan Şanlıurfa‘da alabalık imalatı de vakit geçtikçe artıyor. Atatürk Baraj Gölü’nün Şanlıurfa’nın Bozova ve Hilvan ilçeleri ile Fırat Nehri kenarındaki Birecik kazasinda takriben 40 tesiste alabalık üretiliyor. Havzada üretilen takriben 20 bin ton alabalık, başta Karadeniz bölgesi olmak üzere Türkiye’nin tek çok şehrine gönderiliyor.

“ELEKTRİK meselesi ÇÖZÜLÜRSE ÜRETİM ARTAR”

Bölgedeki balıkçılara yavru alabalık sağlayan ve dahada ardindan yetişkin olarak art alan Adıyaman’da alabalık üreticiliği ve tüccarı Alaattin Tunç,” Şanlıurfa’nın Bozova kazasina bağlı Yaslıca kırsal semtindeki arkadaşlarla dayanışma içinde çalışmaktayız. Bizim kuluçkahanemiz var. Onlara yavru veriyoruz. Yeri geldiği vakit onlardan alıp kendimiz de satıyoruz. Bu işi dahada evvelce yaptığımız amaciyla sektör alanımız dahada geniş. Bu üreticilerin hemide yollar ayni vakitte da akım meselesi çözülmesi seklinde burada çok ağırbaşlı ve iyi üretimler yapılabilir. bendeniz Trabzon’a civarindan gönderdim. Cizre, Mardin, Malatya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Adıyaman, Batman, istek edilen her yere götürüyoruz” dedi.

“HAFTADA İKİ kez BALIK TÜKETİN”

Bölgede yetiştirilen alabalıkların Türkiye’nin her tarafına gönderildiğini belirten Bozova İlçe tarım Müdürlüğünde çalışan Hakan Akgün, “Atatürk Baraj Gölü tek numaralı avlak sahası var olan Yaslıca mevkiindeyiz. Burada dört alabalık imalat tesisimiz bulunmakta. Bu tesislerde üretilen balıklar çoklukla dahil piyasaya, Karadeniz bölgesine, Kayseri’ye ve başka batı illerine pazarlanmak kaydıyla satışı yapılmaktadır. Atatürk Barajı 81 bin 700 hektarlık tek alana sahip olmakla birlikte binde birlik tek bölümünde kültür balıkçılığı yapılmaktadır. Kültür balıkçılığı açısından ağırbaşlı manada atıl vaziyette olduğunu dile getirmek istiyorum. Bu manada özellikle hususi sektörde girişimler beklediğimizi, istihdamla alakalı girişimlerde bulunmalarını temenni ediyorum. Balık da anne adayi sütü civarindan temizdir. özellikle haftada iki kez balık tüketilmesini bütün uzman olanlar öneri ediyor” ifadelerini kullandı.

“ALABALIK ÜRETİMİ 8 AY ayni ritimde devam EDİYOR”

Bölgede 5 senedir alabalık üreticiliği yapan su ürünleri teknikeri buyruğa Kaymaz,” 2016 seneninde Atatürk Baraj Gölü üzerinde alabalık tesisi kurdum. 2016 yılından beri etkinlik gösteriyoruz. Tesisimizin kapasitesi 249 tondur. 200 tonluk tertemiz tek projemiz dahada var. Alabalık üretimini burada tek dönemli yapıyoruz. Eylül, Ekim ayı benzeri başlayıp Mayıs ve Haziran ayında bitirmiş oluyoruz. Buradaki alabalık imalatı 8 ay ayni ritimde devam etmektedir. dahada ardindan üç aylık tek bakım ve onarım çagi var. Alabalıkları çoklukla dahil piyasaya gönderiyoruz. dahada çok restoranlara canlı alabalık satışı olarak sunuyoruz. Balık marketlerine, balık dükkanlarına, balık hallerine satışımızı gerçekleştirmekteyiz ama hatri sayilir büyüklükte işleme fabrikalarıyla anlaşıp onların üzerinden de vatan dışına gönderiliyor. endirekt olarak da dışsatım yapmaktayız” dedi.

“25 gr YAVRU OLARAK ALIYORUZ”

Alabalık tesisinin sahiplerinden var olan Abdulkadir Karaçizmeli ise, “Yılda tesisimizde 29 ton balık üretiyoruz. üç adet hatri sayilir büyüklükte kafesimiz var. Aralık ayında balıkları 25 gr yavru olarak alıyoruz, porsiyona geldikten ardindan piyasaya sürüyoruz. Şu anda balıklarımız 400 ile 450 gr civarında. Toptancılar gelip canlı olarak yükleyip götürüyorlar. tek de burada perakende satıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet