Mavimtrak
4 Kasım 2019
0 YORUM
188 OKUNMA

Dijital Dönüşüm ve Çağımız

Dünya o kadar hızlı bir şekilde gelişiyor ve değişiyor ki, gerçekten insan olarak bu değişime çoğu zaman ayak uydurmakta zorlanıyoruz. Bizzat şahit olduğumuz dijital dönüşüm ve çağımız o kadar hızlı bir değişim içerisindeki bazen sadece hayretle izliyoruz. Çünkü daha bundan 20 yıl öncesine kadar ülkemizde nadir cep telefonu varken şimdi insanlar neredeyse bütün işlerini akıllı cep telefonları üzerinden yapmaktalar.

Günümüzde belki insanlar için doğrudan bir ekonomi kadar öneli yere sahip olmayabilir. Fakat biz farkında olmasak da günlük iletişimimizden alışverişimize, eğitimden sağlığa kadar daha birçok alanda dijital dönüşüm hayatımızın tam ortasında yer almaktadır. Özellikle son yıllarda internetin gelişmesi ve sosyal medya platformlarının çoğalmasıyla birlikte insanlar günlük vakitlerinin neredeyse üçte birini telefon başında geçirmektedir. İnsanların interneti bu kadar yoğun olarak kullanması ise ister istemez dünyada hemen her anlayışı çok radikal bir şekilde değiştirdi.

Dijital Dönüşümün Etkileri

Artık gerçek mağaza anlayışından uzaklaşmaya kadar, satılan ürünlerden servislerine kadar, müşteriye ulaşım şekillerine ve hitap şekillerine kadar artık hemen her şey değişikliğe uğramış oldu. Ekonomi ve iş hayatında yaşanılan bu değişimler ister istemez bireylerinde yaşam tarzlarında değişikliğe gidilmesine sebep oldu. En basitinden günlük normal hayatımız, komşuluk ve arkadaşlık ilişkilerimiz, alışveriş tarzımız ve esnaf ziyaretlerimiz, oyun oynama ve gezme alışkanlıklarımız kısaca her şeyimiz günümüzde internet sayesinde değişti.

İşin ilginci bizim farkında bile olmadığımız bütün bu değişimler çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşti. Yaşamış olduğumuz bütün bu değişimlerin sadece yaşantımızla etkili kalmadığını, günlük alışkanlıklarımız ve kültürümüz üzerinde de etkili olduğunu gördük. Burada şunu da gözden kaçırmamak gerekir ki, yaşanılan bütün bu değişimlere herkesin aynı tempoda ayak uydurması beklemek doğru olmayacaktır. Fakat ortada yadsınamaz bir gerçek var ki, bu hızlı ve ani değişime ayak uyduramayan birçok şirket yok oldu ve gitti.

Kendini çok kısa sürede bu yeniliğe adapte edebilen şirketler ise varlıklarını sürdürmeye ve sürekli kendilerini güncellemeye devam ettiler. Çünkü dijital pazarlama ağının hızlı bir şekilde geliştiği ve yayıldığı dünyada eski usul ticaretlerle ayakta kalmak neredeyse imkânsız bir hele geldi. Şöyle bir geçmişe düşünsenize, eskiden insanlar vapurda, trende, otobüste ellerinde gazete alır ve geriye yaslanarak okurlardı. Şimdi ise herkes elinde akıllı telefon ve ondan okuyor, çok korkarız ki yakında insanlara haber okusunlar diye tablet ya da daha gelişmişini dağıtırlar.

Şimdi artık hemen her tür haberi Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya organlarından öğreniyoruz. Simitçiler, kebapçılar bile siparişi artık sosyal medya üzerinden alıyor. Bir zamanlar sadece konuşmaya yarayan ve basit bir alet olan telefonlar, dijital dönüşüm etkisiyle günümüzde adeta hayatlarımızın ayrılmaz birer parçası oldular. Artık günümüzde çok büyük dijital pazarlama şirketleri kuruluyor ve buralarda binlerce insan çalışıyor. Hatta bazı yerlerde yaşanılan dijital dönüşümler sayesinde insan iş gücünün yerini artık robotların aldığı yönündedir.

Bu durum yakın bir gelecekte insanlar için nasıl bir etki yapacak onu da hep birlikte göreceğiz. Birçok e-ticaret siteleri kurulmuş olup artık insanlar neredeyse bütün ihtiyaçlarınız mağazalara yâda marketlere gitmeden karşılar hale gelmişlerdir.

Özellikle bu içinde bulunduğumuz süreçte küçük işletmeler dijital pazarlama boyutuna ağırlık vermeli ve bu değişimi çok iyi yakalamalıdırlar, yoksa ayakta kalmaları ve devamlılık arz etmeleri neredeyse imkânsız hale gelecektir. Kesinlikle planlı ve sağlam bir altyapı oluşturarak değişime ayak uydurmaları ve dijitalleşme konusunda çok iyi bir trend yakalamaları gerekmektedir.

 
Teknolojinin imkanları ile birlikte artık bu alanda sizlere en iyi şekilde hizmet sunan 618media.com sayesinde, kolaylıkla sosyal medya çözümlerini elde edebilir ve böylelikle facebook, youtube, İnstagram reklamları gibi bir çok reklam işlerinizi de profesyonel olarak hallederek firmanızı çok daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz