Dolar/TL ne kadar oldu? (25.09.2019)

Dolar/TL haftaya 5.73 civarında başladıktan sonra ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik olumlu beklentilerle 5.70’in altına geriledi.

25 Eylül 2019 Çarşamba, 07:30

TL gelişmekte var olan kazanç birimleri arasında dolar karşısında en çok kıymet kazanç birimi olurken, bankacılar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ temaslarının izlemeye ayni ritimde devam ettiğini söylediler.

Cumartesi bugünü ABD’ye giden Erdoğan, temaslarına haftasonu başladı. Bankacılar özellikle Erdoğan’ın Trump ile yapması beklenen ikili müzakereyi ve bu müzakereden Türkiye-ABD ilişkilerini etkileyecek konuları takip etmekte olacaklar.

DOLAR BU erken GÜNE ne türlü BAŞLADI?

Dolar/TL bu erken saat 07.05 itibarıyla 5.6970/5.6997’den işlem görüyor. Kurun mevzubahis seviyelerdeki seyri ayni ritimde devam ediyor

Dün CNNTürk’te bulunan tek haberde ABD’nin Türkiye’ye iki memleket arasındaki ticaretin 100 milyar dolara çıkarma hedefi kapsamında F-35 ve Patriot sistemlerini de kapsayan tek paket sunacağı belirtildi.

Habere göre ABD’nin teklifinin F-35, Patriot sistemi, kati ve alüminyumda gümrük vergilerinin düşürülmesini ve hür ticaret anlaşmasını da kapsaması bekleniyor.

Bankacılar haberin derhal peşinden ABD-Türkiye ilişkilerine baz alinarak müspet algının arttığını bunun da TL’ye müspet yansıdığını söylediler.

Türkiye ile AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ilişkileri Suriye’de yaşanan görüş ayrılıkları, Türkiye’nin Rus yapımı müdafaa sistemlerini satın alması, İran ile geçmiş dönemde yapılan ticaret hasebiyle mümkün AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ yaptırımları ve rahip Andrew Brunson’ın ABD’ye art gitmesinden evvelki dönemde yakalanmis yargılanması hasebiyle gerilmişti.

Öte istikametten piyasada onuncu hafta TCMB’nin düzen ettiği iki hergün yatırımcı toplantıları, Erdoğan’ın AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ziyareti ve dördüncü madde görüşmeleri kapsamında IMF kurulunun temasları da da takip ediliyor.

REUTERS

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Cumartesi Cumhurbaşkanı Dolar IMF İran kazanç laf Suriye TAyyip Erdoğan ülkemiz
nihayet güncelleme: 07:07 25.09.2019
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet