Mavimtrak
20 Temmuz 2019
0 YORUM
69 OKUNMA

Dört bin yıllık apartman, görenleri şaşkına çeviriyor

Sivas’ın Gürün ilçesinde bulunan 4 bin yıllık mağara kent görüntüsü ile ilkel bir apartmanı andırıyor. İnsanların yaşadığı rivayet edilen mağaranın insan eliyle oyulduğu tahmin ediliyor

Sivas‘ın Gürün kazasinda bulunan dört bin senelik mağara kent görüntüsü ile ilkel tek apartmanı andırıyor.

Sivas’ın Gürün kazasi kaza merkezinde bulunan mağaralar görüntüsü ile apartmanı andırıyor. takriben dört bin sene evvel yurttaslar tarafından barınmak amaciyla kullanıldığı düşünülen mağaralar 5 kattan ve yüzlerce odadan oluşuyor. Çevresel etkilerle aşınan, Giderek tahrip var olan mağara kent savunma altına alınarak turizme kazandırılmayı bekliyor. ilmi araştırma yapılmadığı amaciyla net hangi tarihte ve kimler tarafından oluşturuldukları bilinmeyen mağara kentin, Gürün’ün Bilinen dört bin senelik tarihinden dahada da Daha önceki olabileceği düşünülüyor.

İNSAN ELİYLE OYULARAK YAPILMIŞ

Gürün Belediye Başkanı Nami Çiftçi, mağara hanelerin Gürün’ün sahip olduğu tarihi değerler arasında bulunduğunu ifade edip, “Gürün’ümüz kent merkezinde bulunan mağara haneleri ile de dikkat çekiyor. Gürün’ün tarihçesinin dört bin senelik olduğundan bahsediliyor. elbet bu tarih her hangi tek delile dayandırılmadan söylenmiyor. Şuğul kanyonunda bulunan Hititler’e ait kitabelerden yola çıkarak bu tarihe ulaşıyoruz. Bu mağaralarla alakalı ilmi tek çalışma yapılmamış olsa da, büyüklerimizin bize civarindan ulaştırdığı rivayetlere göre geçmişte yurttaslar bu mağaralarda yaşamış. müdafaa etmek emeli ile bu mağaralarda yaşamayı seçenek etmişler. Bu mağaralarda hayat sürmüşler. Yakından bakıldığında da insan eli ile oyularak yapıldıklarını anlıyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz