Dr. Melike Külahçı’ya saç ekimi hakkında merak ettiklerinizi sorduk

11 Kasım 2019 Pazartesi, 17:09

Sürekli duyduğumuz ama nasıl olduğunu bilmediğimiz saç ekimi hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizi için Dr. Melike Külahçı yanıtlıyor. Erkeklerin saçları neden dökülür?

Saç dökülmesinin en büyük sebebi bir androjen hormonu olan testosteronun vücutta 5-Alfa Redüktaz adıyla bilinen bir enzim ile birlikte Dihidrotestosterona (DHT) dönüşmesidir. Bu hormon saçlara sinyaller gönderir ve saçların güçsüzleşmesine, seyrekleşmesine neden olur. Erken teşhis, bu sebeplerin hepsini yavaşlatır ya da durdurur.

Hangi yaş aralığında saç ekimi yapılır?

18 yaşını geçmiş sağlıklı bireylere saç ekimi yapılabilir. Genellikle 30 yaşın üzerindeki 100 erkeğin 70’inde saç dökülmesine ilişkin sorun yaşanmaktadır. Bu %70’in 1980’li yıllarda sadece %10’u saç cerrahisine başvururken, bugün saçsız erkeklerin %25’i cerrahiyle tedaviye ilgi duymaktadır. Günümüzde en çok 28-48 yaş arası erkeklerin saç ekimine rağbet ettiğini görüyoruz.

Ekilen bu saçlar ne kadar süre dayanır?

Canlı saç foliküllerinin nakledildiği çağdaş cerrahi yöntemlerin en büyük avantajı nakledilenlerin kişinin kendisine ait, canlı ve büyümekte olan saçları olmasıdır. Bu operasyonların sonuçları kalıcıdır. Cerrahi tedavi süreci tamamlandıktan sonra, ömrünün geri kalan kısmında, kişinin saç dökülmesini dert etmesine gerek yoktur.

Saç ekimi sonucu neden herkeste doğal gözükmüyor?

Saç kökü doğru açıda yerleştirilmemişse ve doğru biçimde dağıtılmamışsa sonuç doğallıktan uzak olmaktadır. Özellikle çok seyrek ve düzenli dizilmemiş ekimler çim adam görüntüsü vermektedir.

Saç ekimi için güvenilir ve kaliteli bir klinik nasıl tespit edilir?

Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bunlar;

Sonuçların Kontrolü: Daha önce aynı klinikte operasyon geçirmiş bir hastayı yüz yüze görmeniz önerilir.
Kliniğin Kontrolü: Konusunda uzman bir klinik tercihi, herhangi bir hastane tercihinden daha güvenlidir. Çünkü klinikler, konusunda daha deneyimli uzman bir kadro vaat eder. Operasyon bir cerrah tarafından yapılmalıdır.
Doktor Seçimi: Operasyonunuzu yapacak olan doktorun bu konuda deneyimli olmasına özellikle dikkat edilmelidir.
Konsültasyonların Kimler Tarafından Yapıldığı: Konsültasyonunuzun uzman doktor tarafından yapılmasını şiddetle öneririz.

Transmed kurucusu Dr. Melike Külahçı, dünya çapında 100’ün üzerinde konferansa hem konuşmacı, hem de yönetici olarak katıldı. Dünya genelinde beğeni toplayan medikal makaleler yazdı ve Uluslararası Saç Restorasyon Cerrahisi Derneği’nde görev alan ilk ve tek Türk hekim oldu. 22 yıldır Transmed’in Medikal Direktörü olarak görev yapıyor, bilgi ve becerisiyle misafirlerinin aynadaki mutluluğu için çalışıyor.

Siz de Transmed Kliniğinde Traşsız Fue, Taze Hücre ile Saç Ekimi, PRP Destekli Saç Ekimi gibi size en uygun yöntemlerden biri ile en iyi saç ekimi merkezi ekim yaptırabilirsiniz. Detaylar için tıklayın.

 

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet