Düğün sezonu başlamasıyla sahte altına dikkat..haberi oku

Korona virüs sonrası düğünlerin başlamasıyla piyasada sahte altın türedi. Uzmanlar altın alacak kişileri uyarıda bulunarak, “Tanıdıkları güvendikleri kuyumcudan alışveriş yapsınlar. Alışveriş yaptıkları kuyumcudan satın aldıkları ürüne dair bilgileri kartvizitin arkasına yazdırsınlar” dedi.

01 Temmuz 2020 Çarşamba, 11:46
Düğün sezonu başlamasıyla sahte altına dikkat..haberi oku

Normalleşme takvimine giren Türkiye’de tek Temmuz itibariyle düğün salonları hizmete başlayacak. Bu tarih itibariyle Denizli’de ve vatan genelinde Bir hayli çift hayat evine girecek. Çiftlerin en mutluluk dolu günlerinde yanlarında var olan ve takı merasiminde altın takacak kişileri ve yatırımcıları uzman olanlar uyardı. nihayet vakitlerde altın fiyatlarının artış göstermesiyle piyasadaki sahte altına dikkat çeken uzmanlar, vatandaşların mağdur olmaması amaciyla dikkat edilmesi koşul olan noktaları açıkladı. Müşterilerin sahte altını, gerçeği ile ayırt edemeyeceğini belirten sarraf Cihan Tandır, “Hiç kimse alıcı olarak sahte ile gerçeği ayırt edemez. Burada iş kuyumcuya düşüyor. Tanıdıkları güvendikleri kuyumcudan alışveriş yapsınlar. Alışveriş yaptıkları kuyumcudan satın aldıkları ürüne değin verileri kartvizitin arkasına yazdırsınlar. her biri satın aldığı yeri bildikten ardindan hiçbir mesele olmayacaktır” dedi.

“Hiçbir kuyumcu sahte mahsul satmaz”

Salgın sonrası düğün sezonunun başlamasına yakın düğüncülerin sarraflardan altın ihtiyaçlarını karşıladığı öğrenildi. Kuyumcuların adreslerinin belli olduğu amaciyla sahte altın satmayacağını belirten Tandır, “Hiçbir kuyumcu sahte mahsul satmaz. Zira kuyumcunun adresi bellidir. tek negatiflik hatıranda alıcı gerisin geriye iş adina gelip oradaki olumsuzu oraya ileteceği amaciyla bunun benzeri tek şey mümkün değildir. Kuyumcu meslektaşlarıma da buradan sesleniyorum. tertemiz dahi olsa aldıkları ürünleri eritsinler. Bunları müşteriye satışa sunmasınlar” ifadelerini kullandı.
Salgın hasebiyle fiyatların arttığını belirten sarraf Tandır, “Altın piyasası herkesinde bildiği üzere dünyadaki siyasi olaylardan, içinde bulunduğumuz korona virüs salgını ile alakalı ahenk gösteren ücret durgunluktan dolayı yükselmiş durumda. dahada yükselir mi derseniz elbette yükselebilir. Daha korona virüs bitmiş değil. eğer bu salgın dahada da artarsa ekonomilerdeki yavaşlama ve ahenk gösteren ücret kriz de çogalarak altının dahada da yükselmesine neden olacaktır. Şu vakit tek gr 22 ayar hediyelik altın 375 lira, ata çeyrek dediğimiz düğünlerde taktığımız çeyrek altın 640 lira, Çeyreğin büyüğü yarım 1280 lira, ata tek dediğimiz dört çeyrek var olan altın 2560 lira” şeklinde konuştu.

Eren Elyesa Polat – Semih Can Yılmaz
 

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet