Dünyada sadece Türkiye’de bir bölgede görülen böceğin dişisi erkeğini yerken ilk kez görüntülendi..haberi oku

Dünyada sadece Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan tombul çekirge yumurtasını daha kaliteli hale getirmek için erkeğini yerken, sönmüş volkanik Karacadağ eteklerinde görüntülendi.

01 Temmuz 2020 Çarşamba, 11:15
Dünyada sadece Türkiye’de bir bölgede görülen böceğin dişisi erkeğini yerken ilk kez görüntülendi..haberi oku

Dünya doğa ve doğal Kaynakları savunma Birliği’nce (IUCN) al Liste’ye alınması amaciyla müracaat yapılan türle alakalı bilgi veren Dicle Üniversitesi Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, “Tabii bu uzunca antenli çekirgelerde görülen tek olay aslında, ama bu tür amaciyla hiç şahit olmamıştık. Bunu görüntülerde gördük ve çok şaşırdık hakikaten” dedi.

DÜNYADA Yalnızca TÜRKİYE’DE BİR BÖLGEDE GÖRÜLÜYOR

Dünyada Yalnızca Güneydoğu Anadolu Bölgesi‘nde yaşayan ve endemik tek tür var olan tombul çekirge, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin hudutları içinde bulunan 1957 rakımlı sönmüş volkanik Karacadağ‘da, kendisinin türünü yerken görüldü. İlk sefer 2011 seneninde bulunan ve al Liste’ye alınması amaciyla de 2017 seneninde hayat doğa ve doğal Kaynakları savunma Birliği’ne müracaatlan tombul çekirge, kanatsız olduğu amaciyla geniş tek alana yayılamıyor.

“ÇOK BÜYÜK BİR YAYILIŞ ALANINA SAHİP DEĞİL”

Dicle Üniversitesi Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, tombul çekirgenin çoklukla tarım alanlarından ırak çok yerlerde yaşadığını belirterek, “2011 seneninde Prof. Dr. Mustafa Ünal, Mardin’den bu türü dünyaya tanıtmıştı ama bu nihayet yapılan çalışmalarda doğal sizin de katkılarınızla, Karacadağ zirvelerine doğru beslendiğini buldunuz. başka çalışmalarda ise Gaziantep’te de yayılış gösterdiğini tek hocamız tarafından biliyoruz. 2017 seneninde tekrar Mustafa Ünal hocamız, bu türün hayat doğa ve doğal Kaynakları savunma Birliği’ne al Liste’ye alınması amaciyla tek öneride bulunmuştu. Daha listeye alınmadı ama allahın izniyle alınır. Zira bu türler Yalnızca bizim alanda yaşıyor. Kanatları yok. Çok hatri sayilir büyüklükte tek yayılış alanına sahip olmayan türler normalde bitkilerle besleniyorlar” dedi.

“BU TÜRDE BU OLAYA HİÇ ŞAHİT OLMADIK”

Görüntüleri çeken DHA ekibine teşekkür eden Prof. Dr. Ali Satar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sizin tespitlerinizle şunu görüyoruz. tek kanibalizm olayı laf konusu. doğal bu uzunca antenli çekirgelerde görülen tek olay aslında ama bu tür amaciyla biz hiç şahit olmamıştık. Ayrıca, size teşekkür ederiz. Bunu görüntülerde gördük ve çok şaşırdık hakikaten. Bunlar normalde yumurtalarını dahada kaliteli tek vaziyete getirmek amaciyla erkeklerini de yiyebiliyorlar. Bunda da mevzubahis olduğunu görüyoruz. Bunlar normalde çok iyi tek şekilde ürüyorlar ama Bir takım kuşların da besinlerini oluşturuyorlar. Bir takım yırtıcı kuşların, sürüngenlerin besinlerini oluşturdukları amaciyla sayıları çok da artmıyor. bunun benzeri sabit tek seviyede ayni ritimde devam ediyor. ama nihayet senelerde yakın bölgelerde ilaçlamalar görüyoruz. İşte bu ilaçlama neticeninde bu türlerin sayılarında azalma laf konusu. Ne yazık ki bunun önüne geçemiyoruz. Lütfen bu tombul çekirgelere zarar vermeyin. Sahiden zararsız canlılar. Lütfen öldürmeyelim.”

Kaynak: DHA

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet