FIBA Genel Sekreteri Zagklis’ten FIFA’ya Destek..haberi oku

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Genel Sekreteri Anderas Zagklis, Avrupa’nın önde gelen futbol kulüplerinin kapalı bir lig oluşturması konusunda, FIBA ve ona bağlı ulusal federasyonların Avrupa Spor Modeli’ni savunduğunu ve bu modelin korunması gerektiğini belirtti.

23 Ocak 2021 Cumartesi, 15:45

Avrupa’nın önde gelen futbol kulüplerinin Şampiyonlar Ligi’ne ek olabilecek tek lig oluşturmayı planlandıklarına ve en iyi kulüplerle, grup düşme ve yükselmenin olmadığı ayrı tek lig oluşturmayı planladıkları argüman ediliyordu. beynelmilel Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) ve 6 kıta konfederasyonu ise tek müsterek bildiri yayımlayarak, oluşturulacağı argüman edilen “Avrupa Süper Ligi” projesine karşı olduklarını açıklamıştı. Bildiri, FIFA’nın yanı sıra Avrupa Futbol Konfederasyonları Birliği (UEFA), Asya Futbol Konferasyonu (AFC), Afrika Futbol Konferasyonu (CAF), cenup Amerika Futbol Konfederasyonu (CONMEBOL), ortada Amerika ve Karayipler Futbol Konferasyonu (CONCACAF), Okyanusya Futbol Konfederasyonu (OFC) tarafından imzalanmıştı.

FIBA genel Sekreteri Anderas Zagklis de Avrupa Birliği Komiseri Mariya Gabriel ile Avrupa Spor Modeli üstüne çok randımanlı tek müzakere gerçekleştirdi. Görüşmede Avrupa Komisyonu ile FIBA arasındaki tertemiz sinerji alanları keşfedilirken; Zagklis, FIBA ve ona bağlı ulusal federasyonların Avrupa Spor Modeli’ni savunduğunu ve bu konuyla alakali Avrupa Birliği uzuvlarıyla dahada da yakın çalışılacağını vurguladı. İkili ayrıca, Avrupa Spor Modeli’nde basketbolun rolü ile alakalı konuştu ve sporun Avrupa mirasının inanilmaz tek parçası olduğu, özerkliği, açıklığı ve dayanışmayı teşvik ettiğini belirtti.

FIFA ve 6 kıta konfederasyonu tarafından imza adan müsterek bildiride, Bir takım Avrupa kulüplerinin kapalı tek Avrupa Süper Ligi oluşturacağı istikametindeki söylentilere ait olarak “böyle tek turnuvanın FIFA veyahut alakalı konfederasyonlar tarafından tanınmayacağına” vurgu yapılırken, “Bu tür tek turnuvaya dahil var olan rastgele tek takim veyahut oyuncunun, FIFA veyahut alakalı konfederasyonu tarafından düzen eden rastgele tek müsabakaya katılmasına destur verilmez” izahı yapılmıştı.

FIFA ve başka konfederasyonların tüzüğüne göre, bütün müsabakaların alakalı kuruluş tarafından, alakalı seviyede düzen etmesi ve tanınması gerektiği belirtilerek, FIFA’nın hayat genelinde, konfederasyonların ise kıta genelinde turnuvalar düzenleyebileceği hatırlatıldı. Bu çerçevede, konfederasyonların FIFA hayat Kulüpler Kupası’nı, hayat çapındaki tek yarışma olarak onay ederken, FIFA’nın da konfederasyonlar tarafından kıta çapında düzen eden şampiyonaları tanıdığının altı çizildi.

Öte yandan, Avrupa Komisyonu da UEFA’nın yanında yer alarak, kapalı tek “süper lig” kurulmasının engellenmesini destekledi. Avrupa Komisyonu reis Yardımcısı Margaritis Schinas mevzu hakkinda olarak, “Avrupa futbolunun global ve çeşitli doğasını çarpıtacak tek azınlığa yer yok. Avrupa hayat tarzı, Avrupa futbolunun zenginler ve güçlüler amaciyla ayrılmasıyla ahenk gösteren değildir. takim ve ulusal turnuvalar arasında tek dengeye dayanan ve sporun açık ve ayrımcı olmayan tek şekilde geliştirilmesini planlayan Avrupa spor modelimizi korumalıyız” dedi.

Avrupa Süper Ligi planı Avrupa Parlamentosu tarafından da eleştiri aldı. Parlamento Spor Grubu’nun Eş Başkanı ve Daha önceki tek şuurlu futbolcu var olan Tomasz Frankowski, “Avrupa futbolundaki elit kulüplerden oluşan kapalı tek süper lig hakkındaki spekülasyonu çok kaygı veren buluyorum. UEFA’nın bunun için karşı kuvvetli konumunu memnuniyetle karşılıyorum ve destekliyorum. Spor, Yalnızca elit tek grup değil, her biri amaciyla tek haktır. Avrupa spor modelini korumalı ve teşvik etmeliyiz” izahını yaptı.

  • fiba
  • basketbol

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet