Geleceğin En İyi Mühendislik Meslekleri

05 Aralık 2019 Perşembe, 02:15

Dünya tarihi son 200 yılını, eğitimde ki gelişmeye borçludur. Gelişen eğitim etrafımızın makineler ile çevrilmesine neden olmuş ve artık birçok işimizi daha kolay halledebilir hale gelmiş durumdayız. Makineler, sadece belirli bir alana hitap etmiyor. Lambayı yakmak için bastığımız düğmeden, kullanmış olduğumuz arabaların motorlarına kadar ve mekanik aksamlarının tamamı mühendislik mucizesi olarak karşımıza çıkıyor.

Gelişmeye devam eden dünya için de, mühendislik en önemli eğitimlerin başında geliyor. Dünya tarihi boyunca hekimlik, eğitmenlik gibi çeşitli meslekler, her zaman gerekli olduğu gibi, gerekli olmaya da devam edecektir. Bu nedenle son yılları değerlendirdiğimiz zaman, başta Bilgisayar Mühendisliği olmak üzere, teknoloji ile birlikte, birçok yeni meslek grubunun da ortaya çıktığını gözlemliyoruz. 1990’ların başında devlet dairelerinin, bankaların, şirketlerin bilgisayara geçmesi ile birlikte, yaklaşık 20 yıl boyunca bilgisayarlı muhasebe eğitimi verilmişti.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümleri Nelerdir?

Bilgisayar Mühendisliği, genel bir bölümdür. İçerisinde donanım ve yazılım süreçlerini de barındırır.  Bu sebeple yazılım mühendisliği bölümleri de bulunur. Dâhiyane bir şekilde bilgisayar kullanmak isteyenlerin tercih edeceği bir bölümler olmadığını söyleyelim. Her şeyden önce burada yazılım öğreneceksiniz. Donanım öğrenecek ve işlevleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Yazılım dillerini öğrenmek ve yazılım dillerini kullanmak, yeni programlar üretmenize sebep olacaktır.

İşte tam olarak Bilgisayar Mühendisliği burada devreye giriyor. Sonuçta yazmış olduğunuz programlar, insanların işlerini kolaylıkla halletmelerini sağlayacak ve bu da gelişime ciddi anlamda katkı sağlayacaktır. Bugün birçok işletme için çeşitli programlar bulunuyor ve bu programlar ile iş gücünde ciddi iyileşmeler söz konusu oluyor.

Bilgisayar Mühendisi Neler Yapabilir?

Bununla ilgili sayısız örnekler vermek yanlış olmayacaktır. İzlemiş olduğunuz animasyon filmlerinin tamamı bilgisayar da programlar ile yapılmaktadır. Bilgisayar Mühendisleri, bu tarz animasyon filmler yapabilir.

Şehirleşme ile birlikte Mobese sistemleri aktif olarak emniyet güçleri tarafından kullanılmaktadır. Aracın plakasına göre, aracın güzergâhını takip etmek ve hatta hızını dahi öğrenerek, kullanmış olduğu yolu ne kadar sürede tamamlayacağı, bilgisayar programları ile tespit edilmektedir.

Elektrik Elektronik Mühendisliğinin Önemi Nedir ?

Elektrik Elektronik mühendisliği uzun yıllardır var olmakla birlikte, hayatımızın hemen hemen her alanında bulunmaktadır. Makine ve motor ile bir bütün olması ve yazılım süreçleri için de gerekli donanımların, uygun şekilde üretilmesi gerekmesinden dolayı, bu mühendisliğin bir köprü oluşturduğunu söyleyebiliriz. Elektronik denildiğinde aklımıza genel olarak televizyon ve türevleri geliyor. Ancak kullandığımız cep telefonu, araba, bilgisayar, buzdolabı, kombi, saat ve daha birçok eşyamız elektronik aksamlara sahiptir.

Elektrik nasıl ki hayatımızın olmazsa olmaz enerji kaynağı ise elektronik de kullanmış olduğumuz tüm eşyaların olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. İkisi bir bütünü oluşturduğu gibi, her mühendisliğin temelde birleştiğini ve birbirleri ile bağlantıları olduğunu söyleyebiliriz. İşte elektrik elektronik mühendisliği ile birlikte farklı yazılımlar için gerekli donanımlar üzerine çalışarak, gelişime en önemli katkıyı sağlıyorsunuz.

Elektronik Mühendisi Ne İş Yapar?

Devre sistemlerini hazırlayan Elektronik Mühendisleri, makinelerin elektronik aksamlarını hazırlar. Örneğin arabanın üzerinde ki motorun çalışması için, elektronik sistem gereklidir. Aracın anahtarı kontak yuvasına girdikten sonra, bujilere ateşleme talimatı verir ve elektrik sayesinde bu ateşleme gerçekleşir.

Bunu sağlayan ise elektronik kartlardır. Elektronik Mühendisleri, üretmiş olduğu devreler ile yeni bir televizyon ya da bilgisayar yapabilir. Makinelerin kontrol panelleri, tamamı ile elektronik sistemlere bağlıdır. Verilen her komut elektronik alt yapı ile sağlanır ve komutu alan mekanik aksam, verilen komutu yerine getirir.

Mekatronik Mühendisliği Nedir?

Bilgisayar, Elektrik, Elektronik, Yazılım, Makine, Motor mühendisliğinin tamamını içinde barındıran Mekatronik Mühendisliği, geleceğin meslekleri arasında ilk sırada yer alıyor. Mekanik aksamların hareket etmesi için gerekli yazılımların ve donanımların hazırlanması ve bunların uygun hale getirilmesi ile birlikte, robotlar ile iş yapılmasını sağlıyor. Fabrikaların insansız üretime geçmek için yeni makineler alarak bunu elde etmeleri gibi, bu makinelerin robotlu üretim süreçleri ise Mekatronik Mühendisliği ile mümkün oluyor.

Mekatronik Mühendisi Neler Yapar?

Örneğin paketleme yapılan üretim departmanlarında, yardımcı ham maddeler insan eli ile değil de, robotların vasıtası ile yapıldığını düşünün. İşte burada Mekatronik Mühendisliğinin ne denli önemli olduğunu görüyoruz. Günümüzde makineler ile bir bütün olarak çalışan Mekatronik Mühendisleri, yakın gelecekte hayatımızın birçok yerinde daha fazla iş gücünü elde edecektir.

İstanbul Gelişim Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

Türkiye’nin en önemli özel üniversiteleri arasında yer alan ve ismi gibi gelişime açık olarak, öğrencileri ile bir bütün oluşturup, sürekli yeni çalışmalar ile medyada geniş yer bulan İstanbul Gelişim Üniversitesi, mühendislik eğitimi almak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Eğitim süreçlerini dünyaya ayak uydurarak yapan İGÜ, Amerika Birleşik Devletleri bağımsız akreditasyon kurulusu “Accreditation Board for Engineering and Technology” (ABET) çalışmaları doğrultusunda akredite edilmiştir.

ABET akreditasyonuna uygun olarak eğitim sürecini geliştiren İstanbul Gelişim Üniversitesi, çalışma alanları ve atölyeleri ile öğrencilerin zaman geçirerek çalışmalarını sağlayan ve fikirler üreterek, bu fikirlerin hayata geçmesini imkân sunan eğitim kurumu olarak, katılmış olduğu etkinliklerde ve yarışmalarda da ödüller kazanmaktadır.

İstanbul Gelişim Üniversitesi, öğrencilerin fikirlerine önem vermesinden dolayı, ülkemizde ki önemli üniversiteler arasında bulunmaktadır. Öğrenciler ile oluşturmuş iletişim sayesinde ve vermiş oldukları eğitimler ile birlikte, öğrencilerin gerçek mana da başarıya ulaşmalarını sağlamaktalar.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz