Hayat hikayesi dinleyenleri şaşırtıyor: 10 dil biliyor, farklı ülkelerde 11 çocuğu var, sokaklarda yaşıyor..haberi oku

10 dil bilen, 70’den fazla ülke gezen 58 yaşındaki Aykan Gözeri sokaklarda yaşıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi Erkek Barınma Evi’nde kışı geçirecek olan Gözeri’nin farklı ülkelerde 11 çocuğu var.

23 Kasım 2020 Pazartesi, 16:30

2020 yılının başında Kolombiya‘da Türkiye‘ye gelen ve İstanbul‘da banklarda yatan 58 yaşında olan Aykan Gözeri’nin hayat hikayesi dinleyenleri şaşırtıyor. Korona virüsünün başlarında yaşadığı Kolombiya’da ‘nerede ölmek istiyorsun’ diye sorulunca ‘memleketimde’ diyerek Türkiye’ye gelen Gözeri, 58 senelik hayatına 70’den çok memleket sığdırmış.

10 dil iyi bilen ve İsviçre‘de tekstil eğitimi alan Gözeri, tek asama İstanbul’da 150 kişinin çalıştığı çağrı merkezinin de ortaklığını yapmış. 6 aydan çok İstanbul’da parkların banklarında yatarak geçiren ve Bursa Büyükşehir Belediyesi bay Barınma Evi’ni duyarak Bursa’ya gelen Gözeri’nin tek dileği kış ayından ardindan iyi tek iş bulup Türkiye’de hayatını ayni ritimde devam ettirmek. ülkemiz ve Kolombiya başta olmak üzere değişik ülkelerde 11 çocuğu bulunan Gözeri’ye, Türkiye’de sahip çıkan yakını da yok.

70-80 ARASI ÜLKE GEZDİ

Ailesi vatan dışında yaşadığı amaciyla minik yaşında Almanya’ya giden Gözeri, “Liseye civarindan Almanya’da eğitim aldım. Babam tekstilci olduğu amaciyla bende tekstil okumak istedim. Tekstil üniversitesi Almanya’da kent olarak uzaktı. Yaşadığımız yere İsviçre 28 kilometreydi. İsviçre’de tekstil eğitimi almak amaciyla oraya gidince ailem de oraya yerleşti. 7 sene orada yaşadım. Ondan ardindan İtalya’ya meslekle alakalı gittim. iki adet üniversite okudum. tek tanesini laf ettiğim benzeri tekstille alakalı ötekisi de dillerle ilgili. 10 dil konuşabiliyorum. Almancayı çok iyi seviyede konuşuyorum. Zira Almanya’da değişik noktalarda kaldığım amaciyla aksanları biliyorum. İsviçre aksanı, yol aksanı hepsine hakimim. İngilizce, İspanyolca çok iyi. İtalyanca konuşuyorum. Fransızca’nın yanı sıra Tayland ve Filipin dillerini de konuşabiliyorum. 70-80 arasında memleket gezdim. Gezdiğim ülkelerin çoğunda da uzunca süreli kaldım. Halkı ne yapıyor? Yaşamları, kültürleri alakamı çekiyordu. Babamda bana bu konuyla alakali olanaklar tanımıştı. Babamla, annemi kaybettim. Babam da 6-7 dil biliyordu. İtalyanlarla konuşurken, “ben baba” dediğimde dönüp bakıyordu İtalyanlar. Şaşırıyorlardı” dedi.

“FARKLI ÜLKELERDE 11 adet ÇOCUĞUM VAR”

Farklı ülkelerde 11 adet çocuğu olduğunu belirten Gözeri, “3 adet Türkiye, üç Kolombiya, Amerika’da, İsviçre ve Almanya’da çocuklarım var. En nihayet Kolombiya’da yaşıyordum. 2020 yılının başında döndüğümde çocuklarım küçük olduğu amaciyla bütün paramı, işimi Kolombiya’da bıraktım. Şu vakit Bogota’da otoparkım var. Ailem işletiyor, her şeyi oraya bıraktım. Korona virüsü sebebinden ‘nerede ölmek istiyorsun’ diye sorulunca bana bende ‘Türkiye’de, memleketimde ölmek istiyorum’ dedim. Onlar da uçakla beni Türkiye’ye yolladılar. ülkemiz ve İsviçre vatandaşlığım var” ifadelerini kullandı.

“MISIR ÇARŞISI’NIN ÖNÜNDEKİ PARKTA KALDIM”

İstanbul’da Mısır Çarşısı’nın önündeki parkta kaldığını, banklarda yattığını laf eden Gözeri, “Tren istasyonun oradaki banklarda kalıyordum. 6-7 ay orada kalınca, İstanbul’da sokakta var olan arkadaşlardan burada kalanlar varmış, burayı anlatıyorlardı. İstanbul’da da bakım haneleri var ama Bir hayli dahil açıcı değil. Koridorlarda yatıyorlar, kirli ortam. Burası çok güzel. Müdürümüz de çok iyi tek insan ve bizlere kıymet veriyor. Kış bitince buradan çıkar çıkmaz tek iş bulmak istiyorum. Bende hipertansiyon var. Sıkıntı yaşadığım vakit tansiyon vuruyor. Tansiyon sebebinden beyin kanaması geçirdim ve sağ tarafım zorluyor. Oynatabiliyorum ama beni zorluyor” diye konuştu.

“ZAMANINDA GÜZEL PARALAR KAZANDIM”

Zamanında değişik yerlerde iyi paralar kazandığının da altını çizen Aykan Gözeri, “Türkiye’de, İsviçre’de, İtalya’da paralar kazandım. İnsan çok eğlenince Ne yazık ki elde tek şey kalmıyor. Türkiye’de turizm sektöründe çalıştım. 1983 senesinde Nevşehir’e gittim. Ürgüp’te turizm tertemiz başlıyordu. Orada turizmi adi büyüttük, katkılarımız olmuştur. Ondan ardindan İstanbul’da turizmde çalıştım. Turizm üstüne çağrı merkezine işçi olarak evvel girdiğimde 9 kişi çalışıyordu. Baktım iyi paralar var. Bende tek ortakla tek yer açtım. 150 kişilik çağrı merkezi kurduk. Ortağım sağ olsun bütün paraları indirdi ve bendeniz çırak çıktım. vatan dışında da tekstille alakalı işler yaptım. En nihayet Kolombiya’da otopark kiraladım, onu işletiyordum. Kolombiya’da oranın parası ile haftalık 7 milyon kazanıyordum, çok iyi paraydı. Orada minimum ücret 650 bin iken bendeniz ayda 7 milyon kazanıyordum. 10 kişinin maaşını kazanıyordum ama üç adet ailem vardı. üç kadından birer çocuğum vardı ve masraflı oluyordu. Oradaki eşlerimle görüşüyorum ama o kadar. Kolombiyalı yurttaslar çoklukla 40 sene sırtında taşı teşekkür etmez, belini düzeltmek amaciyla indirirsen, beni bıraktı, indirdi olur. bu konuyla alakali vefasız insanlar” şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet