İçişleri Bakanlığı, normalleşme sürecine ilişkin sıkça sorulan soruları cevapladı..haberi oku

05 Mart 2021 Cuma, 16:30

Bakanlığın resmi internet sitesinde “Kontrollü Normalleşme Süreciyle İlgili Sıkça suallen Sorular” başlığıyla bulunan bilgilere göre, açık ve kapalı alanlar amaciyla ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 50 kapasiteyle 07.00-19.00 saatlerinde çalışması öngörülen restoran, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi benzeri bütün yeme-içme yerlerine girişte bütün müşterilerin HES kodu sorgulamasının yapılması mecburi olacak.

Denetimlerde, işletmeciler tarafından HES kodu sorgulaması ve HES kodu olmaksızın veyahut denetim edilmeksizin alıcı kabulü yapılıp yapılmadığına özellikle dikkat edilecek ve ters davranışların tespiti seklinde İhtiyaç duyulan yönetimsel yaptırımlar uygulanacak.

Düşük, ortada ve çok riziko grubunda bulunan illerdeki dernek lokalleri de genelgeyle kıraathane ve çay bahçeleri amaciyla öngörülen koşulları sağlamak şartıyla saat 19.00’a civarindan açık olabilecek.

CANLI MÜZİK YASAĞI SÜRÜYOR

Sadece dernek azalarina yüzde 50 kapasite şartına ahenk gösteren hizmet verebilecek dernek lokallerinde, oyun (kağıt, okey vb.) oynanmasına müsaade edilmeyecek. Çok çok riziko grubunda bulunan şehirlerde ise dernek lokalleri kapalı kalmaya ayni ritimde devam edecek.

Ayrıca dahada evvel yayımlanan genelgelerle dans, oyun vb. amaçlılar başta olmak üzere canlı müzik ile alakalı kazançlan kısıtlama ayni ritimde devam edecek ve restoranlarda canlı müzik etkinliğine destur verilmeyecek.

BİLARDO VE OYUN SALONLARI KAPASİTE ŞARTI İLE ÇALIŞABİLECEK

Düşük, ortada ve çok riziko grubunda bulunan illerdeki kahvehaneler, kıraathaneler, çay ve kır bahçeleri ile dernek lokallerinde salgınla ugras tedbirleri çerçevesinde oyun (kağıt, okey vb.) oynanmasına müsaade edilmeyecek.

Çok çok riziko grubunda bulunan şehirlerde kahvehane, kıraathane benzeri oyun oynanan iş yerleri kapalı kalmaya ayni ritimde devam edecek.

Bar, pavyon, gazino, taverna ve nargile salonu/kafe benzeri iş yerlerinin evvelki genelgeler çerçevesinde bütün şehirlerde kapalı tutulması sürecek.

Düşük, ortada ve çok riziko grubunda bulunan illerdeki web kafe/salonu, elektronik oyun ve bilardo salonları, lunapark benzeri oyun ve eğlence yerleri genelgede anlatilan yüzde 50 kapasite sınırıyla 07.00-19.00 saatlerinde çalışabilecek. Çok çok riziko grubundaki şehirlerde bu iş yerleri kapalı olacak.

TEKEL BÜFELERİ yol KISITLAMASI var olan GÜNLERDE KAPALI KALACAK

Tekel büfeleri sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan süre ve günlerde kendileri amaciyla için usul ve esaslarla açılış ve kapanış saatlerine uymak şartıyla etkinlik gösterebilecek ama sokağa çıkma kısıtlaması tatbik edilen süre ve günlerde kapalı kalmaya ayni ritimde devam edecek.

RİSK GRUBUNDAKİ İLLERE GÖRE ŞEHİRLERARASI yolcu VE ŞEHİR İÇİN TOPLU ULAŞIM

Çıkış, varış ve güzergah şehirlerinde çok veyahut çok fazla riziko grubundaki iller bulunması seklinde 65 ıslak ve üzerinde vatandaşlar ile 20 ıslak altı bebek ve gençlerin şehirlerarası seyahatleri süre gelen uygulamadaki benzeri müsaadeye elbet olacak.

Bu kapsamda dahada evvel yayımlanan genelgede için esaslar çerçevesinde, yolcu destur kurullarından yolcu destur dokümanı düzen etmesi uygulamasına ayni ritimde devam edilecek.

Çıkış, varış ve güzergah sehirlerinde Yalnızca düşük ve ortada riziko grubundaki şehirlerin bulunması seklinde ise bu ıslak grubundaki vatandaşların şehirlerarası seyahatleri amaciyla destur alınmasına neden olmayacak.

Ayrıca 20 ıslak altı gençler ve çocuklar yanlarında veli veyahut vasisinin bulunması şartıyla rastgele riziko grubu ayrımı yapılmaksızın ve müsaadeye elbet olmaksızın şehirlerarası yolculuk yapabilecek.

Düşük, ortada ve çok riziko grubunda bulunan şehirlerde 65 ıslak ve üzerinde vatandaşlar ile 20 ıslak altı gençler ve çocuklar kent içi toplu ulaşım araçlarını kullanabilecek.

Çok çok riziko grubundaki şehirlerde ise 65 ıslak ve üzerinde ile 20 ıslak altının kent içi toplu ulaşım araçlarını kullanımına baz alinarak kısıtlama sürecek.

CENAZELER VE TAZİYELER KONUSUNDAKİ UYGULAMALAR

Düşük ve ortada riziko grubunda bulunan illerde, Sağlık Bakanlığı Salgın idaresi ve Çalışma Rehberi’nde anlatilan kaidelere uyulmak kaydıyla cenazelere katılacak kişi sayısına ait rastgele kısıtlama uygulanmayacak.

Yüksek ve çok fazla riziko grubundaki şehirlerde ise hali hazırda uygulanmakta olduğu benzeri cenazelere katılım 30 kişiyle sınırlandırılacak.

Tüm riziko gruplarında taziyeevlerinin kapalı tutulmasına ayni ritimde devam edilecek ve evlerde veyahut başka yerlerde toplu taziye uygulamasına destur verilmeyecek.

KAMU KURUMLARINDAKİ ÇAY OCAĞI VE KANTİNLERİN DURUMU

Kamu kuruluş ve kuruluşlarındaki çay ocağı ve kantinler, sağlık Bakanlığı Salgın idaresi ve Çalışma Rehberi’nde bu iş yerleri amaciyla bulunan esaslara uyulmak kaydıyla etkinlik gösterebilecek.

Hamam, sauna ve masaj salonu benzeri iş yerleri, düşük, ortada ve çok riziko grubundaki şehirlerde 07.00-19.00 saatlerinde yüzde 50 kapasite sınırı uygulanmak şartıyla faaliyette bulunabilecek. Çok çok riziko grubundaki şehirlerde ise bu yerler tertemiz tek karar alınıncaya civarindan kapalı kalmaya ayni ritimde devam edecek.

Kaynak: Anadolu ajansı / Hamdi Çelikbaş

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet