Son Dakika
19 Ocak 2020 Pazar

Iğdır’da bulunan kayısı fosili şaşırttı! “İddia ediyoruz, bilim insanları gelsin, ana vatanı burası”

Iğdır’da bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Kayısı Festivali’nde sergilenen kayısı fosili olduğu belirtilen bulgu, görenleri şaşırttı. Iğdır Belediye Başkanı Akkuş, “İddia ediyoruz, bilim insanları da gelsin, bu fosil kayısının ana vatanının Iğdır olduğunu ispatlamaktadır” dedi.

01 Temmuz 2019 Pazartesi, 15:22

IĞDIR’da bu sene ikincisi düzen eden ‘Kayısı Festivali’nde sergilenen kayısı fosili olduğu anlatilan bulgu, görenleri şaşırttı. Vatandaşlar, bu bulgu ile resim çektirmek amaciyla birbirleriyle yarıştı.

geçen sene Iğdır’ın evvel yerleşim yeri var olan Sultanabant bölgesi ve Ağrı Dağı eteklerindeki Erhacı Kalesi denilen alanda arkeolojik çalışma yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin ören yeri tespiti esnasında bulunan tek bulgunun ‘kayısı fosili’ olduğu öne sürüldü. Bulgu, Şehirde bu sene ikincisi düzen eden ‘Kayısı Festivali’nde sergilendi.

“KAYISI’NIN anne VATANI IĞDIR”

Bu bulgunun karbon yaşının tespiti amaciyla Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş, bilim insanlarını şehre çağrı etti. Yıllardır Iğdır ve Malatya arasında kayısı yarışı olduğunu belirten Belediye Başkanı Akkuş, “Biz şunu argüman ediyoruz, bilim insanları da gelsin, araştırsın elimizde bulunan fosilin kayısının anne vatanının Iğdır olduğunu ispatlamaktadır. Bu kayısı Iğdır’ın evvel yerleşim yeri var olan Ağrı Dağı eteklerindeki Erhacı Kalesi ve Daha önceki isimi Sultanabant var olan yerleşim yerinde bulunmuştur. Bu fosilin araştırılıp kayısının anne vatanın Iğdır olduğunun bilim insanları tarafından tescil edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

BOL BOL FOTOĞRAF ÇEKTİRDİLER

Bulguyu bulanlar arasında olduğunu belirten Belediye Meclis Üyesi Yusuf Abay ise şunları söyledi:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Erhacı köyündeki ören yerleriyle alaka tek çalışma uygulamak üzer tek ekip geldi. alanda çalışma yapan ekibe bendeniz de kılavuzluk yaptım. Çalışma esnasında bulduğumuz bu kayısı fosilinin evvel taş olduğunu düşündük, dahada ardindan yaptığımız incelemede kayısı fosili olduğunu anladık. bendeniz tek kimyagerim. Bunun karbon yaşı tespit edilirse, kaç senelik olduğu alana çıkar.”Ziyaretçiler, kayısı fosili olduğu argüman edilen bulguyla bol bol resim çektirdi.

Kaynak: DHA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz