İmamoğlu: Metro kredileri için iyi sinyaller alıyoruz..haberi oku

İBB Başkanı İmamoğlu, önceki dönemde durdurulan, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu inşaatının Atakent durağındaki son tünel açma çalışmasını inceledi. Hattın 2022 sonunda açılacağını duyuran İmamoğlu, farklı hatlar için kredi bulma çalışmalarının sürdüğünü ve iyi sinyaller aldıklarını söyledi.

17 Ekim 2020 Cumartesi, 20:30
İmamoğlu: Metro kredileri için iyi sinyaller alıyoruz..haberi oku

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yapımı 2017’de durdurulan ve tekrar inşası 20 Eylül 2019’da başlatılan 11 duraklı Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro hattı inşaatının Ümraniye Atakent durağındaki tünel açma makinesinin çıkışını canlı olarak izledi.

TBM cihazının (Tunel Boring Machine-Tünel Açma Makinesi), nihayet beton bloku delme işlemini, çalışanlarla birlikte izleyen İmamoğlu, Raylı Sistemler ev Başkanı Pelin Alpkökin’den çalışmalarla alakalı bilgi aldı. İmamoğlu ve çalışanlar, delme işleminin tamamlanmasını alkışlarla kutladı.

Yerin 42 metre altında hattın geldiği nihayet nokta ile alakalı bilgi veren İmamoğlu, şunları söyledi;

*TBM’in çıkışını izledik hep beraber. Göreve geldiğimizde, duran hatlarımızdan birisiydi. Kaynak oluşturmamızla birlikte hızla başladığımız noktadayız.

Son durağa ayni ritimde devam edecek buradan hattımız. Şimdi Ümraniye’deki durağımızdan Çekmeköy’e doğru yola çıkacak. tek de elbet bunun güneyi var, Göztepe’ye doğru ayni ritimde devam edecek bölümü var.

*Hazırlıklar yapılıyor ve allahın izniyle sene sonuna doğru orada da harekete geçeceğiz. Bu demek oluyor ki, 2021’in nihayetinde tünel işlerimiz yaklasik olarak bitirilmiş olacak. Hattın 2022’nin nihayetinde açılmasını planlıyoruz.

METROLARIN ayni ritimde devam ETMESİ HEYACAN VERİCİ

Metroların ayni ritimde devam etmesinin heyecan veren olduğunu ifade eden İmamoğlu, “İstanbul’un ve Türkiye’nin bu güç günlerinde, emekleriyle kendisi kendilerini bu işe adayan bütün emekçi dostlarımıza, buradaki firmalarımıza, müşavir firmalarımıza ve benim kıymetli çalışma arkadaşlarıma, hepsine içtenlikle teşekkür ediyorum. Allah, tamamına erdirsin inşallah” diye konuştu.

“İYİ SİNYALLER ALIYORUZ”

Yeni kredi çalışmaları ile alakalı da bilgi veren İmamoğlu şunları söyledi:

*Çalışıyoruz tabii. İhtiyacımız var. değişik hatlarda da var; çalışıyoruz. İyi sinyaller alıyoruz. Umarım hızlıca bu gereksinimleri gidereceğiz. O itibarı ve o yeteneği İstanbul’un her vakit vardır.

*Hızlıca bu problemleri da aşıp, var var olan hatlarımızla alakalı meselesiz süreçleri bitirmek arzusundayız. tek istikametten mümkün olduğu civarindan öz kaynağımızdan katkı sunduğumuz hatlarımız var, tek de elbet tertemiz hazırladığımız hatlarımız var.

*O hatlarda hemide borçlanma modelini hemide kazanç saglama modelini ayni vakitte da dahada döneminden evvel projenin kabiliyetlerini iyi hesaplayıp, işe girdikten sonra, ‘Yahu şu olmadı, bu çıkmadı’ demeden, başladığı benzeri bitecek şekliyle tasarlayacağımız hatlarımız olacak.

*Zaten bu işler, öyle olmalı. Başlayıp, ‘3 senede bitecek’ dediğiniz iş 6-7 senede bittiği zaman, onum maliyeti size çok dahada fazla. çünkü ülkemizin ekonomisi ne yazık ki, nihayet vakitte bu maliyetleri artıracak döviz ve bunun benzeri unsurlarla maliyeti sırtımıza yük olarak bindiriyor.

*Ama İstanbul’un etkin vaziyeti ve hayat çapında alaka duyulan tek metropol oluşu, kabiliyetleri, bütün bu problemleri her şeye karşın aşacak düzeydedir. hemide var olanları hemide tertemiz projelerimizi en iyi şekliyle planlayacağız.

*İstanbul’u bu 5 yılda, çok mühim adımlara hazırlamış oluyoruz. umut ediyorum, bu 5 sene çok iyi anılacak.

İlginizi ÇekebilirİBB Deutsche Bank'tan kredi aldı, metro inşaatı başlıyorİBB Deutsche Bank'tan kredi aldı, metro inşaatı başlıyor İlginizi ÇekebilirİBB Meclisi, İmamoğlu'na direndiİBB Meclisi, İmamoğlu'na direndi

 

ak parti Ataşehir canlı Çekmeköy hayat ekonomi istanbul istifa Meclis metro ulusalci devinim partisi ülkemiz
Yayınlanma Tarihi:18:56, 17 Ekim 2020
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet