İmamoğlu’ndan göç mesajı: Süreç iyi yönetilemediğinde neler yaşanabildiğini gözlemliyoruz..haberi oku

Sanatçı Fuat Saka’nın bestelediği, müzisyen Vangelis Zografos’un düzenlemesini yaptığı ‘Göç Senfonisi – Karanlık Sular’ adlı eserin dünya prömiyeri İstanbul’da yapıldı. Prömiyer öncesinde konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Biz de İstanbul’da ve Türkiye’de birçok göçmeni misafir ediyoruz. İyi planlanmış bir göç politikası olmadığında, uyum stratejileri geliştirilmediğinde, sosyo-ekonomik bir altyapı oluşturulmadığında yani süreç iyi yönetilemediğinde neler yaşanabildiğini ne yazık ki yakından gözlemleyebiliyoruz” dedi.

11 Haziran 2022 Cumartesi, 06:45

Müzisyen Fuat Saka’nın bestelediği “Göç Senfonisi – Karanlık Sular” dinleyicileriyle buluştu. Bestesi Saka’ya, düzenlemesi Vangelis Zografos’a ait olan, tarih süresince insanlığın en mühim meselelerinden göçü ve etkilerini yansıtan eserin hayat prömiyeri, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Köln Belediye Başkanı Henriette Reker, cumhuriyet milletçe partisi mebus Akif Hamzaçebi, cumhuriyet milletçe partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Türk Sineması’nın unutulmaz oyuncusu Kadir İnanır da Saka’nın senfonik eserini, İstanbullularla birlikte dinledi. Eşi istek İmamoğlu ile çocukları Selim İmamoğlu ve Beren İmamoğlu’yla birlikte konseri izleyen Ekrem İmamoğlu, prömiyer döneminden evvel kısa tek konuşma yaptı.

“ÇOK ÖZEL BİR BULUŞMADAYIZ”

Fuat Saka adinin kendisi amaciyla çok hususi ve değişik tek manası olduğunu belirten İmamoğlu, şunları söyledi:

* “Bugün burada, o ve onun dostlarıyla alana koyduğu, benim düsünceme göre çok hususi tek buluşmadayız. Göç, tarih süresince insanlığın en mühim gündemlerinden biri olmuştur. Göçler, dünyayı değiştirip dönüştürmüştür.

* bazı vakit değişik kültürlerin kaynaşması, tertemiz gelişmelerin dünyaya yayılması benzeri müspet tesirleri olsa da tek başka istikametten da çatışmalar, yıkımlar, ölümler ve acılara da yollar açmıştır. Tarih süresince göçün nedenlerine baktığımızda savaşlar, baskılar, abuhava değişikliği, açlık, kıtlık, afetler benzeri Bir hayli neden görüyoruz.

* kendisinin vatanında, topraklarında hayat imkanları kısıtlı olanlar dahada iyi tek hayat arayışıyla tertemiz ve çoğu sefer da çok Yorucu yolculuklara çıkıyorlar.”

“SÜREÇ İYİ YÖNETİLEMEDİĞİNDE NELER YAŞANABİLDİĞİNİ GÖZLEMLİYORUZ”

Bugün de yakın coğrafyamızda hatri sayilir büyüklükte acılar ve savaşlar yaşandığına dikkat çeken İmamoğlu, şöyle konuştu:

* “İnsanlar evlerini, şehirlerini, Hem de sevdiklerini arkada bırakarak değişik ülkelere göç etmek, sığınmak vaziyetinde kalıyorlar. hatri sayilir büyüklükte trajediler ve travmalar yaşanmaya ayni ritimde devam ediyor.

* Biz de İstanbul’da ve Türkiye’de Bir hayli göçmeni konuk ediyoruz. İyi planlanmış tek göç politikası olmadığında, ahenk taktikleri geliştirilmediğinde, sosyo-ekonomik tek altyapı oluşturulmadığında Başka bir deyişle asama iyi yönetilemediğinde neler yaşanabildiğini ne yazık ki yakından gözlemleyebiliyoruz.”

“MÜZİK, YARALARI SARAR, TRAVMALARI İYİLEŞTİRİR”

Göç ve göçten kaynaklı savaş, açlık, eşitsizlik, istikbal dağılımında eşitsizlik, küresel abuhava farklığı benzeri sorunların bütün yeryüzünde ortadan kaldırılması amaciyla ugras edilmesi gerekliliğinin altını çizen İmamoğlu, şunları söyledi:

* “Dünya, hepimize yetecek civarindan büyük. Biz yeter ki barışı, kardeşliği, eşitliği savunalım. Kendimiz amaciyla ne istiyorsak, komşumuz amaciyla de aynısını isteyelim. bu erken burada olacağı benzeri hep tek ağızdan barış ve kardeşlik türküleri söyleyelim. Sesimiz, harp isteyenlerin seslerini bastırsın.

* Müzik çok güçlü, global tek dil. Yaraları sarar, travmaları iyileştirir, farklılıkları buluşturur. Sanatın birleştirici gücü, barış mücadelesinde en kıymetli varlığımız.

* Bu açıdan tarihlerinde göç hikayesi var olan iki ülkenin sanatçılarının Fuat Saka, Cihan Yurtçu ve Türk müzisyenlerin, Yunan meslektaşları aranjör Vangelis Zografos, lider Anastasios Symeonidis, solist Ioanna Forti ve Zacharias Spyridakis’in aynı sahnede tek araya gelerek, tek göç senfonisi seslendirmesini çok kıymetli buluyorum.

* ‘Göç Senfonisi – Karanlık Sular’ konseri amaciyla Sayın Fuat Saka’ya ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. bütün yeryüzünde Sulhun ve huzurun egemen olmasını bütün kalbimle diliyorum.”

İmamoğlu’nun konuşmasının derhal peşinden sahneye gelen sanatçı Saka ve müzisyen arkadaşları, izleyicilere müzik dolu tek gece yaşattı.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz