İtalyanlar arşivden çıkardı! 5 yıl önce yayınlanan belgesel Çin’i zora sokacak

İtalya’da 2015 yılında yayınlanan belgeselde, Çin’in Wuhan’daki laboratuvarda SARS virüsü üzerinde gizli çalışmalar yaptığı ortaya konuldu. Geliştirilmeye çalışılan bu virüsün direk solunum yollarına saldırdığı kaydedildi.

26 Mart 2020 Perşembe, 15:30

Yeni tip koronavirüsün doğal yolla mı alana çıktığı yoksa laboratuvar ortamında mı üretildiği tartışmalarında İtalya‘dan tertemiz tek argüman geldi. Şu anne civarindan bilim adamları koronavirüsün yarasadan başka tek hayvana bulaşarak doğal yolla mutasyona uğradığı ve insanlara geçtiğini argüman etmişti. ama bu durum da bilim dünyasında net tek şekilde onay görmedi. özellikle salgının başladığı Wuhan şehrinde, tertemiz tip patojenlerin incelendiği maksimum güvenlik düzeyinde tek virüs araştırma merkezinin bulunması Sual işareti olarak akıllarda kaldı.

LABORATUVARLAR NE civarindan GÜVENLİ?

Çinli görevliler PT4 (en üst seviye) güvenlik seviyesindeki laboratuvarda SARS virüsünün incelendiğini açıklarken, bu merkezden dahada evvel dört sefer SARS virüsünün sızdığı ve laboratuvarın aslında çok da emniyetli olmadığı argüman edildi.

5 YIL ÖNCE YAYINLANAN BELGESEL baş KARIŞTIRDI

La Repubblica’da bulunan habere göre; İtalya’da alana çıkan ve hükümet televizyonu RAI’ye mevzu var olan Daha önceki tek belgesel ise Kovid-19’un Wuhan’daki laboratuvarda üretilmiş olabileceği iddialarını güçlendirdi. 2015 seneninde İtalyan tv programı Tgr Leonardo’da yayınlanan belgesel Wuhan Üniversitesi ve şimal Carolina Üniversitesi’nin ortaklaşa yaptığı çalışmada Çinli bilim insanlarının yarasa ve farelerden bulaşan akciğerlerde hatri sayilir büyüklükte tahribata yollar açan tek süpervirüs üstüne çalıştıklarını duyurmuştu.

“TÜM DÜNYA İÇİN BÜYÜK RİSK TAŞIYOR”

Belgeselde Çin laboratuvarlarında geliştirilen tertemiz tip virüs amaciyla şu ifadeler kullanıldı: “Bir grup Çinli bilim adamı yarasalardan aldıkları tek proteinini SARS virüsü üstüne aşılıyorlar. Böylelikle tertemiz tip tek SARS virüsü geliştiriyorlar. Vücudumuzda bulunan Shc 14 molekülü tertemiz tip koronavirüsün solunum yolları hücrelerimize saldırmasını sağlıyor. Ayrı olarak bu tertemiz geliştirilen virüs tek aracıya neden duymadan dolaysiz olarak yarasalardan insanlara geçebiliyor. Çinli bilim adamları virüsü, gelecekte SARS benzeyen mümkün tek salgın hastalığın oluşması vaziyetine karşı önlem Emelli olarak geliştirdiklerini söylüyorlar. Ama virüsün yayılma olasiligi ve oluşturacağı mümkün yarar oranları hesaplanmadan yapılan bu deney bütün hayat amaciyla hatri sayilir büyüklükte riziko taşıyor.”

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz