Kaçış sendromu nedir? Belirtileri ve tedavisi…..haberi oku

İlk kez 1960 yılında Dr. Bayard Clarkson tarafından tanımlanan kaçış sendromu, tıp litaratüründe “Capillary Leak Syndrome” olarak bilinmektedir. Dünyada çok nadir olarak görülen kaçış sendromu hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde… Kaçış sendromu nedir? Belirtileri ve tedavisi…

22 Mayıs 2020 Cuma, 11:15

Damarların dışına protein, mineral ve sıvı geçişi olması hasebiyle ağırbaşlı komplikasyonlara neden var olan kaçış sendromunun net nedeni bilinmemekte ama kalıtsal olmadığı bilinmektedir. rehabilitasyon edilmezse uzuv yetmezliğine ve ölüme yollar açabilecek kan basıncında keskin tek düşüşe neden var olan kaçış sendromu nedir? Belirtileri ve Rehabilitasyonu ile alakalı bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler amaciyla derledik.

KAÇIŞ SENDROMU NEDİR?

Kaçış sendromu (Sistemik Kılcal Sızıntı Sendromu (SCLS)), kılcal damar denilen dahada minik damarlardan sıvı sızıntılarının tek neticesi olarak kan basıncında hızlı tek düşüşle ilişkili akut ve ağırbaşlı tekrarlayan ataklarla karakterize ender görülen tek hastalıktır. Ataklar çoklukla ani çok vakit sürer ve aciliyetli bakım gerektirir.

Tıp litaratüründe Systemic Capillary Leak veyahut Clarkson Sendromu olarak da Bilinen kaçış sendromu, yaygın enfeksiyonlar (septik şok) veyahut alerjik reaksiyonlar (anafilaktik şok) benzeri ağırbaşlı reaksiyonlarla karıştırılabilir. Ataklar üst solunum yolu enfeksiyonu veyahut yoğun fiziki efor ile tetiklenebilir. Kaçış sendromu en çok yetişkinlerde görülür. Çocuklarda görülme ihtimali çok nadirdir.

KAÇIŞ SENDROMU BELİRTİLERİ

Kaçış sendromu hastalığının tanısının koyulduğu bireylerde çoğunlukla yıllar süresince rastgele tek belirti görülmez ve kişi normal tek şekilde hayatını sürdürür. Nedeni bilinmeyen tek şekilde oluşan ataklar neticeninde hastalığın belirtileri alana çıkar. Semptomlar çoklukla viral tek üst solunum yolu enfeksiyonu ile ilişkili olabilecek burun tıkanıklığı ve öksürüğü içerir. Ateş, titreme, döküntü veyahut enfeksiyon belirtileri olmayabilir.

Hastalığın etkin olduğu dönemde ise görülen en yaygın belirtiler şunlardır:

* Ani tansiyon düşüklüğü.
* Kanın yoğunlaşması.
* Kanda albüminin azalması.
* Sinirlilik.
* Yorgunluk.
* Karın ağrısı.
* Mide bulantısı.
* adale ve eklem ağrıları.
* yükselen susuzluk.
* gövde ağırlığında ani artış.
* Bağırsaklarda ödem.

KAÇIŞ SENDROMU NEDENLERİ

Kaçış sendromunun nedeni Daha bilinmemektedir, ama Vaziyetin kalıtsal tek yatkınlıktan da kaynaklanmadığı görülmektedir. Hastaların yarısından fazlasında kanda tek monoklonal veyahut M proteini tespit edilmiştir. M proteini seviyesi çoklukla düşüktür. M proteini kemik iliğindeki plazma hücreleri tarafından üretilir. M proteininin akut ataklardaki rolü bilinmemektedir. Kaçış sendromu var olan hasta kisi olanlarda M proteininin üretiminde amaciyla Bir hayli mümkün İzah vardır. Bunlardan bazıları; bağışıklık sisteminin vücuda hata neticesi saldırdığı tek otoimmün mekanizma da dahil olmak üzere, kılcal astar hücrelerinin, akut hücum esnasında üretilen kandaki tek öğe hasebiyle hasar görebileceği yönündedir.

KAÇIŞ SENDROMU TEDAVİSİ

Kaçış sendromu hastalığının Bilinen rastgele tek kati Rehabilitasyonu yoktur. Tedavi, kılcal sızıntıyı azaltmayı planlayan ve sızıntıyı indükleyen hormon benzeri sitokinlere müdahale etmeyi planlayan ajanlar kullanarak atakların önlenmesine yöneliktir. tek girişken gerçekleştiğinde destekleyici tedaviyi içerir. Bu tedavi, özellikle yasamsal organlara kan akışını sürdürmek amaciyla kan basıncını denetim etmek ve aşırı şişlik ve sıvı birikimini önlemektir. Bir takım vaziyetlerde gribal enfeksiyon tedavisinde kullanılan birtakım antibiyotikler ile bronşit ve astım rehabilitasyonuna baz alinarak ilaçlardan yararlanılır.

Hastalık tanısı konmuş var olan bireylerin, stres, talihsiz kaza ve yaralanma benzeri travmalar atakları tetiklediği amaciyla kendilerine İhtiyaç duyulan özeni göstermeleri çok önemlidir. hasta kisi olanlarda Ayrı olarak alerji testi yapılarak kişinin hassasiyetinin olduğu maddeler belirlenmeli, girişken oluşumuna neden olabileceği amaciyla hastalar alerjen maddelerle temastan kaçınmalıdır.

İLGİLİ HABERKırık kalp sendromu nedir? Belirtileri ve tedavisi…Kırık kalp sendromu nedir? Belirtileri ve tedavisi… İLGİLİ HABERKronik yorgunluk sendromu belirtileri nelerdir? Halsizlik ve yorgunluk tedavisi...Kronik yorgunluk sendromu belirtileri nelerdir? Halsizlik ve yorgunluk tedavisi… İLGİLİ HABERNager sendromu neden olur?Nager sendromu neden olur?

hayat talihsiz kaza hücum
nihayet güncelleme: 09:54 22.05.2020
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet