Kadın profesör kepçenin önüne yattı!

Denizli’deki Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) kampüsü içindeki yerli tohum ile bitki üretimi yapılan Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (BİYOM) tarlasında yapılmak istenilen altyapı çalışmasına, Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ve kepçenin önüne yatan Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak engel olmak istedi. Üniversitenin özel güvenlik görevlileri tarafından alandan uzaklaştırılan 2 profesör, darp raporu alıp şikayetçi oldu. Prof. Dr. Çelebi, “Bitkilerim için canımı veririm ama maalesef kurtaramadık” dedi

26 Mart 2020 Perşembe, 11:15

Denizli’deki Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü tek vakit evvel kreş, botanik bahçesi, bilim müzesi, suni zeka uygulamaları, mükemmeliyet merkezi, bebek üniversitesi ve kütüphanesi ile öğrenci projeleri geliştirme ve destek merkezi yapılması amaciyla harekete geçti.

YERLİ TOHUM VE BİTKİ ÜRETİM ALANI

DHA’da bulunan habere göre ama proje, yapılması tasarilanan merkezlerin altyapı çalışmasının, üniversite içerisinde bulunan tarım ve Orman Bakanlığı ile su destekli türk mali tohum ve bitki imalatı yapılan bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (BİYOM) tarlasında olumsuzluğa neden olacağı gerekçesiyle tepkilere neden oldu.

“PROJE, ÜRETİM TARLASINA zarar VERİR”

BİYOM Müdürü ABD’deki Cornell Üniversitesi mezunu Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ile Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak, tarlanın altından geçmesi tasarilanan asagi yapı çalışmasının tohum ve bitki imalatı yapılan tarlaya zarar vereceği gerekçesiyle, projeye karşı çıktı. İki profesör, tarlada nöbet tutmaya başladı.

KEPÇENİN ÖNÜNE YATIP ÇALIŞMAYA engel OLDU

Prof. Dr. Alan ve Prof. Dr. Toprak, Bir gün evvel erken çalışma uygulamak amaciyla tarlaya gelen iş makinelerine engel oldu. PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ da tarlaya gelip, iş makinelerine çalışmaları amaciyla yönerge verdi.

GÜVENLİK GÖREVLİLERİ MÜDAHALE ETTİ

Ancak iki profesör, çalışmalara tekrar engel olmak istedi. Bunun üstüne üniversitenin hususi güvenlik görevlileri, profesörlere müdahale etti. Yaşanan gerginliğin derhal peşinden Prof. Dr. Alan ve Prof. Dr. Toprak, güvenlik görevlileri tarafından çalışmanın yapılacağı alandan çıkartıldı. Prof. Dr. Toprak, tek vakit ardindan art gelip, kepçenin önüne yatarak, çalışmasına engel oldu.

İKİ PROFESÖR yaralama RAPORU ALDI

O anlar, başka öğretim azaları tarafından gsm telefonlarıyla görüntülendi. Özel güvenlik görevlilerinin tekrar müdahalesi ile iki profesör alandan uzaklaştırıldı. Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ve Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak, hastaneden yaralama raporu alıp, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ başta olmak üzere kendisi kendilerini yaralama ettiklerini ileri sürdükleri hususi güvenlik görevlilerinden ve Yapı İşleri ev Başkanı’ndan şikayetçi oldu.

“BÖYLE MUAMELEYİ dogruluk ETMEDİK”

BİYOM Müdürü Prof. Dr. Ali Ramazan Alan, merkezin tarlasında rektör tarafından katliam yapıldığını ileri sürerek, “Türkiye’nin besin geleceği bu projeye bağlı. türk mali tohum ve nebatlar üretiyoruz. Burada tatbik edilen projelerin altında PAÜ Rektörü’nün de imzası var. Lansmanını tarım ve Orman Bakanlığı yaptı. Alan merkezimize belirlemesi yapıldığı amaciyla biz de tellerle çevirip, damlama sulama sistemi kurduk.

“TÜBİTAK’A PROJELER YAPIYORUZ”

Son senelerde tarım ve Orman Bakanlığı ile TÜBİTAK’a projeler yaptık. Arazi bölümü bizim amaciyla çok önemli. hergün gözlemler yapıyoruz. sade projeler yapmıyoruz. Buradaki projelere saygı gösterilip, destek olunması gerekiyorken, üç senedir mobinge maruz kalıyoruz. Öncelikle elamanlarımız alındı. tek tek ektiğimiz binlerce soğan bitkisi var. Direk telleri kesip, kepçelerle müdahalede bulundular.

“KARŞIMDAKİLER BOĞAZIMI SIKTI”

Ne neden var. Güvenlik görevlilerini bizim üzerimize sürüyorlar. görev yaptığım tek yerde bunun benzeri tek muameleyi dogruluk etmedik. Karşımdakiler boğazıma sarılıp, yaralama ettiler. Aşağılandım. kendisinin görevli alanımda, çalışmalarıma müdahale edildi. yaralama raporu aldım. Rektörden, güvenlik görevlileri ile Yapı İşleri ev Başkanı’ndan şikayetçi oldum. Kolumda ve göğsümde morluklar oluştu” dedi.

“BİTKİLERİM İÇİN CANIMI VERİRİM”

Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak da uygulama alanındaki ekili ürünleri savunmak amaciyla ellerinden geleni yaptıklarını ama engel olamadıklarını ifade ederek, “Ürünlerimizi savunmak yerine gerekirse canımı feda ederim. Oradaki ürünler Türkiye’nin geleceğini temsil ediyor. Tohumda vatan dışına bağımlıyız. Bu bağımlılığı ortada kaldırmak amaciyla merkezde çalışıyoruz. Arazimize girerek ektiğimiz bitkileri iş makinesiyle söktüler. Bu bitkileri doku kültürüyle güç şartlarda ürettik.

“ÜRÜNLERİMİZİ Ne yazık ki KURTARAMADIK”

Ürünlerimize zarar gelmemesi amaciyla elimizden gelini yaptık ama kurtaramadık. Polisi çağırdık ama Rektör, üniversiteye sokmadı. Rektör, tarım ve Orman Bakanlığı’na yanlış veriler vermiş. Yalnızca bizim arazimizi parçalamak amaciyla altyapıyı geçirmişler. Bunun başka tek izahı yok. tek profesör olarak görev yaptığım yerde bunun benzeri tek muameleye maruz kalacağım aklıma dahi gelmezdi” diye konuştu.

“TOHUM PROJESİNİ AKSATANACAK durum YAŞANMADI”

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ ise yasamsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “BİYOM’da hocalara karşı netlikle güç kullanma benzeri tek olay yaşanmamıştır. Hocalarımıza alanda çalışma yapılacağını anlattım. ama onlar direneceklerini söyledi. BİYOM’un atık suları dışarı akmakta ve cemiyet sıhhati amaciyla tehdit oluşturmaktadır. Bölgedeki başka projeler amaciyla atık tahliye borusu geçirmek amaciyla 80-100 santimetre derinliğinde kanal açtık. Boruyu döşeyip, kapatacağız. dahada ardindan üstüne istediklerini ekip dikebilirler. Görüntülerdeki ağaçları kepçe söktü, onları da saksıya aldık. Bu çalışmada netlikle bahsedilen tohum projesini aksatacak tek durum yaşanmamıştır” dedi.

 

 

 

 

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet