Keratin hangi besinlerde vardır?

04 Ekim 2019 Cuma, 00:27

Keratin neyden elde edilir diye sorulduğunda ilk cevabımız sarımsak oluyor. Ancak keratini elde etmek yerine, bu gıdaları alarak vücudumuzun keratin proteini açısından ihtiyacını gidermemiz gerekiyor. Keratin daha çok saç dökülmesinde akla gelen bir protein olsa da, tırnakların uzaması, dişlerin düzenli ve sağlıklı olması ile cildin yenilenmesi ve güzelleşmesi için de önemli bir proteindir. Keratin eksikliği saçların dökülmesine neden olur. Tırnaklarda kırılmaların yaşanması, cildin kuurması ve çatlamasında da yine keratin eksikliğinin etkisi vardır. Eğer cildimiz en ufak çarpma ve darbelerle yara alıyorsa, keratin eksikliğimizin olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Kreatin bulunan yiyecekler tüketilerek vücudumuzdaki keratin eksikliğini giderebiliriz.Peki hangi gıdalarda keratin vardır?

Keratin nedir” sorusuna cevap verilirken bu maddeyi iyice incelemek ve nerelerde bulunduğunu saptamak gerekir. Keratin saçlarda, tırnaklarda ve dişlerde ve hatta cildimizde de bulunan bir proteindir. Keratin eksikliği saç dökülmesi, tırnak kırılması ya da cildimizin en ufak bir darbede yaralanmasına neden olabilir. Keratin ve diğer besin maddelerinden zengin bir diyetle doğal olarak vücudumuzun keratin oranını yükseltebiliriz. “Kreatin nelerde bulunur” sorusuna genel olarak cevap vermek yerine, bu gıdaları kategorize ederek keratin ihtiyacımızı giderebileceğimiz besinleri inceleyelim.

Keratin hangi hayvanlarda bulunur?

Saç dökülmesini önlemek için keratin ihtiyacınızı giderebileceğiniz hayvanlar vardır. Doğadaki bazı hayvanlarda keratin miktarının fazla olmasından, bu hayvanların etini tükettiğinizde vücudunuzun keratin ihtiyacını sağlayabilirsiniz. Av hayvanlarından bizon, tavşan, yaban ördeği, antilop, sülün ve geyikte keratin fazlaca bulunur. Kümes hayvanlarından kaz ve hindi de keratin proteini bakımından zengin hayvanlardır.

Keratin, insanlarda bulunduğu gibi doğada ve bazı hayvanlarda da bulunmaktadır. Özellikle av hayvanlarında bulunan keratin, tavşan, kaz, hindi, yaban ördeği, geyik, bizon, gibi hayvanlarda bolca bulunmaktadır. Bu hayvanların etinden yararlanarakkeratin eksikliğini karşılayabilirsiniz. Böylece saçlarınızın erken yaşta dökülmesini önlemeniz mümkün olacaktır.

Keratin hangi sebzelerde bulunur?

Keratin açısından zengin olan sebzeleri salata içinde tüketerek keratin eksikliğini ortadan kaldırabilirsiniz. Keratin barındıran sebzelerin başında brokoli gelmektedir. Brokoli salatası, saç dökülmelerine karşı en çok tercih edilen keratin zengini sebzedir.

Lahana ve pırasa da keratin açısından zengin sebzelerdir. Ülkemizde en çok yetiştirilen ve tüketilen sarımsak ve soğan da keratin eksikliniz için tercih edebileceğiniz keratin açısından zengin sebzelerdendir. Bunlar dışında kabakmangoıspanakkavun ve tatlı patates de keratin zengini bitkilerdir.

 

Keratin hangi şampuanlarda var?

Keratin şampuanları özellikle saçı dökülenlerin veya saç ektirenlerin tercih ettikleri şampuanlardır. Türkiye’de saç ekimi sonrası, saçların daha hızlı ve sağlıklı uzaması için doktorların tavsiye ettiği şampuanları sıralamak gerekirse listeye girecek birkaç şampuanı yazabiliriz. Keratin şampuanın faydaları saymakla bitmez ancak özellikle saçı beslemesi ve tüylerin siyahlaşıp kalınlaşmasını sağlamasına değinmek gerekir. Keratin şampuan ne işe yarar diye sormayı bırakalım ve keratin özlü şampuanları sıralayalım. Keratin içeren ilaçlar, keratin hapı ya da keratin vitamini hapı olarak sorgulanan ürünleri sizler için derledik.

Keratin hangi şampuanlarda var?

 • Keratin Kompleks Şampuan
 • Liquid Keratin Şampuan
 • Keratin Saç Bakımı Mucize Şampuan
 • Sebamed Anti Hairloss Saç Dökülmesine Karşı Etkili Şampuan

 • OGX Keratin Terapi Şampuanı
 • Global Keratin Nemlendirici Şampuan
 • KeratinOnarımlı Yenileyici Sülfatsız Güçlendirici Şampuan
 • L’ANZA Keratin Şampuanı
 • CHI Keratin Şampuanı
 • Ogx Düzleştirici Brezilya Keratin Şampuan
 • ArganKeratin Şampuanı
 • Farmasi Dr. Cevdet Tuna Keratin Şampuan Yıpranmış Saçlara
 • Kuaf Şampuan – Beyaz TropicalKeratin
 • MorfoseKeratin Şampuan

Bu içerik WMAL.NET tarafından üretilmiştir

 

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet