Kilometrede 10 kuruş benzin yakan otomobil!

Yenilenen Toyota’nın şarjlı hibrit modeli Prius Plug-in, tam hibrit güç ünitesiyle sadece 1.3 lt/100 km yakıt tüketimi ve yalnızca 28 g/km CO2 emisyon değeriyle öne çıkıyor. Bu da bugünkü benzin litre fiyatıyla 0.08 kuruş anlamına geliyor! Yeni Prius Plug-in Hybrid bununla birlikte tamamen elektrikli mod sürüşünde 45 km’ye kadar menzil sunuyor.

20 Temmuz 2019 Cumartesi, 10:24

Düşük emisyon değerleri ve Yalnızca elektrikli modda gitme kapasitesiyle Prius Plug-in Hybrid, Toyota’nın mahsul gamında çok teknolojik özellikleriyle yer alıyor. Aracın dışarısındaki ısıdan istifade ederek çalışan hararet pompasıyla donatılan Prius Plug-in, bu sayede ananesel ısıtma sistemlerine göre dahada çok verimlilik sunması ile dikkat çekiyor. bunun için ekstradan şarj esnasında batarya ısıtma sistemi, dahada randımanlı çalışma aralığına erişmek yerine batarya hücrelerini ısıtıyor. böylelikle hemide batarya gücü ayni vakitte da verimlilik savunarak elektrikli araç menzilinin soğuk havalardan etkilenmesi minimuma indiriliyor. Segmentinde Yalnızca Prius Plug-in’de bulunan hatri sayilir büyüklükte solar paneller ise, akım üreterek hibrit sistemin bataryasını şarj ediyor.

Güneş enerjisinden dahada çok faydalanıyor

Prius Plug-in’de sema şartlarına bağlı olarak güneş panelleri, elektrikli sürüş menzilini hergün olarak 5 km’ye civarindan artırabiliyor ve bu da senelik vasati 1000 kilometre civarindan (yılda 200 vakit sürüş yapıldığı hesaplandığında) menzile eşdeğer oluyor.

2016’nın Eylül ayında satışa sunulduğundan bu yana güneş panelli 1700 adet Prius Plug-in Hybrid’in satışı gerçekleştirilmiş durumda. Böylelikle; senelik tek milyon 700 bin kilometrenin güneş enerjisinden üretilen elektrikle kat edildiği de istatistiklere yansıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet