Koca mahallenin internet kablolarını çaldılar, eğitim alamayan öğrenciler mağdur oldu..haberi oku

İstanbul Sultangazi’de internet kablolarının içindeki bakır tellere göz koyan hırsızlar bir mahallenin adeta fişini çekti. İnternetsiz kalan mahalle halkı çocuklarının uzaktan eğitim alamamalarından duyduğu sıkıntıyı dile getirirken yetkililerden olumlu yanıt alamadıklarını söyledi. 1 aydır sabit internet kullanamayan halk, yardım bekliyor.

29 Ekim 2020 Perşembe, 17:45
Koca mahallenin internet kablolarını çaldılar, eğitim alamayan öğrenciler mağdur oldu..haberi oku

Sultangazi ortada Habipler mahallesi 2724 Sokak’ta takriben tek ay evvel havadan direklerle gelen bakır kabloların çalınması neticesi alanda internet erişimi kesildi. Yaşanan hırsızlık olayından ardindan kabloların tek bölümü yerlere saçılırken, kabloların bağlı olduğu tek direğin de yerinden söküldüğü görüldü.

ÖĞRENCİLER EĞİTİM ALAMIYOR

200 hanenin bulunduğu sokakta yüzlerce öğrenci mağdur oldu. İnternet erişimi sağlanamadığı amaciyla öğrenciler, uzaktan eğitimden yararlanamıyor. İnternetsiz var olan yol sakinleri, vaziyeti görevli kuruma bildirmesine karşın netice alamadıklarını ifade ediyor.

KURUMDAN İSTEDİKLERİ YANITI ALAMADILAR

Mahalle sakinlerinden Hakan Taşçı, “Sabit web hatları amaciyla geçen kabloları eritip, içindeki bakırları alabilmek amaciyla kesip, çalmışlar. Bu sokakta 200’den çok hanemiz var. takriben 1-1,5 aydır özellikle çocuklarımız sabit interneti bundan dolayı kullanamıyor. Uzaktan eğitim gören çocuklarımız ebeveynlerinin gsm telefonlarındaki interneti kullanarak eğitim görmeye çalışıyor. 1-1,5 aydır bu sokağımız ve takriben 400 adet çocuğumuz mağdur. tek ay evvel görevli kuruma müracaatımız oldu. Bize en nihayet ‘Biz oraya hizmet getirdik, çalmışlar. Maliyeti yüksek. Şu anda tek şey yapamıyoruz’ denildi” ifadeleriyle mağduriyetlerini dile getirdi.

İNTERNETLERİ ANCA 2-3 DERSE YETİYOR

Taşçı sözlerine “Hiçbir çocuğumuz sabit interneti kullanamıyor. Burası gecekondu mahallesi. Ailelerin de vaziyetleri belli. İnsanların vaziyeti yok. Aylık alabilecekleri 3- dört Gigabyte internet, o da 2-3 derste bitiyor. art var olan vakitlerde çocuklar eğitimini alamıyorlar” dedi.

ŞÜPHELİ YAKALANDI

Konuyla alakalı çalışma yürüten Sultangazi İlçe güvenlik Müdürlüğü ekiplerinin, ortada Habibler Mahallesi’ndeki kabloları çalan tek kişiyi İsmetpaşa Mahallesi’nde geçtiğimiz hafta yer altındaki kabloları çalmaya çalışırken suçüstü yakaladığı öğrenildi.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet