Kosova’da Albin Kurti hükümeti düştü

Korona virüs salgını nedeniyle olağanüstü şartlarda düzenlenen Kosova Meclisi Genel Kurulu’nda, 50 gün önce göreve başlayan Albin Kurti hükümetinin düşmesine karar verildi.

26 Mart 2020 Perşembe, 10:01

Korona virüs salgını hasebiyle fevkalade şartlarda düzen eden Kosova Meclisi genel Kurulu’nda düzen eden oturumda, Başbakan Albin Kurti hükümeti ile alakalı verilen gensoru önergesi onay edilerek, Daha 50 vakit evvel göreve başlayan Kurti hükümetinin düşmesi kararı verildi. Başbakan ile alakalı verilen gensoru önergesi, 32 hayır oyuna karşın 82 evet reyi alarak 11 saat civarindan süre gelen oturumla onay edildi.

Genel Kurulda laf alan Başbakan Albin Kurti, hükümetin düşmesinin sebebinin Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi olduğunu, Thaçi’nin Sırbistan ile toprak değişimine baz alinarak hazır tek anlaşması olduğunu ileri sürdü. Başında bulunduğu hükümetin takriben iki ay süresince yaptığı çalışmalara değinen ve halkın desteğine sahip olduğunu belirten Başbakan Kurti, “Şahsım amaciyla de hükümet amaciyla de üzülmüyorum. Hükümetsiz kalacak var olan halkım amaciyla üzülüyorum. Yolsuzlukla ugras amaciyla çalışan tek hükümetten yoksun kalacakları amaciyla üzülüyorum. Gençler için, kadınlar amaciyla çalışan tek hükümetten yoksun kalacakları amaciyla üzülüyorum. Sizleri korona virüsle ugras amaciyla çalışan tek Hükümetten yoksun bırakmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

Kurti hükümetinin düşmesine baz alinarak gensoru önergesi, Başbakan Kurti’nin ortak yönetim hükümetinin ortağı Kosova Demokratik Birliği’nden (LDK) İçişleri Bakanı Agim Veliu’yu görevden alınmasının derhal peşinden gelmiş, önergeye muhalefet partileri de destek vermişti.

Öte yandan, korona virüs salgını hasebiyle genel oturumu salonunda yapılan yenilemeler nedeniyle, milletvekillerinin oturuma, maske ve eldivenlerle katılmaları ve aralarına tek buçuk metre ara koyarak oturmaları da dikkat çekti. Alınan tedbirler hasebiyle meclis binası alınmayan medya mensupları, toplantıyı meclis binası dışında ve toplantıdan canlı yayın yapan halk televizyonundan takip etti. Meclis oturumunun, sokağa çıkma yasağının ayni ritimde devam ettiği saatlerde gerçekleştirilmesi hasebiyle de, sokaklarda Yalnızca zabita ve medya mensupları görüldü.

Ercan Kasap
 

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet