Kraliçe Amastris’in tapınak kalıntılarına ulaşıldı

Bartın’ın Amasra ilçesinde, ilçeye adını veren Kraliçe Amastris’in tapınağına ait olduğu tahmin edilen sütun ve mermer kaidelere ulaşıldı.

25 Eylül 2019 Çarşamba, 20:46

Amasra’da tek ailenin mektep yapımı amaciyla bağışladığı arazide esas kazıları esnasında tarihi sütun ve mermerlere rastlanıldı. Vaziyetin Amasra Müze Müdürlüğüne bildirilmesinin derhal peşinden arazide yapılan kazılarda, 5 adet 6 metre boyunda sütun ile sütunların yerleştirildiği hayvan figürlü taban mermer kaidelere ulaşıldı.

Eserleri Kraliçe Amastris’e ait mabet kalıntıları olarak değerlendirdiklerini belirten Amasra Müze Müdür Vekili Ahmet Çapkun, “Kazı çalışmalarını ayrıntılı şekilde sürdürebilmek amaciyla durdurduk. Alanda dahada ayrıntılı ilmi kazı ve araştırma yapılacak. ama bu çalışmalardan ardindan kati tek neticeye ulaşacağız” dedi.

İlçede bu vakte civarindan yapılan kazılarda çok sayıda tarihi esere rastlandığını kaydeden Bartın Kültür ve Turizm İl Müdürü Fuat Dursun da, “Bölgede geniş çaplı kurtarma kazısı yapacağız. alana çıkan eserler, ilçedeki üzerinde örtülü tarihi ve antik şehri vakit yüzüne çıkarma yerine umut veren bulgular. Sahip olduğumuz yer altındaki serveti, insanlığın kalıtı var olan bu tarihi mekanları bulup insanlarımızın hizmetine ve tanıtımına sunacağız” diye konuştu.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz