Kredi Kartı Faizi Nasıl İşler?

04 Mayıs 2020 Pazartesi, 02:20

 

 

Kredi kartları, farklı avantajlar sunarak hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Özellikle de elimizin sıkışık olduğu anlarda bizlere hızır gibi yetişir ve derdimize derman olur. Ancak kredi faizleri, bazen üzerine düşülmediği zaman canınızı sıkabilir. Zira kredi faiz oranları ve faiz çeşitleri, biriktikçe ana borcun daha da artmasına ve üzerinden kalkılamayacak bir borç yükü oluşmasına neden olabilir.

 

  • Kredi Kartı Faizi

 

Kredi kartı alışveriş faizleri, bankadan bankaya göre değişiklik gösterse de genel olarak %2-3 arasında yer almaktadır. Bu faiz, kartınızda bulunan borcun üzerine eklenmektedir. Asgari ödeme tutarı ise, hesap kesim döneminde toplam borcunuzun genelde %30’u kadarıdır. Bu tutar, sizin o dönemde ödemeniz gereken en düşük tutardır. Eğer hiç ödemezseniz ya da bir kısmını öderseniz, bu tutar üzerinden gecikme faizi de eklenecektir. Yani hem ana borçtaki alışveriş faizi hem de asgari ücret ödenmediğinde gecikme faizi ödemek zorunda kalırsınız.

 

  • Kredi Kartı Faizi Nasıl Hesaplanır?

 

Diyelim ki bin liralık borcunuz var. Hesap kesim tarihi geldiğince, bu borcun 300 lirası asgari ödeme tutarınız olur. Bu tutar, genelde hesap kesim tarihinden itibaren 10 gün içerisinde ödenmelidir. Ödendiği taktirde, yalnızca alışveriş faizi ödemek zorunda kalırsınız. Bu da kalan 700 lira üzerinden değerlendirilmektedir. Yani asgari borç ödeme tutarını ödeseniz dahi alışveriş faizi işlemeye devam eder.

 

Eğer bin liranın tamamı ödenirse, faiz durumu ortadan kalkar. Fakat hiçbir tutarı ödenmezse, yaklaşık olarak 20 ila 30 lira arasında bir toplam faiz söz konusudur. Ana borcun üzerine eklenen bu borç, bir sonraki aya da etki edecek şekilde birikmektedir. Yani ana borç ile gecikme faizi üzerinden bir daha faiz alınır.

 

Eğer kredi kartınızın kredi faiz miktarını düşürmek istiyorsanız, hesap kesim tarihi gelmeden önce asgari tutarın ödenmiş olduğundan emin olmalısınız. Aynı zamanda hesap kesim tarihinden 3 ay içerisinde ödenmeyen asgari borç, hesabınızın kapatılmasına ve kredi sicil notunuzun düşmesine neden olacaktır. Bu gibi durumların önüne geçebilmek adına en azından asgari ödeme tutarını ödemek gerekir. Böylece alışveriş faizi devam etse de gecikme faizinden kurtulmuş olursunuz. Kredi notunuzda kötü etkilenmemiş olur.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet