Son Dakika
19 Ocak 2020 Pazar

Metrobüsteki yoğunluğu bitirecek proje! Yeni araçlar test ediliyor

İstanbul’un en önemli ulaşım araçlarından olan Metrobüsteki yoğunluk sonrası İBB harekete geçti. Yolcuların isyan ettiği aşırı yoğunluk yeni metrobüs araçlarıyla sona erecek. Yeni araçların yolcu kapasitesi eski araçlara göre 130 kişi daha fazla olacak.

29 Ekim 2019 Salı, 20:18

İstanbul‘un en mühim toplu ulaşım aracı metrobüs, kalabalıklığıyla, izdihamıyla gündemden hiç düşmüyor. İstasyonlardaki, araçlardaki aşırı yoğunluk yolcuları isyan ettiriyor.

geçen haftalarda, özellikle Altunizade, Zincirlikuyu ve Cevizlibağ’daki duraklarda mahşer yerini andıran görüntüler yansımış, İstanbul Büyükşehir Belediyesi de metrobüs sistemindeki aksaklıkların çözüme kavuşması amaciyla tertemiz projeler üzerinde çalışıldığını açıklamıştı.

O projelerin en mühim ayağını ise tertemiz metrobüs araçları oluşturuyor. İran orjinli tek firmanın Bursa’da ürettiği Akia marka araç test sürüşüne başladı. İBB Trafik Ulaşım Komisyonu üyesi Dr. Suat Sarı, test sürüşüne başlayan tertemiz metrobüs araçlarının özelliklerini Habertürk’e anlattı.

BURSA’DA ÜRETİLECEK, 290 YOLCU KAPASİTELİ

Sarı, yolcu memnuniyeti olursa araçların siparişi verilerek Bursa’da üretimine başlanacağını söyledi. Şu anda kullanılan metrobüsler 160-165 yolcu kapasiteli… tertemiz metrobüsler ise 290 yolcu kapasiteli olacak. Sarı, çift körüklü otobüslerin kapasitesi itibariyle üç sene metrobüs yoğunluğunu alabileceğini ifade ederek, “Şu anda test edilen araç dizel. ama firma elektrikli de imalat yapabilir. Metrobüsün netlikle elektrikli olması gerekir. araç test ediliyor. asgari 100 seferde denenmeli.” diye konuştu.

VİDEO: Metrobüsteki yoğunluğu bitirecek proje! tertemiz otomobiller test ediliyor

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz