Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK Komuta Kademesi TUSAŞ’ı ziyaret etti..haberi oku

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Milli Savunma Bakan Yardımcıları Şuay Alpay ve Muhsin Dere ile Türk Havacılık Uzay Sanayii’ni ziyaret etti.

21 Kasım 2020 Cumartesi, 10:45

TUSAŞ genel Müdürü esas Kotil, yönetim heyeti Başkanı Rafet Bozdoğan ve başka görevliler tarafından karşılanan ulusal müdafaa Bakanı Hulusi Akar ve komutanlar, projelere ait bilgi aldı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Cumhuriyet tarihinin en yoğun dönemlerinden tek tanesini yaşadığını belirten bakanimiz Akar, “Şu anne civarindan Mehmetçik görevini hatri sayilir büyüklükte tek başarıyla gerçekleştirdi, allahın izniyle bundan ardindan da görevlerini başarıyla adina getirmeye ayni ritimde devam edecektir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin beynelmilel alanda artık tek özne haline geldiğini belirten bakanimiz Akar, bu Vaziyetin itibarla birlikte hatri sayilir büyüklükte tek mesuliyet da getirdiğini belirtti.

Söz konusu sorumluluğu adina getirebilmek amaciyla çok dahada çok çalışmanın önemine vurgu yapan bakanimiz Akar, “TSK, binlerce senelik şanlı tarihimizden süzülüp gelen milli, içsel ve mesleki değerlerimize, ruh kökümüze bağlı olarak başta FETÖ, PKK/YPG ve DEAŞ benzeri pkk terör örgütleri olmak üzere bütün tehdit ve tehlikelere karşı da azim ve kararlılıkla ugras etmektedir” dedi.

Mehmetçiğin neden vatan içi neden sınır ötesinde, Yorucu sema ve arazi şartlarında görevlerini hatri sayilir büyüklükte tek kahramanlık ve fedakârlıkla “ölürsem şehit, kalırsam gazi” anlayışıyla yapmaya ayni ritimde devam ettiğini ifade eden bakanimiz Akar, Azerbaycan’ın öz topraklarını işgal altından kurtarmasına baz alinarak de değerlendirmelerde bulundu.

“Azerbaycanlı kardeşlerimizin dogruluk ve menfaatlerinin savunması amaciyla ne gerekiyorsa yaptık”

Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin hatri sayilir büyüklükte tek muvaffakiyet göstererek 30 seneye yakın müddettir Ermenistan işgalindeki topraklarını art aldığını belirten bakanimiz Akar, Karabağ’a ait imza adan anlaşmaya baz alinarak ise, “Rusya ile yaptığımız müzakereler var. Azerbaycanlı kardeşlerimizin bütün dogruluk ve menfaatlerinin korunması, kollanması ile alakalı yapılması koşul olan ne varsa onları yaptık, yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Azerbaycan Türkü’nün başarısının tahkimi amaciyla gerekenleri yaptıklarını bildiren bakanimiz Akar, “Azerbaycan ile alakalı tezkere de çıktı. Hazırlıklarımız tamam. Bu tezkerenin gereği olarak en kısa müddette Mehmetçik, Azerbaycan’daki görevlerinin başına gidecek. Bununla alakalı olarak da özelikle kara Kuvvetlerimiz çalışmalarını tamamladı. Onların nakliyesiyle alakalı sema Kuvvetlerimiz de hazır” diye konuştu.

Bazı batılı politikacilarin “Azerbaycan ordusu Karabağ’ı yaktı, yıktı” söylemlerine de reaksiyon gösteren bakanimiz Akar, şunları söyledi:

“Gerçek dışı bu ifadeler Tamamiyle yanlış değerlendirmelerdir. Orada Azerbaycan Ordusu beynelmilel hukuka ters hiçbir şey yapmadı. Yaptığı şeyin aslı ve esası; 30 seneden beri işgal altındaki öz topraklarının kurtarılmasından ibarettir. Bunu da herkesin bilmesi lazım. ulu ortada bunun benzeri konuşmalarla, Azerbaycan silahlı gücünü suçlamak benzeri tek hataya düşmemeleri lazım. Azerbaycan silahlı gücünü ‘yakıp-yıkmakla’ suçlamak Sahiden hatri sayilir büyüklükte gaflet, Sahiden hatri sayilir büyüklükte tek hatadır. İnsanın vatanını koruması, işgal altındaki topraklarını kurtarması mukaddes tek görev. Azerbaycan ordusunun yaptığı şey bu. Bunun ötesinde Ermenistan ordusu bütün dünyanın gözü önünde, çok açık tek şekilde göz göre göre Azerbaycan’ın yerleşim yerlerini, şehirlerini bombaladı. bütün hayat bunu gördü, ama bazıları Daha kör, Daha sağır. Bunların çağdaşlıktan, insan haklarından, demokrasi, tarafsızlıktan bahsetmesi Sahiden mümkün değil.”

“İyi komşuluğa yakışmıyor”

Doğu Akdeniz’de araştırma gemilerinin bilimsel, teknik çalışmalarını sürdürdüğünü belirten bakanimiz Akar, “Bu çalışmaları tek tahrik olarak, gerilimi yükseltme nedeni olarak göstermek Sahiden ahlaki değerlerle bağdaşmayacak tek olay” dedi.

Yunanistan’ın Ege’deki adaları beynelmilel hukuka ters olarak silahlandırdığını belirten bakanimiz Akar, şöyle konuştu:

“Egemenliği rastgele tek şekilde Yunanistan’a verilmeyen adalarda yaptıkları eylemler Tamamiyle gözardı ediliyor, onun dışında bizim yaptığımız bilimsel, teknik çalışmalar tahrik benzeri gösteriliyor. Bu Sahiden yanlış tek yaklaşım, iyi komşuluğa yakışmıyor. Bizim uzattığımız arkadaşlık eline karşı en yanlış hareketleri yapıyorlar. Biz siyasal çözümlerden, diyalogdan, iyi komşuluk ilişkilerinden yanayız. bu konuyla alakali iyi niyetimizi gösterdik, göstermeye ayni ritimde devam ediyoruz. Bunun da anlaşılmasını bekliyoruz. Bunun dışında tek takım hareketlere tevessül etmelerinin iyi komşuluk ilişkileriyle izahının mümkün olmadığını da dile getirmek istiyorum.”

“Kıbrıs’ta Türk varlığı olduğunu görmeleri lazım”

Kıbrıs’taki gelişmelere de değinen bakanimiz Akar, “Kıbrıs’ta tek Türk varlığının olduğunu, Asırlardan beri orada yaşayan Türkler olduğunu görmeleri lazım. Onların haklarını teslim etmeleri lazım” dedi. bakanimiz Akar, Türkiye’nin garantör olarak sorumluluklarını adina getirmeye ayni ritimde devam edeceğini de söyledi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın liderliği, desteği ve teşviki sayesinde türk mali ve ulusal müdafaa sanayii ile alakalı mühim adımların atıldığını belirten bakanimiz Akar, “Geldiğimiz noktadan memnunuz ama işin burada bitmediğinin bundan ardindan dahada çok işimiz olduğunun da farkındayız. İnşallah el birliğiyle, gönül birliğiyle, halk ve hususi sektör iş birliğiyle çok dahada mühim yerlere varacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Sözlerinin nihayetinde şehit ve gazileri minnetle yad eden bakanimiz Akar, “Peygamber ocağı olarak da Bilinen ve bu milletin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri aklın ve bilimin ışığında, anayasa ve yasalar çerçevesinde Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda ‘Ölürsem şehit kalırsam gazi anlayışı’ içinde her biçimde zorluğa göğüs gererek milletinin emrinde, görevinin başındadır” dedi.

Toplantının derhal peşinden bakanimiz Akar ve Komutanlar yapımı süre gelen projeleri yerinde inceledi.

Yunus buyruğa Kartal

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet