Minibüs Şoförleri ile Üniversite Öğrencileri Arasında Ücret Kavgası Çıktı! O Anlar Kamerada

Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde minibüs şoförleri ile üniversite öğrencileri arasında ücret nedeniyle tartışma yaşandı. Tartışmanın ardından üniversite önüne gelen minibüsçüler ile öğrenciler arasında kavga çıktı. Okuldaki durakta toplanan öğrenciler, olayı protesto etti.

16 Mayıs 2019 Perşembe, 23:01

Sakarya’nın Adapazarı kazasinda minibüs şoförleriyle üniversite öğrencileri arasında ücret verilmediği iddiasıyla çıkan dövüş güvenlik kameralarına yansıdı.

ÖĞRENCİLER VE MİNİBÜS ŞOFÖRLERİ içinde dövüş ÇIKTI

Alınan bilgiye göre, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Adapazarı iş Yüksekokulu öğrencileri ile Camili- Adapazarı hattında sefer yapan minibüs sürücüsü Muhammed A. arasında ücret verilmediği gerekçesiyle münakaşa yaşandı.

Tartışmanın büyümesi üstüne iki üniversite öğrencisi ile Muhammed A. ve şoför arkadaşları arasında okulun önünde dövüş çıktı. Okulun güvenlik görevlileri ve başka öğrencilerin müdahalesiyle dövüş sonlandırıldı.

Yaralanan öğrenciler ve minibüs şoförleri, emniyete gittikçe şikayetçi oldu.

Olayın derhal peşinden okulun yakınındaki durakta tek araya toplanan üniversite öğrencileri, minibüse binmeme eylemi yaptı.

mektep ve minibüsün güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde, şoförle üniversite öğrencilerinin okulun önüne civarindan tartışması, başka minibüs şoförlerinin dövüşe müdahil olması ve güvenlik görevlilerinin kavgayı sonlandırmaya çalışması yer alıyor.

“HİÇ KİMSENİN ÖĞRENCİYE BU ŞEKİLDE DAVRANMAYA HAKKI YOK”

SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık da öğrencilere destek emeliyle durağın önüne geldi.

Sarıbıyık, gazetecilere yaptığı açıklamada, ramazanda bunun benzeri tek hadisenin yaşanmış olmasından dolayı nihayet derece acı duyduklarını söyledi.

Öğrencilere bunun benzeri tek davranış sergilenmesini, kendilerine yapılmış perişan laf onay ettiklerini belirten Sarıbıyık, “Bu olayı kınıyoruz. Minibüsçülerin görevi, toplu taşıma yapmak, bu öğrencilere hizmet etmek. Öğrenciler de Zati buraya okumaya gelmiş insanlar. Bizim bunlara sahip çıkmamız gerekiyor. Bunlar bizim emanetimiz. Dolayısıyla hiç kimsenin öğrenciye bu şekilde davranmaya hakkı yok.” diye konuştu.

Öğrencinin parayı verdiğini argüman ettiğini ifade eden Sarıbıyık, sözlerini şöyle tamamladı:

“OLAYI NEFRETLE KINIYORUM”

“Bunu dolmuşta yaşanabilecek normal tek olay olarak düşünüyorum ama dolmuşçuların toplanıp üniversiteyi basması, 3-4 dolmuşla üniversite önüne gelip öğrenciyi darbetmiş olması onay edilebilir tek şey değil. Olayı nefretle kınıyorum. Onlara yapılan bu tür reaksiyonları netlikle tasvip etmiyoruz. olay Zati savcılığa intikal etmiş, bundan ardindan da takip edeceğiz.”

olay esnasında arkadaşlarının yanında olduğunu söyleyen Muaz Berne de arkadaşlarından parayı alıp vermesine karşın dolmuş şoförünün, “Aranızdan tek kişi parasını vermedi, inince onu uyaracağım.” dediğini ileri sürdü.

Şoförün indikten ardindan arkadaşını durdurup yolculuk fiyatını vermediğini söylediğini aktaran Berne, “Arkadaşım da bunu onay etmeyip beni çağırdı. Parayı verdiğimizi söyledim. Sözlü münakaşa oldu, takmayıp okula gittik. Arkamızdan korna çaldı, mektep önüne geldi. derhal arkasından 3-4 minibüs geldi, içlerinden dört kişi inip hiçbir şey demeden dolaysiz darbetmeye başladılar.” ifadelerini kullandı.

“ŞOFÖRÜN SUÇU VARSA ÖZÜR DİLİYORUZ AMA BİZİM SUÇUMUZ YOK”

Camili Hattı Durak Başkanı Hikmet Altun ise ekmek dövüşü verdiklerini belirterek, sürücünün üniversite öğrencilerince darbedildiğini savundu.

Kamera görüntülerinden sürücünün suçunun olmadığını anladıklarını öne süre gelen Altun, “Bizim sürücünün suçu varsa şimdiden özür umut ediyoruz ama bizim suçumuz yok. Biz inceledik, karakola da vereceğiz. Bu olayı birileri maksatlı olarak bize yönlendirmiş, biz bunu tasvip etmiyoruz. Rektör hocalarımdan rica ediyorum, başıboş insanları oraya koymasınlar.” şeklinde konuştu.

Minibüs sürücüsü Muhammed A. da o öğrencinin kazanç vermediğini gördüğünü, o nedenle araçtan inerken uyardığını söyledi.

Daha ardindan aralarında münakaşa çıktığını laf eden Akduman, şunları ifade etti:

“2 liradan ne olacak?’ dedi. bendeniz de ‘2 lirayla akşama civarindan kazanç topluyoruz, hanemize ekmek götürüyoruz.’ dedim. Duraktan sorumlu kasacıya söyledim. ‘O arkadaşları çağır, kameraları izleyelim.’ dedi. bendeniz de okula gittim, ‘Arkadaşlar, duraktan sorumlu kasacımız var, kameraları hep birlikte izleyelim, kimin verip vermediğini görelim diye sizi durağa çağrı ediyor.’ dedim. ‘Sen kimsin, beni buradan alıyorsun.’ dedi. Aşağı indim, inmemle bana vurmaya kalktı, bendeniz de sarıldım, canım yanınca bendeniz de kendimi savunmaya aldım.”

Kaynak: AA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet