MÜLAKATLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

30 Ocak 2020 Perşembe, 00:52
MÜLAKATLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 

İş görüşmeleri veya özellikle iki basamaklı iş alımlarında mülakat aşaması insanların korkulu rüyası konumuna gelmiştir. Sınav aşamasını bir şekilde halledebilen kişilerin, işveren veya amirler için bir diğer dikkat ettikleri husus ise mülakat yaptıkları kişinin kişiliği, kendine olan özgüveni, konuşma şekli, hal ve hareketleri vs şeklinde sıralanabilmektedir. Bu yazımız ile mülakata girecek kişilere dikkat etmelerini önemle tavsiye ettiğimiz hususları www.YARGI.org ekibi olarak belirtmek istedik.

Bunlar;

 

Kılık kıyafetinize özen gösterin

Dünya çapında yapılan bir istatistik, adayların %55’lik bir kısmının kılıf kıyafeti nedeniyle elendiğini göstermektedir. Özensiz giyimden olduğu kadar, aşırı süsten de kaçınılmalıdır. Özenli, dikkat dağıtmayacak, yırtmaçlı, dekolteli, fazla renkli ve desenli kıyafetler tercih edilmemeli, günlük kullanmadığınız takıları da takmayınız.

 

Mülakat saatinden en az 15 dakika öncesinden mülakat yerinde bulunun

Mülakata gideceğiniz güzargahta oluşabilecek trafik, yol durumu gibi hususları dikkate alarak geç kalmaktan kaçının. Ülkemizde görüşme odasına gitmek için bile 10-15 dakika ayırmanız gereken binalar olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu sebeple mülakatın yapılacağı yeri bilmiyorsanız enazından mülakat öncesinde 1 kez mülakat merkezini bulun, mülakat günü ise bina girişi için en azından 20-25 dakika öncesinden mülakat binasında ulaşın.

 

Konuşurken, mutlaka mulakat heyeti ya da mülakat yapan kişinin gözlerinin içine bakın

Göz temasından kaçınan kişilerin yalan söyleyen ya da çekingen insanlar oldukları yönünde genel bir kanı vardır. Mülakatlarda göz temasından kaçan adayların %37’sinin mülakatları olumsuz sonuçlanmaktadır.

 

Sorulara ne kısa ne de çok uzun cevaplar vermekten kaçının

Mülakat yapanların sormuş oldukları sorulara kısa cevaplar verildiği taktirde özensiz ve ezbere cevaplar verildiği düşünülmekte, çok uzun cevaplar ise karşı tarafın dikkatini bozabilecek ve sıkabilecek niteliktedir.

 

İsteksiz ve umutsuz görünmeyin

Asla isteksiz ve umutsuz görüntü vermeyin. Aklınızdan çıkarmayın ki, zorla orada bulunmuyorsunuz. Ayrıca umutsuz da görünmeyin, çünkü enazından mülakata hak kazandığınızı unutmayın. Özgüvenli ve net olun. Ancak özgüven de tavan yapmamalı.

 

Eski iş yerinizi ya da yöneticilerinizi asla kötülemeyin

“Bugün onları kötüleyen, yarın bizi kötüler” düşüncesinin oluşmasını kimse istemez.

 

Her soruya cevap vermek zorunda değilsiniz

Saçma sorular hemen her mülakatta sorulabilir. “Bilmiyorum”, “bu soruya cevap vermek istemiyorum”, “bunun işe alımla ilgili olduğunu düşünmüyorum” gibi cevaplar vermek, yalakalık yaptığınızı düşündüren ya da yalan olduğu düşündüren cevaplar vermekten iyidir. Beklemediğiniz ve saçma soruların sizin tepkinizi ölçmek adına yapıldığını unutmayın. Sakin kalmaya, soğukkanlılığınızı korumaya ve ani tepkiler vermemeye dikkat edin.

 

Beden dilini kullanın. Güler yüz ve mimikler önemlidir

Beden dili, güler yüz ve mimikler iletişimde çok büyük rol oynar. bu yüzden güler yüzlü, abartıdan kaçınılan beden dili ve mimik kullanmaya dikkat edin. Beden dili ve mimik dikkatin üzerinizde kalmasını sağlayacaktır.

 

Kendinizi, beklentilerinizi ve hedeflerinizi net bir şekilde ifade edin

Net olmak her zaman size “artı” puan katar. Anlaşılırlıktan uzak, dil bilgisi kurallarından yoksun bir dil kullanmaktan uzak durun.

 

Görüşmeden ayrılırken göz temasını kaybetmeyin

Mülakattan ayrılırken göz temasının kaybedilmemesi, sizin adınıza olumlu bir davranış tarzıdır. Çekingen olmadığınız, kendinize güveninizin olduğunu ve aynı zamanda mülakat yapana saygınız olduğu anlamına gelir. mülakattan sırtı dönük şekilde ayrılmanız, vücut hareketleri bakımından saygısız bir davranış olarak algılanacaktır.

 

Mülakatta Yapılmaması Gerekenler

 

Heyecanlanmayın

Heyecanınızı bastırmalısınız. Heyecan yaparsanız, hata yapma olasılığınızın artacağını unutmayın.

 

Yalan Söylemeyin

“Yalancının mumu, yatsıya kadar yanar.”

 

Cep Telefonunuzu Sessize Alın

Mülakat sırasında cep telefonunuzun çalması hiç hoş olmayacaktır.

 

Gözlerinizi Kaçırmayın

Beden dilinde, gözlerin kaçırılması yalan göstergesi olarak algılanmaktadır.

 

Sinirlenmeyin

Kimi zaman mülakat yapanlar, adayları bilerek sinirlendirmek isteyebilir. Sakinliğinizi ve soğukkanlığınızı korumalısınız. Sinirlenirseniz, siz kaybedersiniz.

 

Ukalalık ve Söz Kesmekten Sakının

Ne olursa olsun ukalalık veya söz kesmek, herkesin nefret ettiği bir durumdur.

 

Soru Sormaktan Çekinmeyin

Onların olduğu kadar sizin de mülakat yapanlara soru sorma hakkınız vardır. Abartmadan merak ettiğiniz hususlarda soru sorabileceğinizi unutmayın.

 

Dikkatinizin Dağılmasına İzin Vermeyin

Mülakat esnasında dikkatinizi dağıtacak her şeyden kaçının. Bilerek veya bilmeyerek dikkatinizi dağıtacak durumlar gelişebilir. Duruşunuzu ve konsantrasyonunuzu bozmayın.

 

Sonuç olarak, mülakat aşamasında yapacağınız ufak doğruların sizi bir adım öne geçirebileceği kadar yapabileceğiniz ufak yanlışların da mülakattan elenmenize yol açabileceğini, işe alınmanın veya alınmamanın hayati bir mesele olmayacağını, düşünerek heyecanlanmadan, sakin, sabırlı, dikkatli, göz temasını kaçırmadan bir mülakat geçirmeye çalışın.

 

Şimdiden başarılar dileriz.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Dumanbet